Ako na káble

Ako na káble

Kúpili ste si nejaký technický zázrak a teraz špekulujete ako ho pripojiť k televízoru, monitoru alebo projektoru, ako prepojiť zvuk a ako to celé dať dokopy tak, aby to fungovalo. Pomôžeme vám zorientovať sa medzi konektormi a ich použitím.

Základné tipy
     Základný Murphyho zákon hovorí: „Keď zlyhajú všetky pokusy, treba si prečítať manuál.“ Ku každej technike je síce manuál pribalený, ale kto by ich čítal keď sú také „komplikované“, že? Aby ste sa nemuseli trápiť, prinášame vám tohto sprievodcu kabelážou a prepájaním AV techniky, no rozhodne je vhodné „poradiť sa“ pred inštaláciou aj s dodávaným manuálom.

     Na prepájanie elektroniky treba používať nielen správne káble, čiže správne zapojené a so správnymi konektormi, ale aj s vhodnou dĺžkou a vhodnými vodičmi. Na krátku vzdialenosť sa síce dá asi použiť prakticky ľubovoľný vodič, no pre viac ako metrovú kabeláž (vrátane digitálnej) je viac ako vhodné použiť kvalitnejšie vodiče s lepším tienením. Jednoducho to nestačí len správne všetko zapojiť, pretože s nekvalitnými káblami môžete narobiť oveľa viac škody. Samozrejme netreba to hnať ani do extrémov a kúpiť metrový kábel za stovky Euro. Rozumné káble dnes kúpite v každom dobrom obchode s elektronikou a ich ceny sa pohybujú na prijateľnej hodnote pre každú peňaženku.

Konektory a ich pomenovania
     Predtým, ako sa pustíte do prepájania elektroniky je dôležité vedieť, ktoré konektory sa ako volajú a na čo sa primárne používajú. V spotrebnej elektronike existujú isté štandardy, ktoré dodržiavajú všetci od značkových až po lacných no-name výrobcov, takže keď raz zvládnete základy, poradíte si asi s čímkoľvek.

A VGA HDB 15
     Inak povedané aj analógový 15-pinový VGA (Video Graphics Array) D-Sub konektor. Nájsť ho môžete pri niektorých notebookoch, grafických kartách (obvykle už len ako redukciu z DVI na VGA), LCD monitoroch, ale aj plochých televízoroch a projektoroch. Tento konektor slúži na analógové, čiže to menej kvalitné video prepojenie s počítačom. Dnes je postupne nahrádzané digitálnymi DVI konektormi. Konektor nie je určený na prenos zvuku, takže zvuk treba prepájať samostatne.

B HDMI
     Dnešný kráľ medzi video konektormi. Skratku HDMI môžeme dešifrovať ako High Definition Multimedia Interface, čiže rozhranie pre multimédiá s vysokým rozlíšením. Už nepotrebujete pripájať k TV alebo digitálnemu receiveru zvlášť konektory pre obraz a zvuk, pretože tento 19-pinový plochý konektor prenáša jedným „káblom“ obraz (v plnom HD rozlíšení 1080p) a aj zvuk (7.1 kanálový) digitálne, čiže v tej dnes najvyššej kvalite. LCD a plazmové televízory a projektory pracujú digitálne, rovnako ako nové domáce kiná, DVD rekordéry, Blu-ray prehrávače, počítače alebo herné konzoly, takže obraz môžete preniesť do zobrazovačov nezmenený. Pri staršom analógovom prepojení by sa najprv digitálny obraz skonvertoval na analógový signál, ktorý by sa napr. v LCD televízore premieňal naspäť na digitálne dáta. Pri konverzii v prehrávači alebo TV by sa mohol jemne degradovať, čomu pri digitálnom prepojení cez HDMI zabránite. Je to ten najrozumnejší spôsob prepájania dvoch zariadení, teda za predpokladu, že nepoužijete lacný slabo tienený kábel. V prípade HDMI sa totiž prenáša obrovské množstvo dát, nuž a pri podozrivo lacných kábloch napr. z trhu, by mohlo dôjsť k rušeniu a výpadkom. Štandardom sú dnes káble spĺňajúce normy podľa špecifikácie v 1.3 (tieto káble spĺňajú aj požiadavky HDCP a EDID), no trh pomaly zaplaví norma v 1.4, podľa ktorej sú cez HDMI okrem obrazu (mimochodom vrátane nastupujúceho 2× Full HD 3D) a 7.1 kanálového zvuku, prenášané aj počítačové dáta - „internetové pripojenie". Konektor HDMI by tak v blízkej budúcnosti mal nahradiť aj LAN prepojenie (RJ-45). Skrátka jeden univerzálny digitálny kábel úplne pre všetko.

C miniHDMI

     Zmenšená verzia HDMI konektoru, ktorá je určená pre mobilné zariadenia, ako sú napríklad video kamery alebo fotoaparáty. miniHDMI môžete výnimočne nájsť aj pri niektorých mobilných telefónoch. Konektor je určený rovnako ako HDMI na prenos obrazu a zvuku z týchto zariadení na veľké televízne obrazovky. Menší rozmer je použitý pre jednoduchšiu inštaláciu do miniatúrnych zariadení.

D DVI
     Digital Video Interface je dnes náhradou za analógové VGA konektory. DVI podľa spôsobu zapojenia dokáže prenášať aj analógový signál (DVI-I alebo DVI-A), no primárne je toto rozhranie určené pre digitálne video. Veľmi jed noduchým spôsobom sa dá vyrobiť redukcia medzi digitálnym DVI-D a HDMI, no ak chce te využívať naplno napr. 30“ LCD monitor, budete potrebovať dva DVI-D káble v Single-Link, alebo jeden v Dual-Link zapojení.

E Komponentné cinch konektory
     CINCH sú dnes najrozšírenejšie a najpoužívanejšie konektory. Trojica analógových cinch konektorov na obrázku je určená pre analógové RGB (farebné označenie červená, zelená, modrá = RGB) alebo YPbPr zložkové video až do HD rozlíšenia 720p alebo 1080i. Kvalitatívne je to to najlepšie analógové pripojenie, no ak prepájate dve digitálne zariadenia, využite pre video radšej HDMI, alebo DVI konektory.

F S-Video miniDIN
     Štvorkolíkový miniDIN konektor sa objavil už pred rokmi ako „nástupca“ kompozitného videa – Super-Video. Obraz je prenášaný dvoma zložkami (jasová a farebná - luminance and chrominance), takže je možné dosiahnuť vyššiu kvalitu a jemne vyššie rozlíšenie (S-Video). V dnešnej dobre však ide o prežitý štandard, ktorý iba výnimočne nájde uplatnenie pri starom analógovom videu v SD rozlíšení. Dôležité upozornenie, cez tento konektor nie je prenášaný zvuk! Pre zvuk sa obvykle používa ako doplnok stereo, čiže 2× cinch konektory (biely a červený).

H+G Kompozitné video
     Toto je tá najnižšia video kvalita zhruba tak na úrovni prežitej VHS technológie, no stále sa bežne montuje do elektroniky všetkého druhu. Je to totiž ten najzákladnejší základ pre video, kedy je obraz prenášaný jediným vodičom (podľa konektoru cez žltý cinch, alebo pri starších systémoch cez jeden jediný BNC konektor). Zvuk je prenášaný separátne ako mono (biely cinch) alebo stereo (2× cinch - biely a červený). Pozn.: Dnes je každé zariadenie minimálne stereo.

I CATV
     Tento koaxiálny kábel so šraubovým konektorom sa používa pre anténu pre káblovú televíziu štandardu CATV. U nás je však väčšina káblových rozvodov analógová a bežne montovaná aj so staršími anténnymi konektormi, ktoré nájdete v anténnych zásuvkách a v televízoroch. Tento konektor však nájdete na strane digitálnych set-top-boxov a satelitných tunerov. Konektor sa využíva pre pripojenie antény.

Ako na káble

J STEREO cinch
     Každý cinch konektor je určený pre jeden jediný zdroj signálu, takže ak chcete vytvoriť analógové stereo, potrebujete 2 cinch konektory (jeden červený a druhý biely pre pravý a ľavý zvukový kanál). V prípade priestorového zvuku môžete využiť digitálne prepojenie cez jediný optický kábel, identické prepojenie cez ORANŽOVÝ koaxiálny cinch (elektrický vodič a štandard SPDIF = Sony-Philips Digital Interface), alebo minimálne 6 analógových cinch konektorov (pre 5.1 audio = 5 kanálov a subwoofer).

K SCART / EuroAV
     Tento konektor slúži na súčasné analógové prepojenie audio a video signálu. Problém je však v jeho univerzálnosti, vďaka ktorej existuje niekoľko kvalitatívne veľmi rôznorodých verzií káblov. Dostupné sú tak SCART káble s kompozitným videom na úrovni VHS aj SCART káble s plným RGB zapojením, schopné prenášať aj HD obraz. Pri pripájaní treba dávať veľký pozor nielen na nastavenie a správny typ káblov, ale aj na orientáciu, pretože (opäť podľa zapojenia) môžete mať jednosmerný kábel s jedným konektorom špeciálne pre vstup (INput) a jedným pre výstup (OUTput). Ak takýto kábel zapojíte naopak, obraz jednoducho nezískate a budete pátrať prečo. Zvuk je v prípade SCART konektoru s ohľadom na jeho vek a analógové zapojenie iba mono alebo stereo. Existuje množstvo najrôznejších redukcií pre analógové audio/video konektory a SCART. V predaji sú vďaka tomu káble s 3 až 5 cinch konektormi na jednej strane (stereo zvuk + kompozitné/zložkové video) a so SCART na druhej. V predaji sú aj špeciálne redukcie, kde je na prenos obrazu použitý S-Video konektor, no v tomto prípade je dôležité aby toto zapojenie podporoval aj váš televízor. Nie každý zobrazovač totiž dokáže cez SCART spracovať aj S-Video. Samozrejme SCART ako analógové prepojenie je dnes prežité rozhranie a preto ak sa to dá používajte HDMI s viac možnosťami a jednoduchšou konektivitou.

L 3,5 mm stereo jack
     Tento STEREO konektor nájdete bežne na slúchadlách, mikrofónoch (tu sa ešte dnes používa výnimočne aj MONO verzia), MP3 prehrávačoch, alebo na zvukových kartách počítačov. Menšie priemery používajú niektoré mobilné telefóny alebo PDA. Vhodnou redukciou však môžete upraviť veľkosť jack konektoru tak ako práve potrebujete.

M 6,3 mm stereo jack
     Stretnúť sa môžete aj s označením definovaným v palcoch, čiže 1“. Tento konektor sa používa obvykle v štúdiách, ako slúchadlový výstup u Hi-Fi zostáv, ale nájsť ho môžete aj pri niektorých TV ako výstup na slúchadlá. Jediný rozdiel oproti 3,5 mm jack konektoru je jeho rozmer, ktorý však dokážete kompenzovať vhodnou redukciou.

N Toslink
     Fiber optike sa nevyhla ani spotrebná elektronika. Používa sa síce už roky v profesionálnej štúdiovej technike, no od čias DVD nájdete optickú konektivitu aj v prehrávačoch a receiveroch ako alternatívu pre digitálne viackanálové audio vo vysokom rozlíšení. Ide v podstate o alternatívu ku koaxiálnemu SPDIF prepojeniu, kde sú metalické káble s cinch konektorom nahradené optickým bodičom a špeciálnymi senzormi. Na rozdiel od metalických vedení je ale pri fiber kábloch dôležité „nelámať“ ich! Pri ohybe v ostrom uhle sa totiž vodič ľahko zlomí a spojenie sa preruší. Optiku preto nepoužívajte ak máte zariadenia umiestnené tesne pri stene, kde je málo miesta. Minimálny rádius ohybu by mal byť viac ako tých 6 až 10 cm.

O RJ-45, CAT5e, LAN
     Sieťový (LAN) kábel nájdete čoraz častejšie v spotrebnej elektronike na komunikáciu s ďalšími zariadeniami v domácej sieti, alebo na prístup k internetu. Toto rozhranie by však mohlo byť postupne nahrádzané za HDMI podľa špecifikácie v 1.4, ktoré dokáže prenášať aj dáta na báze sieťových protokolov. Nejaký ten rok to však ešte potrvá.

P USB A
     Konektor USB (typ A) známy z počítačov sa objavuje stále častejšie aj v televízoroch, rekordéroch a prehrávačoch. Jeho využívanie však závisí od konkrétneho zariadenia a jeho možností. Niekde naň môžete pripojiť Flash disk (USB kľúč, s harddiskom môže byť problém kvôli vyššej spotrebe a nutnosti externého napájania), aby ste zväčšili internú pamäť (napríklad v Blu-ray prehrávačoch), inde slúži na pripojenie digitálneho fotoaparátu a zobrazenie fotografií na veľkej obrazovke, alebo prehrávanie MP3 súborov a vďaka stále viac rozšírenej podpore DivX aj videa. Závisí od hardvéru aké formáty podporuje a čo všetko s USB dokáže. Rekordérom v tomto smere sú hneď za počítačmi herné konzoly Playstation 3, kde môžete cez USB pripojiť webkameru, klávesnicu, myš, externý harddisk, ba dokonca aj tlačiareň.

Q USB B
     Tento konektor nájdete obvykle na druhej strane USB káblov. Typ B je určený pre pripájané zariadenia, ako napríklad tlačiarne alebo skenery. Ak ho ale nájdete na vašom Media Boxe, tak s ním môžete box pripojiť k PC ako externý disk. Existuje ešte aj mini USB konektor určený pre mobilné zariadenia ako napr. fotoaparáty, PDA, pamäťové čítačky a pod.) a stretnúť sa môžete aj s mikro USB konektorom, ktorý sa má už onedlho stať univerzálnym rozhraním pre nabíjanie a dátovú komunikáciu v mobilných telefónoch.

R Display Port
     S týmto konektorom sa zatiaľ stretnete len veľmi zriedkavo, no časom by mal nahradiť DVI rozhranie používané v PC a monitoroch. Jeho hlavnou prednosťou je okrem miniatúrnych rozmerov (cca rozmer ako pri mini HDMI) podpora extrémne vysokých rozlíšení s extrémne vysokou obrazovou frekvenciou. Uplatnenie preto „zatiaľ“ hľadá v notebookoch, grafických kartách a veľkých monitoroch, kde poslúži lepšie a dokáže viac ako Dual-Link DVI, no v budúcnosti by mohol nahradiť aj HDMI v budúcich televízoroch s Ultra HD rozlíšením. Napriek prvotným špekuláciám sa však v PC presadzuje oveľa pomalšie ako sa pôvodne očakávalo.

10 TIPOV NA ZÁVER:
1. Pri prepájaní si pozrite manuál. Hoci sú väčšinou v angličtine alebo nemčine, nájdete v nich aj zrozumiteľné obrázky čo treba s čím prepojiť.

2.
Vyhýbajte sa podozrivo lacným káblom. Môžete si nimi narobiť veľa problémov. Cenovo dostupné a kvalitatívne rozumné káble všetkého druhu nájdete u nás bežne na trhu napr. pod značkou Vivanco.

3.
Ak je to len trochu možné, použite pre video HDMI prepojenie. Zvuk môžete prepájať tiež digitálne buď cez HDMI (ak obe zariadenia podporujú adekvátny zvukový formát – stereo, 5.1, 7.1), koaxiálny cinch (obvykle oranžový konektor), alebo optický vodič.

4.
V prípade problémov s obrazom, môžete vyskúšať aj analógové prepojenie napríklad cez žltý cinch konektor (kompozitné video). Pre nízku kvalitu ho však odporúčame iba ako krízové riešenie.

5.
Stereo zvuk je možné prepájať analógovo, no pre viac zvukových kanálov je vhodné použiť digitálny transfer. Zbavíte sa množstva zbytočných káblov.

6.
Káble sa snažte čo najviac upratať. V predaji sú rôzne špeciálne káblové svorky a úchytky, no doma si vystačíte aj s kúskom motúzu, alebo tenkým drôtikom.

7.
Ak budete zväzok káblov ťahať poza nohu televízora, nemusí ich byť vôbec spredu vidno. Šikovne vedené káble nemusia rušiť v interiéri.

8.
Pokiaľ plánujete zasekať káble do steny, alebo ich uložiť pod parkety, dobre si spočítajte čo, odkiaľ a kam treba ťahať. Ťažko k nim totiž dodatočne pridáte ďalšie vodiče.

9.
Káble sa dajú veľmi elegantne skryť aj v okrasnej vodiacej lište. Poraďte sa preto s odborníkmi, ktorí majú s ich inštaláciami väčšie skúsenosti.

10.
Ak vám ostali nezodpovedané otázky, smerujte ich na naše fórum na adrese www.pcsforum.sk, kde vám radi poradíme.


Escape December 2009 - Marec 2009 
comments powered by Disqus