Recenzia JBL Pulse - prenosný reproduktor so svetelnou show

Recenzia JBL Pulse - prenosný reproduktor so svetelnou show

Spoločnosť Harman patrí medzi najväčšie firmy v oblasti hudobného hardvéru. Pod jej krídla patrí napríklad značky AKG, Lexicon, Harman Kardon alebo JBL. Posledná menovaná patrí medzi známej značky v oblasti hudobných reproduktorov a okrem profesionálnych reprosústav ponúka aj rad prenosných bezdrôtových reproduktorov.
Trh s prenosnými reproduktormi je v poslednej dobe pomerne presýtený a výrobcovia sa snažia občas prísť s niečím novým, či už je to netradičný tvar, kompaktnosť alebo nejaké špeciálne funkcie. Reproduktor JBL Pulse je na prvý pohľad bežný reproduktor s oválnym tvarom, vo svojom vnútri však skrýva nezvyčajnú funkciu - svetelnú show, ktorá dokáže vizuálne obohatiť počúvanie hudby.

JBL Pulse

Dizajn a spracovanie
     Pulse na prvý pohľad pripomína svojím tvarom menšiu termosku. Svojimi rozmermi 79 × 182 mm rozhodne nepatrí medzi najkompaktnejšie reproduktory na trhu a váha o 510 gramoch sa v batohu pri prenášaní tiež prejaví. Pulse je tak svojimi rozmermi skôr malý reproduktor na doma ako prenosný reproduktor na cesty.

     Rozmery sú však opodstatnené. Oválové telo v sebe ukrýva dva reproduktory s výkonom 6 W a akumulátor s kapacitou 4000 mAh, ktorý má reproduktor udržať v chode až desať hodín. To hlavné je však pod povrchom -ukrytých 64 farebných diód, ktoré dokážu vytvoriť zaujímavé osvetlenie a slúži aj pre indikáciu rôznych stavov. O tom ale až ďalej.

Neprehliadnite:
JBL na cesty
JBL Pulse

     Celá osvetlená časť je chránená kovovou mriežkou, zvyšok povrchu je gumový. V hornej časti sa nachádzajú ovládacie prvky, kde okrem párovania cez Bluetooth a hlasitosti ovládate tiež osvetlenie, ako farebnosť a efekty, tak aj intenzitu svetla. V spodnej časti je potom NFC čip pre rýchle párovanie, to však využijete iba pri telefónoch s Androidom.

     Horná a dolná časť potom ešte spája gumový pás prechádzajúci cez stredné oválový diel, na ktorom nájdete microUSB port pre napájanie, 3,5 mm jack audio vstup, ktorý umožní pripojiť ľubovoľné zariadenie audio káblom, a päticu indikačných diód ukazujúcich stav nabitia. Súčasťou balenia je samozrejme aj USB kábel a sieťový adaptér. Gumová časť je rovná a dá sa použiť pre položenie reproduktora na plocho, avšak pri postavení na výšku vyzerá efektnejšie, hlavne so zapnutým svetelným režimom.

JBL Pulse

Svetelná show a iOS aplikácia
     64 farebných diód (celkom 8 farieb ) sa dokážu postarať o vcelku zaujímavý svetelný efekt. Pulse má predvolenú vizualizáciu, kde farby akoby plavia po celom povrchu. Buď si môžete zvoliť jednu zo siedmich farieb (ôsma biela je určená pre indikáciu ) alebo všetky farby skombinovať. Navyše si môžete zvoliť jeden zo siedmich stupňov intenzity a šetriť tak akumulátor. Pri zapnutom osvetlení sa totiž výdrž zníži až na polovicu.

     Štýl osvetlenia však nie je limitovaný iba jedným typom, pre aktiváciu iných si však budete musieť stiahnuť aplikáciu zadarmo v App Store. Tá sa prostredníctvom Bluetooth spáruje s Pulse a dokáže ovládať všetky funkcie reproduktora. V prednej rade dokáže samozrejme meniť svetelné efekty, ktorých je aktuálne deväť. Môžete si vybrať efekt ekvalizéra, farebných vĺn alebo tanečných svetelných impulzov.

Neprehliadnite:
Fotoreportáž HighEnd Slovakia 2014
JBL Pulse

     V editore svetla potom môžete ďalej voliť rýchlosť svetelných efektov, farbu a intenzitu, rovnako ako pomocou senzorových tlačidiel na prístroji. Aby toho nebolo málo, v aplikácii si môžete vytvárať vlastné playlisty a nechať tak Pulse spoločne s vaším zariadením hudobným stredobodom vášho večierku. Napodiv aplikácia je dostupná len pre iOS, „androidisti“ majú zatiaľ smolu.

     Pulse využíva LED diódy tiež na indikáciu hlasitosti, stavu nabitia alebo napríklad pre aktualizovanie svetelných efektov, ktoré je potrebné synchronizovať s aplikáciou.

JBL Pulse

Zvuk
     Hoci sú svetelné efekty zaujímavým doplnkom zariadení, alfou a omegou každého reproduktora je samozrejme zvuk. JBL Pulse rozhodne nehrá zle. Má veľmi príjemné a prirodzené stredy, výšky sú tiež veľmi vyrovnané, o niečo slabšie sú potom basy, ktorým zjavne chýba zabudovaný BassFlex, ktorý môžeme vidieť aj u iných reproduktoroch. Nie snáď, že by basové frekvencie úplne chýbali, rozhodne sú dobre znateľné, ale u hudby, kde sú basy výrazné alebo dominujú, trebárs aj u metalových žánrov, basy budú zo všetkých zvukových spektier najmenej výrazné.

     Pulse sa tak skôr hodí pre počúvanie skôr ľahších žánrov ako tanečnej hudby, čo je vzhľadom na svetelnú šou možno trochu škoda. Čo sa týka hlasitosti, Pulse nemá problém dostatočne ozvučiť aj väčšiu miestnosť pri hlasitosti okolo 70-80 percent. Ak však dáte hlasitosť na maximum, očakávajte výraznejšie skreslenie zvuku, hlavne u basovejšej alebo metalovej hudby. To je však problém väčšiny menších reproduktorov.

Neprehliadnite:
Recenzia JBL Pulse: farby ktoré znamenajú hudbu
JBL Pulse

Záver
     JBL Pulse patrí skôr medzi luxusnejšie reproduktormi, teda čo sa týka pomeru cena/výkon. Na slovenskom trhu ho kúpite za 189 eur. Za prémiovú cenu zaobstaráte zaujímavý reproduktor s nápaditými svetelnými efektmi, nie však nevyhnutne "prémiový" zvuk. Nie snáď že by bol zvuk zlý, naopak, ale k absolútnej špičke mu ešte kúsok predsa len chýba, viď podanie basov. Ak ale hľadáte efektný reproduktor, ktorý ozvláštni Vašu párty alebo nočné počúvanie v izbe, môže sa jednať o zaujímavú voľbu, ktorou svojich hostí zaujmete .

Výhody:
- Svetelné efekty
- Slušná výdrž batérie
- Solídny zvuk

Nevýhody:
- Horšie podanie basov
- Väčšie rozmery
- Vyššia cena

JBL Pulse
comments powered by Disqus