Klasické aj bezdrôtové slúchadlá

Klasické aj bezdrôtové slúchadlá

     Priaznivci slúchadiel majú opäť z čoho vyberať, pretože v našom teste predstavujeme špecializované modely, kombinujúce klasické káblové aj bezdrôtové pripojenie. Prvé dva vás síce káblov úplne nezbavia, no tie vedú len k dokovacej stanici. Z nej sa do slúchadiel hudba prenáša bezdrôtovo v pásme 2,4 GHz. V teste máme aj bluetoothové slúchadlá, no aj tie majú v balení audiokábel s 3,5 mm konektorom jack. Budú fungovať aj bez nabitého akumulátora. Špecialitou a novou značkou na našom trhu sú slúchadlá Crono. Na rozdiel od ostatných sú s prítlakom na uši a svoj okruh používateľov si takisto nájdu.
AKG K935
     Náročnejší používatelia majú k dispozícii slúchadlá, ktoré konštrukčne zodpovedajú predstave o tvare, vyhotovení aj pohodlí počas nosenia. To všetko s dokovacou stanicou na bezdrôtové prenášanie zvuku s vysokou kvalitou. Slúchadlá AKG K935 sa vydarili a prídu vhod každému, koho omrzeli káble vedúce z mušlí, ale aj hráčom do obývačky. Ani hráčske slúchadlá nemajú vo výsledku kábel až taký dlhý, ako by bolo treba. Vysielač pracujúci na frekvencii 2,4 GHz zabezpečuje dosah zhruba 30 metrov vo voľnom priestranstve. V bežnom byte to znamená, že odbehnutie od TV alebo od počítača nepreruší prehrávanie. Tu je reálny dosah 10 metrov, ak vezmeme do úvahy, že miestnosti sú oddelené. Vyhotovenie je plastové s pružným látkovým pásom pod spojovacím mostom. Náušníky sú zamatové, takže vám nie je veľmi teplo. No na druhej strane veľmi neizolujú vnútornú reprodukciu. S vonkajším odhlučnením je to lepšie a aj pri nízkej hlasitosti eliminujete ruchy okolia. Neoddeliteľnú súčasť tvorí dokovacia stanica, ktorá má samostatné napájanie. Je tu aj kábel RCA-AUX na prepojenie s počítačom alebo TV, prípadne iným výstupným zariadením. Mušle sa dajú otočiť naplocho, čo využíva aj systém stanice. Vložením slúchadiel sa začnú nabíjať a vcelku zaujímavá je možnosť ich pripevnenia na stenu. Párovanie je okamžité a na ľavej mušli nájdete ovládanie hlasitosti s tlačidlom na zapnutie. V čase, keď nie je prijímaný žiadny audiosignál, je vypínanie automatické.

     Zo zvukovej stránky jasne cítiť rozšírenú frekvenciu pri nízkych aj vysokých tónoch. Basy aj výšky sú veľmi dobre prekreslené. Platí to aj pri stredoch. Tento model umožňuje počúvať aj skladby náročnejšie na dynamický rozsah a zachytiť všetky detaily bez toho, aby sa niektoré tóny z frekvenčných pásiem neúmerne dostávali do popredia. Na dokovacej stanici je prepínač na výber citlivosti 0/10 dB podľa toho, či pripájate stanicu k Hi-Fi súprave alebo mobilným zariadeniam. Skrátka, audio si tu vychutnáte, či už pôjde o počúvanie hudby, sledovanie TV, alebo hranie hier.

HODNOTENIE
+ Vyvážený zvuk, pohodlné nosenie, 8-hodinová výdrž
- Vyššia cena

Neprehliadnite:
Univerzálne a nenáročné slúchadlá
AKG K935
AKG K915
     Tento model je lacnejší, čo pripisujeme najmä vyhotoveniu slúchadiel aj kolísky. Takisto ide o bezdrôtové slúchadlá s dosahom 30 metrov, v miestnosti podľa našich testov asi do 10 metrov. Dokovacia stanica nabíja slúchadlá a je určená na postavenie na stôl, keďže v spodnej časti už nie sú diery na pripevnenie na stenu. Systém prepojenia je RCA-AUX, takže sa dajú pripojiť nielen k počítaču, ale aj k TV alebo Hi-Fi súprave. V poslednom prípade oceníte korekciu citlivosti signálu na 8 dB.

     Slúchadlá sa pohodlne nosia. Podľa nášho subjektívneho hodnotenia poskytujú dostatočný komfort aj pri používaní. Súčasťou balenia sú dva 550 mAh akumulátory typu AAA, ktoré umožnia prehrávanie zhruba po dobu 8 hodín. Sú ideálne na dlhodobé používanie a pre každého fanúšika dobrej hudby. Meniče sú 40 mm a mušle typu circum-aural kompletne obopnú ucho. Náušníky sú molitanové a ich prítlak nie je silný. Citlivejší používatelia nebudú mať problémy s bolesťou hlavy. K tomuto dopomáha aj konštrukcia spojovacieho oblúka, pod ktorým je široký koženkový pás s automatický natiahnutím podľa zvolenej veľkosti. Mušle majú vlastné ovládanie hlasitosti, nezávislé od nastavenia v zariadeniach.

     Meniče majú znížený frekvenčný rozsah vo vysokých pásmach, čo trochu cítiť pri priamom porovnaní s vyššími modelmi. Na druhej strane sa silnejšie prejavujú nízke tóny, keďže výrobca meniče vyladil na prenášanie frekvencie už od 18 Hz. Vcelku však ide o kvalitný zvuk, ktorý ocenia náročnejší používatelia. Vyzdvihnúť treba konštrukčné pohodlie a fakt, že slúchadlá majú široký dosah a dlhú výdrž.

HODNOTENIE
+ Extra pohodlné nosenie, stabilná reprodukcia, 8-hodinová výdrž
- Žiadne podstatné

Neprehliadnite:
Napísali o nás v HIGH & Style
AKG K915
Zdroj: PC Revue

PC Revue
comments powered by Disqus