Netradičné reproduktory

Netradičné reproduktory

     Iste poznáte tzv. Hi-Fi mikrosústavy, ktoré sa ešte stále objavujú na pultoch predajní. Práve týmto zariadeniam silno konkurujú špeciálne reproduktory. Také sme sa rozhodli otestovať a máme tu nepremokavý reproduktor, hudobnú kocku s poriadnym výkonom, ako aj špecialitu v priehľadnom obale. Prečo dávame do kontrastu práve spomínané mikrosystémy? Ich nevýhodou býva nutnosť nasmerovať reproduktory do miestnosti a hľadať ich optimálny smer na šírenie zvuku.

     Toto pri moderných reproduktoroch odpadá. Býva bežné, že jedno zariadenie má v sebe viac meničov. Aktuálny „rekordman“ je v našom teste a má deväť meničov v zostave. Stále ide o zostavy 2.1 (záleží na spôsobe pripojenia a DSP – Digital Sound Processing), nie na počte meničov. Okrem jednej výnimky sme testovali zariadenia, ktoré stačí postaviť na stôl alebo na zem a netreba ich nijako nasmerovávať.

Harman/Kardon Soundsticks Wireless
Harman/Kardon SoundSticks Wireless
     Netradičná zostava reproduktorov v podobe modelu SoundSticks je inováciou radu SoundSticks II. Tento model prináša bezdrôtové spojenie so zariadeniami, ktoré podporujú Bluetooth. Vyhotovenie sa nápadne podobá na sklo, ide však o plast. Základnú výbavu tvorí subwoofer s priemerom 150 mm a dva satelity. Každý zo satelitov má štyri širokopásmové meniče s priemerom 25 mm. Pri rozostavení využijete možnosť ich natočenia do požadovaného smeru a oceníte aj gumové podložky v kruhovom tvare zabezpečujúce stabilitu. Môžete ich položiť na stôl v základnom postavení alebo celý satelit otočíte, čím sa dá nasmerovať reprodukcia zvuku viac dohora. To, že ide o priehľadný model, dáva zostave zvláštny nádych. Vidíte jej vyhotovenie, teda elektroniku, dosku plošných spojov a telo basového meniča. Ak si pripojíte zariadenie cez Bluetooth, bude zvnútra ešte namodro svietiť. Výkon celej zostavy je dostatočný na ozvučenie veľkej obývačky a priamo na tele sa dá nastaviť intenzita basového meniča cez potenciometer, ktorý zároveň zatlačením zapína a vypína reproduktor. Ovládanie hlasitosti je na jednom zo satelitov. Využíva dve samostatné tlačidlá reagujúce na dotyk prsta. Aby ste využili plný výkon, treba použiť prepojenie cez 3,5 mm kábel. Pri bezdrôtovom spojení je basový reproduktor neaktívny.

     So zvukom sme boli nadmieru spokojní, rovnako aj s komplexným výkonom zostavy. Vysoké hlasitosti nebudú mať veľký dosah na reprodukciu nízkych tónov a ich podanie je príjemne mäkké. Rovnako je to aj pri nízkej hlasitosti, navyše sa dajú podľa typu hudby korigovať. Cítiť, že výrobca použil širokopásmové satelity, vychutnáte si tak efekt priestorového zvuku a všetky detaily reprodukovanej hudby. Správne umiestnenie reproduktorov vás do hudby doslova ponorí, to platí aj pri pozeraní filmov. Zo zvukovej stránky ide rozhodne o špičkový model na trhu. Či už bude slúžiť v obývačke, alebo ako súčasť kvalitného audia k počítaču, jeho výberom chybu neurobíte.
Hodnotenie
+ Vynikajúco podané basy, výstupný zvuk zo satelitov, ovládanie basov a hlasitosti, unikátny dizajn
- Žiadne podstatné

Neprehliadnite:
Legendární výrobek Harman Kardon Soundstick aneb Víte, jak vypadá dokonalost?
TDK V513
TDK V513
     Reproduktor v tvare kocky pôsobí svojím vyhotovením tak trochu v štýle retro. Zvuková stránka je však podstatne sviežejšia a zostava je vhodná na ozvučenie veľkej miestnosti. Ide o bezdrôtový reproduktor, ktorý sa pripája k zariadeniam cez Bluetooth 2.1. My však odporúčame pripojenie cez klasický kábel AUX. Niežeby prenos hudby nebol dostatočne kvalitný, ale ak budete počuť 5,25” basový menič, rýchlo si naň zvyknete. Cez BT totiž basový menič nie je funkčný, a tak si musíte vystačiť len so satelitmi a dvoma pasívnymi meničmi. Výbava je štedrá a v každom rohu sú výškové reproduktory s priemerom 2”, ďalej sú tu po bokoch dva pasívne meniče s veľkosťou 5,25” a rovnako veľký basový reproduktor. Horná strana má pútko na prenášanie. Na zadnej strane je ešte port USB s výstupným prúdom 2,1 A. Môžete ním nabíjať telefón, tablet alebo multimediálny prehrávač. Predná strana má dva potenciometrické ovládače. Takéto ovládače má TDK aj v iných reproduktoroch a manipulácia s nimi je pohodlná. Veľmi sa nám tento systém páčil. Zatlačením sa reproduktor zapne a otáčaním sa mení hlasitosť. Okolo tlačidla sú v kruhu umiestnené oranžové LED diódy. Tie ukazujú aktuálne nastavenie hlasitosti alebo basov a výšok. Zmena pripojenia na BT aj aktivácia zmeny nízkych tónov sa vykonáva druhým kolieskom. Celok vyzerá skutočne dobre a ešte lepšie hrá. Pokrytie viacerých smerov meničmi má úlohu distribúcie zvukového signálu po celej miestnosti. Ideálne umiestnenie je uprostred, no ako sme vyskúšali, nie je to podmienka. Vynikajúci zvuk dosiahnete, aj keď necháte reproduktor meter od steny. Výškové satelity sú totiž umiestnené na hranách a smerujú na rozdiel od veľkých meničov šikmo k podstave celej zostavy. Basy sú dynamické a všímali sme si aj pevnosť konštrukcie. Na poriadnu dávku zvuku je model V513 stavaný a nie sú tu nežiaduce rezonancie. Ide o najdrahší model z testu, kto ho však bude počuť, bude len ťažko odolávať. Hrá vynikajúco.
Hodnotenie
+ Rozmiestnenie satelitov, viacsmerové šírenie zvuku, pevná konštrukcia, ovládacie prvky, dynamické basy a stabilita zvukového prejavu
- Žiadne podstatné

Verdikt PC Revue
     Harman/Kardon SoundSticks Wireless je skutočne netradičný reproduktor. Dizajn je nezameniteľný a hrá aj veľmi dobre. Basový menič v teste obstál, rovnako aj súprava stredo/výškových reproduktorov. Navyše aj cena je podľa nás nastavená adekvátne jeho možnostiam, čakali sme vyššiu. Microlab FC50 je zostava, ktorá nehrá zle, no treba jej nízke tóny trochu zmäkčiť úpravou ekvalizéra a satelity nasmerovať. Príjemne prekvapila živá reprodukcia výšok a stredných tónov. TDK A33 je univerzálny reproduktor fungujúci aj ako HF súprava. Je to malá tehlička, no vnútorná konfigurácia je skutočne bohatá. Aj napriek prepracovanému ovládaniu, kvalite zvuku a vyhotoveniu odolnému vode sa nám zdal trochu drahý. TDK V513 je výkonný reproduktor so siedmimi meničmi. Hodí sa ako ozvučenie do veľkej obývačky. Má stabilnú reprodukciu zvuku a bez zjavnej deformácie krásne pokrýva svoje frekvenčné spektrum. Na získanie plného výkonu ho pripájajte cez kábel, nie Bluetooth.

Zdroj: PC Revue 05/2013

PCRevue 05/2013
comments powered by Disqus