Prenosné reproduktory s vlastným napájaním

Prenosné reproduktory s vlastným napájaním

     Reproduktor s vlastným zdrojom napájania má široké možnosti využitia. Hodí sa nielen na vonkajšie použitie, ale aj na miesta, kde nie je dostupná elektrická sieť. V praxi oceníte aj to, že si ho jednoducho môžete v domácnosti na pár hodín postaviť inde a netreba premýšľať, kam zapojiť napájací kábel. Päť takýchto reproduktorov rôznych veľkostí sme overili v teste.
JBL Charge
JBL Charge     Dizajnovo veľmi zaujímavý reproduktor je ako stvorený na prenášanie a na stole či na poličke nezaberie veľa miesta. Plastové telo má miestami pogumované lemovanie a k dispozícii je v sivej, zelenej a modrej farbe. Vďaka tvaru valca bude dobre vyzerať kdekoľvek a ani ergonómia nijako neutrpela. Na podložke drží stabilne a na hornej strane má ovládanie hlasitosti a tlačidlo na zapnutie. Sú tu aj tri LED diódy, ktoré informujú o priebehu nabíjania. Dva meniče s výkonom 5 W na každý sa hodia aj na používanie v úlohe reproduktora k počítaču na reprodukciu hudby alebo pozeranie filmov. Špecialitou je bass-port, teda konštrukcia využíva vnútornú membránu na zvýraznenie nízkych tónov zo širokospektrálnych meničov, ktoré majú smerovanie z prednej strany. Na boku je spomínaný basový tunel, na druhom boku je pod gumovým krytom port USB slúžiaci na nabíjanie ďalších zariadení. Súčasťou je akumulátor s kapacitou 6000 mAh na 12 hodín prehrávania. V zadnej časti je konektor microUSB na nabíjanie reproduktora a vstup AUX. V balení nájdete samostatnú nabíjačku s výstupným prúdom 2 A, a ak máte k smartfónu alebo tabletu výkonnú nabíjačku, dodávanú nebudete musieť nosiť so sebou. Pri reprodukcii mierne cítiť posunutú hranicu reprodukovania nízkych tónov až od 150 Hz. Pri priamom porovnaní sa to prejaví na menšej dynamike basov. Bežne však vďaka basovému tunelu tento jav až tak nepocítite a silou prehrávania nízkych tónov sme boli príjemne prekvapení. Ostatné frekvenčné zložky hrajú stabilne pri strednom zaťažení. JBL Charge si vieme predstaviť aj ako formu osobného audia v obývačke. Vďaka malým rozmerom a silnému zvuku je to dobrý spoločník kdekoľvek.

HODNOTENIE
+
Silný zvukový výkon, reprodukcia basov, možnosti pripojenia, kapacita akumulátora
- Menej dynamické basy

JBL OnBeat Mini
JBL OnBeat mini     Medzi reproduktory/doky primárne určené pre zariadenia Apple patrí aj tento model, ktorý sa rozhodne vydaril. Dizajnovo je orientovaný skôr naplocho, čo má zmysel na zachovanie lepšej stability pri použití s novým iPadom. Spodná strana má gumový pás lemujúci základňu. Výrobca už použil nový konektor Lightning. Ovládanie sa nachádza na prednej hornej strane. Nechýba ani tlačidlo na zapnutie napájania a biela signalizačná dióda. Skutočne oceňujeme matnú povrchovú úpravu krytu diódy, ktorá vás tak určite nebude rušiť. Podstatné je aj to, že pri návrhu vynechali konštruktéri takú zlomyseľnosť, ako je otravné blikanie diódy počas reprodukcie. Zošikmená predná časť je nielen dizajnový prvok, ale poslúžila aj na umiestnenie dvoch meničov na reprodukciu zvuku do priestoru. Šírenie zvuku je veľmi dobré, vyplní priestor bez potreby zložitého nastavovania alebo smerovania zariadenia. Dva meniče sú po bokoch prednej strany a prvok na digitálne spracovanie zvuku zároveň vytvára silné basy s tunelom medzi dvoma meničmi. Zvuková reprodukcia bola čistá, odporúčame ho využiť s iPadom alebo počítačom s prepojením cez AUX na pozeranie filmov. Ocenili sme najmä priestorový efekt zvuku, ktorý sa vďaka širokopásmovým meničom rozliehal po celom priestore. Nie je určený do veľkej miestnosti, ale do izby alebo menšej obývačky bude výborný. Aj tu je integrovaný akumulátor s osemhodinovou výdržou pri prehrávaní a na zadnej strane je port USB na nabíjanie ďalších zariadení. Technológia Bluetooth nie je k dispozícii, možno niekomu bude chýbať, ale ide primárne o dokovací reproduktor. Navyše absencia tejto technológie mala priaznivý dosah na cenu.

Neprehliadnite:
JBL Flip 2 - prekvapivo hlučný valček
HODNOTENIE
+
Ozvučenie miestnosti, stabilita zvuku, reprodukcia basov, tvar reproduktora
- Žiadne podstatné

TDK 3 Speaker Boombox
TDK 3 Speaker BoomBox     Na pohľad vyzerá tento reproduktor ako staré tranzistorové rádio. Rozmerovo je však podstatne väčší (150 × 600 × 395 mm). Pri svojich 14 kg sa dá síce prenášať, ale je to poriadny kus „železa“. Vyhotovený je z kovu, a tak máte stabilný reproduktor so zvýšenou odolnosťou. Môžete ho využívať aj bez elektrickej siete, potrebovať budete 12 kusov batérií typu D. Tie nie sú súčasťou balenia. Balenie však obsahuje kábel AUX a aj napájací 30-pinový konektor pre zariadenia Apple. Predná strana je lesklá a v jej hornej časti je dotyková plocha. Vľavo je potenciometer na zapnutie a úpravu hlasitosti. Vedľa sú potom spomínané tlačidlá na zmenu režimu rádia FM a AM, prepnutie USB a AUX. Port USB sa dá využiť na priame prehrávanie hudby z flash disku alebo externého HDD. Zostavu tvoria dva 6-palcové meniče a basový reproduktor uprostred. Vpravo na prednej časti je koliesko na ovládanie basov a výšok a ladenie rádia, prípadne výber skladieb. Lesklá strana je vyhotovená tak, že na nej vidieť prvky, len ak sú aktívne. Pri AUX vidno spektrálny analyzátor na pravom displeji, pri použití FM rádia vidíte zase informácie RDS na pravom displeji alebo názov skladby. Na boku sú spomenuté konektory, v zadnej časti konektor na pripojenie antény a napájania. Výkon reproduktora je dostatočne silný aj na to, aby poslúžil napríklad pri záhradnom grilovaní alebo ozvučil väčšiu miestnosť. Naša reprodukcia bola upravená na zvýšenie intenzity nízkych tónov, čo nerobilo problémy. Aj pri vysokom zaťažení bol prejav stabilný, tu však cítiť stredy a výšky z veľkých meničov. Vo výsledku po miernych úpravách ekvalizéra sme si čistotu prehrávania pochvaľovali. Basy sú dynamické, aj keď občas sa nám zdali trochu „tvrdšie“. Získate však zvukový prejav, ktorý nie je deformovaný neprirodzenou intenzitou nízkych tónov.

HODNOTENIE
+
Silný zvuk do väčšieho priestoru, možnosti pripojenia, napájanie z batérií, prehrávanie priamo zo zariadení USB
- Občas tvrdšie basy

TDK Q35
TDK Q35     Reproduktorová zostava v tvare malej kocky sa hodí na stôl ako rozšírenie ozvučenia k počítaču alebo aj na poličku ako reproduktor na prehrávanie z multimediálnych zariadení. Vďaka rozhraniu Bluetooth ho prepojíte s mobilným telefónom alebo tabletom. Ak potrebujete prepojenie cez iné rozhranie, je tu vstup AUX. O ozvučenie sa starajú štyri širokospektrálne meniče. Každý z nich je umiestnený v jednom z rohov a na kompletnú zostavu výrobca pridal basový menič. Nie je uvedený výkon v RMS, ale reproduktor odporúčame aj ako ozvučenie do obývačky k televízoru. Špecialitou je podpora certifikácie Qi na indukčné nabíjanie. Stačí položiť telefón, ktorý tento spôsob nabíjania podporuje, na hornú stranu reproduktora a dióda informuje o začiatku nabíjania. V tomto smere neboli naše očakávania splnené, pretože sa nám nie vždy podarilo správne napasovať testovací telefón. Skúšali sme nabíjať LG Nexus 4 aj Nokiu Lumiu 820. V prvom prípade sa nabíjanie spustilo, no správnu polohu sme si nezapamätali. Nokia sa nenabíjala vôbec, nech sme ju na hornej strane akokoľvek otáčali. Ale dobrá správa je, že v zadnej časti je k dispozícii port USB s výstupným prúdom 1 A, a tak môžete pokojne nabíjať smartfón týmto spôsobom. Ďalšia certifikácia sa týka odolnosti proti nepriaznivému počasiu. Jej označenie je IPX3, nejde teda o model úplne odolný vode, ale znesie zvýšenú vlhkosť aj kvapky. Pri externom využití vydrží vstavaný akumulátor zhruba 6 hodín. Predná strana má potenciometrický ovládač, ktorým upravujete hlasitosť, intenzitu výšok a nízkych tónov. Druhé tlačidlo slúži na prepínanie medzi režimom AUX a BT. Reproduktor hrá veľmi dobre aj pri vyšších hlasitostiach, najlepšie výsledky sme dosiahli pri strednom výkonovom zaťažení. Pri nízkej hlasitosti sa značne strácali nízke tóny. Prekvapení sme boli silnými basmi a ich stabilitou. Vďaka štyrom satelitom je prehrávanie hudby viacsmerové a nepotrebujete hľadať optimálnu polohu na umiestnenie v miestnosti.

Neprehliadnite:
NABIJTE svoji hudbu, NABIJTE svůj mobil!! JBL představuje výkonný on-the-go reproduktor a nabíječku JBL CHARGE
HODNOTENIE
+
Výkon, vyvážený zvuk, ovládanie, podpora Qi, vstavaný akumulátor
- Stratené basy pri veľmi nízkej hlasitosti

TDK TAC3521BK
TDK TAC3521BK     Prenosné modely reproduktorov sú čoraz viac obľúbené. Patrí medzi ne aj tento reproduktor pripomínajúci väčšie puzdro na okuliare. Stereo reproduktory sú umiestnené na vnútornej strane horného veka a všetky ovládacie prvky sú na základni. Aby išlo o skutočne prenosný reproduktor, výrobca ho vybavil dobíjateľným akumulátorom. Tento model umožňuje prepojenie cez kábel AUX, ale má aj 30-pinový konektor pre zariadenia Apple. Vľavo je zapínanie, prepínanie zdroja označené ako FM, iPod a line in a nechýbajú ani ovládacie prvky na pohyb medzi skladbami a zastavenie prehrávania. Tie slúžia aj pri hľadaní frekvencie v režime FM rádia. Vpravo sú veľké tlačidlá na úpravu hlasitosti. Zvukový prejav je orientovaný skôr na použitie v úlohe osobného audia a na ozvučenie menšej miestnosti. Reproduktory majú pri náročnejšej hudbe isté rezervy, najmä v oblasti nízkych tónov a stredov. Reprodukciu pri FM rádiu sme si však pochvaľovali. Aj pri vyšších hlasitostiach bolo cítiť basovú zložku a príjemnú reprodukciu. V porovnaní s jednoduchšími rádiami alebo rádiobudíkmi je tu kvalita zvuku o poznanie lepšia, nejde o „plechový“ zvuk s pretlačenými výškami. TDK poskytuje aj aplikáciu pre iOS, ktorá premení reproduktor na rádiobudík. Vcelku sa nám vyhotovenie tohto modelu páčilo a odporúčame ho cestovateľom alebo do obývačky na počúvanie rádia.

HODNOTENIE
+
Pevná konštrukcia, ovládacie prvky na reproduktore, vhodné ako rádiobudík, akumulátor
- Občasné potlačenie detailov pri prehrávaní hudby

Verdikt PC REVUE
     JBL Charge je malý reproduktor so silným výkonom na ozvučenie malej miestnosti. Má akumulátor na 12 hodín prehrávania a technológiu Bluetooth. JBL OnBeat Mini na nás urobil dojem svojou reprodukciou. Cena je veľmi priaznivá, a ak máte zariadenie Apple s konektorom Lightning, jeho výberom nespravíte chybu. TDK 3 Speaker Boombox sa hodí na vonkajšie party a využijete ho všade tam, kde treba ozvučiť väčší priestor. Má dva displeje na zobrazovanie informácií z hudobného prehrávača alebo FM rádia. TDK Q35 má zaujímavú výbavu. Okrem BT a AUX je certifikovaný na indukčné nabíjanie kompatibilných zariadení. Kompaktný dizajn a poriadny výkon z neho robia ideálneho adepta na univerzálnu súpravu do obývačky. Na cestovanie sa nám páčil aj model TDK TAC3521BK. Má tvar puzdra, ktoré po otvorení odhalí reproduktory a ovládacie prvky. Zvukový výkon je vhodný skôr na osobné audio. Za nízku cenu však získate prenosný reproduktor s integrovaným FM rádiom.

Neprehliadnite:
JBL Charge - Bluetooth reproduktor, ktorým si nabijete mobil
Zdroj: PC Revue 06/2013

PCRevue 06/2013
comments powered by Disqus