Slúchadlá pre DJ-ov a hráčov

Slúchadlá pre DJ-ov a hráčov

     Vychutnať si svoje obľúbené skladby vyžaduje kvalitné slúchadlá. Priaznivci hudby, ktorí dávajú prednosť slúchadlám pred reproduktormi, nájdu v tomto teste to pravé. Máme tu modely z vyššej triedy pre DJ-ov, ale aj pre každého, kto chápe, že na detailné prekreslenie tónov hudby treba skutočný um pri konštrukcii slúchadiel. Výrobcovia ako AKG a JBL o tom vedia svoje a my sme sa rozhodli ich slúchadlá vyskúšať. Na druhej strane je nám jasné, že ďalšiu samostatnú skupinu tvoria hráči.
AKG K619

      Slúchadlá od rakúskeho výrobcu AKG nás jednoznačne zaujali. Patria do skupiny modelov slúchadiel pre DJ-ov a sú prepracované do najmenšieho detailu. Konštrukcia využíva uchytenie mušlí 3D-Axis, pričom mušle sa dajú otočiť a ich spojovací most zložiť pri prenášaní. Vďaka otočnému mechanizmu mušlí v horizontálnom aj vertikálnom smere výborne sadnú na uši a počas nosenia netlačia. Pri mušliach typu circum-aural tento parameter nie je až taký výrazný, no pri tomto modeli s prítlakom na uši (supra-aural) je to rozhodne pozitívum. Sú stavané tak, aby sa dali nosiť aj pri cestovaní, prítlak vám nebude nepríjemný, no ani vám slúchadlá nespadnú z hlavy. Skrátka, výrobca myslel na všetko. Mušle majú priemer 40 mm a z ľavej vedie kábel s integrovanou HF súpravou. Nájdete na ňom nielen ovládanie hlasitosti, ale aj tlačidlo na prijatie a ukončenie hovoru. V režime prehrávača ním spúšťate a pozastavujete hudbu. Spojovací most má jemné polstrovanie a ešte jemnejšie nájdete na mušliach. To má hneď dve funkcie. Umožňuje to pohodlné nosenie a plní aj funkciu odhlučnenia. Už po nasadení na uši získate skvelé pasívne odhlučnenie od okolia.


AKG K619 series
     Zvuk je vhodný pre náročných poslucháčov. Výborná reprodukcia basov a stabilita stredov a výšok nás jednoducho presvedčili. Aj pri nízkych hlasitostiach si vychutnáte rovnomernú reprodukciu frekvenčného spektra. Mixujete hudbu alebo radi počúvate skladby náročnejšie na kvalitu slúchadiel? S týmto modelom si prídete na svoje. Inštrumentálne mixy, šum mora a melodické pasáže vás skutočne pohltia. Slúchadlá sme preverili vskutku dostatočne, a to pri žánroch, kde lacné modely vydávajúce sa za profesionálne slúchadlá len sťažka „chrčia“. Po niekoľkých desiatkach hodín testovania sme sa oprávnene rozhodli pre udelenie ocenenia Tip redakcie.


HODNOTENIE
+ Dynamické a silné basy, prenikavé stredy a výšky, konštrukcia prepracovaná do detailu, vhodné na dlhodobé nosenie, cena

- Žiadne podstatné

Neprehliadnite:
Pozývame Vás na výstavu HighEnd Slovakia
JBL J88i

     Špeciálna konštrukcia tohto modelu ho predurčuje na používanie najmä pre DJ-ov. Mušle majú 50 mm meniče a obopnú celé ucho. Extra vlastnosť je pohyblivý kĺb, ktorý umožňuje sklopiť mušľu mimo ucha. Môžete tak počúvať hudbu zo slúchadla a jedno ucho bude voľné na počúvanie zvuku z okolia. Pri sklopení oboch mušlí sa lepšie prenášajú. Hoci ide o rozmernejší model, po nasadení na uši máte pocit, že sú slúchadlá páperové. Vôbec netlačia a plastovú konštrukciu zosilňuje nehrdzavejúca oceľ v spojovacom moste. Na pohodlí pri používaní sa podieľa aj jemné polstrovanie na oblúku a štedré vystlanie náušníkov. Výrobca si dal záležať aj na kábli, ktorý aj v tomto prípade zahŕňa súpravu hands-free s kompletným ovládaním. Je plochý a vďaka elastoméru sa vôbec nezamotáva. Navyše je dosť pružný na to, aby sa zbytočne nezvíjal a neťahal, prípadne neprekážal, ak počúvate hudbu pri počítači. Kábel si v prípade potreby môžete aj pripnúť na oblečenie. Je na ňom malý štipec, ktorý sa dá sňať, ak ho nepotrebujete.

JBL J88i

     Reprodukcia s dôrazom na absolútne detaily je vynikajúca. Preto treba aj reprodukciu hudby na výstupe upraviť. Môžete vytvoriť neprirodzené deformácie zvuku cez ekvalizér, ale všetko budete počuť. Odporúčame teda striedmosť, a to aj pri zosilňovaní basov. Niežeby ich nezvládli, ale dynamika je taká silná, že nadmerné „búchanie“ do uší asi málokoho poteší. Vcelku je výkon slúchadiel dimenzovaný skôr do Hi-Fi súprav, mixážnych pultov ako na počúvanie hudby z netbooku alebo počítača so základnou zvukovou kartou. Ak máte profesionálnu kartu, zo slúchadiel vyťažíte viac, prípadne postačí aj podpora technológie Dolby. Hodí sa aj priestorový efekt, ktorý 50 mm meniče zvládnu reprodukovať. Ide o výborný model s dôrazom na kvalitu zvuku, odporúčame ho však náročným a pravidelným, nie príležitostným poslucháčom.


HODNOTENIE
+ Špeciálne uchytenie mušlí pre DJ, podanie výšok a dynamika basov, vhodné aj na priestorové efekty, dôraz na detail zvuku

- Vhodné pre lepšie zvukové karty alebo domáce HiFi súpravy

Verdikt PC REVUE
     Modely AKG K619 a JBL J88i sú slúchadlá pre náročnejších poslucháčov. Viac sa prikláňame za prvý testovaný model. Je kompaktnejší, má vynikajúcu reprodukciu zvuku a pohodlne sa nosí. Model od výrobcu JBL má väčšie meniče, čo poznať na detailoch stredných a vysokých tónov. slúchadlá Fantec GHS-U71 sa hodia pre hráčov, ktorí chcú priestorový zvuk a kompaktný dizajn. Sharkoon X-Tatic AIR je model vhodný do obývačky k hernej konzole. Viac ako na hudbu sa nám slúchadlá hodili na hranie hier. Ich dosah je zhruba 10 metrov a aj napriek väčším rozmerom nebudú prekážať pri dlhšom nosení.

Neprehliadnite:
Test slúchadiel (Monster Beats vs. JBL)
Zdroj: PC Revue 05/2013
comments powered by Disqus