Test slúchadiel (Monster Beats vs. JBL)

Test slúchadiel (Monster Beats vs. JBL)

Ako som už avizoval, pozrieme sa na nové modely slúchadiel od JBL. Aby bolo s čím porovnávať, prizvali sme si do testu aj slúchadla od firmy Monster Beats Audio. Všetky sú z kategórie uzavretých slúchadiel, no dnešná mládež ich nosí po vonku k MP3 prehrávačom, mobilným telefónom, I-podom a k všetkému čo prehráva hudbu. Chcel som, aby hodnotenie bolo objektívnejšie a preto som zapojil do testu aj dcéru Kristínu, ktorá zastupuje kategóriu „puberťákov“. Na každé slúchadlá budú dva pohľady. Ako zdroj signálu bol použitý I-pad a môj I-pod Touch.
Monsters beats StudioMonster Beats Audio Studio

Kika: Na počúvanie techno hudby alebo len beatov sú veľmi dobré, vynikajú tam rytmické detaily zvuku, pri rap-e je dobrá zrozumiteľnosť textov, ale ostatná hudba stráca kvalitu v hluku basov. Štýlu pop, R&B vôbec nevyhovujú, robia síce „tuc-tuc“, ale kvalita zvuku je strašná. Basy všetko valcujú a z hudby nič nemám. Tlmenie vonkajšieho hluku je najlepšie spomedzi testovaných slúchadiel.

Siggi: Pre mňa „staršiu generáciu“ sú slúchadla nepočúvateľné, neskutočné množstvo basov zakrýva akýkoľvek detail. O vyrovnanosti frekvenčného spektra sa nedá ani hovoriť. Ak nie sú v pesničke prítomne basová gitara a bicie (kopák) pôsobia veľmi vyrovnane, výšky majú silu, no nedráždia. Hlasy spevákov pôsobia vierohodne, ale nesmú prejsť do spodných tónov, nakoľko tam zase slúchadla ukážu svoju silu, zdegradujú celkový vnem pesničky. Tlmenie vonkajšieho hluku je excelentné a veľmi dobre sedia na hlave aj pri pohyboch.

Neprehliadnite:
Efektní Amerika
JBL J88JBL J88

Kika: Akýkoľvek žáner zvládajú vynikajúco. Hlasy spevákov krásne, detaily nástrojov do posledného tónu. Aj pri maximálnej hlasitosti nechrčia, basy sú rázne, ale nie tak ohlušujúce ako pri „Monsteroch“. Speváci znejú uprostred hlavy a môžem si ich vychutnať od slova do slova. Veľké slúchadla prekrývajú celé uši, ale mne nedržali dobre na hlave a stále mi padali. Utlmenie vonkajšieho hluku je priemerné, ba až slabé. Páčila sa mi tá oranžová farba.

Siggi: Veľmi dobré prekreslenie jednotlivých nástrojov, vynikajúce detaily, nástroje majú svoje telo a objem. Veľmi dobre nastavená linearita frekvenčnej charakteristiky, žiaden z tónov nevytŕča. Na môj vkus trochu veľa basovej zložky. Pri sólach na bicích je počuť každý bubon osobitne a dajú sa poľahky rozlíšiť. Pri basovej gitare malinký náznak doznievania tónov. Stredové pásmo veľmi dobré, hlasy spevákov majú silu, ale aj mohutnosť. Činely sú rázne, no „nepília“ uši, sykavky sú presne v podobe aká ma byť. Hlavový most je aj na mňa veľký, čo zapríčiňuje, že slúchadla ani mne nedržia dobre na ušiach a pri predklone padajú z hlavy. Utlmenie vonkajšieho hluku je tým pádom slabé a môžem ho porovnať s polootvorenými slúchadlami.

JBL J55JBL J55

Neprehliadnite:
Nová sluchátka JBL® přinášejí tvrdé, přesné basy a svěží styl
Kika: Pri vyššej hlasitosti sa stráca kvalita, všetko sa zlieva len do nejakého hluku. Pri nižšej hlasitosti  pôsobí rap úplné tuctovo až nezáživné. Majú síce basy, ale ostatné nástroje sa strácajú, a tak to pôsobí nezáživné. Zvukovo ma nepresvedčili a porovnala by som ich k štupľom. Pri pomalých pesničkách veľmi dobre vynikol zvuk klavíra, až som mala pocit ako by hral niekto vedľa mňa. R&B detaily hudby tam vôbec nevynikajú, všetko sa to zlieva do jedného tuc-tuc. Na hlave držia veľmi dobre a dá sa s nimi aj behať J, no utlmenie vonkajšieho hluku je zlé, a preto som musela pridávať hlasitosť, čo už nezvládali slúchadla.

Siggi: Basová zložka značné posilnená, no s vyššími frekvenciami je počuteľný útlm. Stredy tam sú, ale ako by boli maskované za oponou, chýba im živelnosť. Výšky sú na tom ešte horšie, výrazné neprekresľovanie detailov, zastretý zvuk, značné utlmený voči basovej zložke. No nie je to až tak zlé, ako pri „Monsteroch“. Možno výrobca chcel basové slúchadlá a zvyšok frekvenčného spektra ho až tak moc nezaujímal. Útlm vonkajších ruchov je celkom dobrý ak si nastavíte ušnice správne, no je to trochu problém, lebo ušnice sú dosť malé a treba sa s nimi pohrať. Priľnavosť k hlave je vynikajúca, naozaj sa dá s nimi robiť čokoľvek a držia ako „pes ježa“ :).

     Všetky slúchadlá majú v balení odnímateľný kábel, ktorý sa dá v prípade poškodenia veľmi ľahko zameniť. Slúchadlá JBL sa predávajú aj s káblom k I-phone, kde je už integrované ovládanie na kábli, no opäť za príplatok.

Zhrnutie: Jednoznačným víťazom sa stali slúchadlá JBL J88, vyhovujú mladej a staršej generácii, majú horší útlm vonkajšieho hluku, ale nemajú problém so zvukom pri akejkoľvek hlasitosti, a tak sa dá tento detail eliminovať pridaním hlasitosti. Monster vyhovujú mladšej generácii, no u mňa úplné prepadli alebo ma prevalcovali svojimi basmi. J55 neobstáli ani u jednej generácii, skôr by som to prirovnal k jednoduchým prenosným slúchadlám pridaných do väčšej ozvučnici. Som si vedomí cenových rozdielov, preto ceny neudávam. Išlo o zvuk a nie porovnanie cena/výkon.

Neprehliadnite:
Slúchadlá pre DJ-ov a hráčov
     Úplne na záver len dodám, že testované "Monstery" dva týždne po teste doslúžili a museli ísť na reklamáciu.

Zdroj: http://siegel.blog.sme.sk/c/340260/Test-sluchadiel.html
comments powered by Disqus