Hodinky s GPS pre športovcov

Hodinky s GPS pre športovcov

     V tomto teste sa pozrieme na novinky v oblasti hodiniek pre športovcov, ktoré sú vybavené samostatným systémom GPS. Záujem o tento segment produktov rastie, je výhodné mať svoje aktivity pod kontrolou a môcť sa k nim kedykoľvek vrátiť. Na DVD nájdete k tejto téme doplnkové obrázky.
USB konektor na TomTom SportswatchBežecké hodinky Nike+ Sportwatch GPS
     Prvé hodinky v našom teste sú bežecké a nesú značku Nike, využívajú však technológiu GPS firmy TomTom. Aby toho nebolo málo, dodáva sa k nim bežecký senzor „Nike+ iPod“. Nike+ Sportwatch GPS zaujmú na prvý pohľad, dizajnovo totiž patria k veľmi zaujímavým kúskom. V ponuke nájdeme viaceré farebné kombinácie: čierno-antracitovú, bielo-striebornú, čierno-zelenú a zeleno-čiernu.

     Vyhotovenie hodiniek je veľmi precízne, sú z odolného plastu, kovová je len pracka remienka. Pod minerálnym sklom sa na displeji veľkými číslicami zobrazuje v dvoch riadkoch čas – vo vrchnom hodiny, v spodnom minúty. Dátum, deň v týždni aj kapacita batérie sú zobrazené malým písmom kolmo na veľké číslice. Hodinky majú na ľavom boku tri ovládacie tlačidlá. Dve vrchné sú umiestnené pri sebe a slúžia na listovanie v menu. Tretie potvrdzovacie je farebne odlíšené a umiestnené samostatne nižšie od spomínaných dvoch. Dátum, čas a budík si môžete nastaviť pomocou tlačidiel, na nastavenie ostatných parametrov, napríklad údajov o bežcovi, zobrazenia km/míľ, 12/24 hod. času a podobne, sa musíte pripojiť k počítaču s nainštalovaným podporným programom Nike+ Connect. Zaujímavé riešenie je pripojenie k počítaču pomocou konektora USB, ktorý je zabudovaný priamo v remienku. Nemusíte teda hľadať žiadne prepojovacie káble a hodinky môžete dobiť na ľubovoľnom počítači.

Prispôsobenie TomTom Sportswatch Štatistika na Nike+
Prispôsobenie nastavenia hodiniek cez software Výsledky na stránke Nike+

Praktické skúsenosti
     Bežecký senzor s hmotnosťou šesť gramov je skutočne miniatúrny, nemá však možnosť uchytenia na šnúrku topánky. Na jeho pohodlné nosenie musíte použiť obuv z radu Nike+, ktorá je na nosenie senzora prispôsobená (senzor sa vkladá pod vložku). My sme ho počas testu nosili vložený v bežnej teniske a nebolo to veľmi pohodlné. Výhoda senzora je v tom, že spolupracuje okrem hodiniek aj s iPodom nano, iPodom Touch a iPhonom 3GS a novšími, takže nemusíte nevyhnutne používať hodinky. Senzor oceníte napríklad pri tréningoch v hale, prípadne hustom lese, kde nie je dostatočný signál na použitie GPS. Pri našich testoch sme najprv zabehli trasu 1,60 km s neskalibrovaným senzorom, vypnutým GPS na hodinkách, no s kontrolným GPS v ruke. Priemerná vzdialenosť, ktorú hodinky zobrazili, bola 1,75 km. Kalibráciu senzora na indoor použitie sme realizovali zabehnutím rovnakej vzdialenosti s aktivovaným GPS na hodinkách. Následne sme opäť zabehli 1,60 km s neaktívnym GPS a priemerná hodnota zabehnutého úseku bola 1,66 km. Ani na dlhšom úseku nedošlo k viac ako 5-percentnej odchýlke od referenčného GPS. Načítanie satelitov prebehlo v čase od 11 do 31 sekúnd.
Hodinky TomTom Sportswatch
     Pri používaní hodiniek za zhoršených svetelných podmienok môžeme poklepaním po displeji aktivovať na päť sekúnd podsvietenie. Ani dĺžka, ani jeho sila sa nedajú regulovať, želali by sme si ho intenzívnejšie. Pri inom nastavení poklepanie spustí počas tréningu nové kolo. Počas behu sa v spodnej časti displeja zobrazuje odbehnutá vzdialenosť, vo vrchnej si môžeme zvoliť medzi zobrazeniami odbehnutého času, spálených kalórií a tempa. Vrchná časť sa počas behu pre malé písmená dosť zle odčítava. Priamo v hodinkách možno spätne prezrieť históriu behov.

Neprehliadnite:
Čo sa skrýva pod pojmom fitnes a prečo ho robiť? Prezradíme vám to!
     Po skončení behu sme hodinky pripojili k počítaču. Následne sa automaticky údaje odoslali na vytvorené konto Nike+. V ňom môžeme štatisticky vyhodnocovať svoje behy, sledovať na mape trasy, prípadne zdieľať s ostatnými naše výsledky. Hodinky ani používateľské konto Nike+ nie sú lokalizované do slovenčiny či do češtiny.

     Nike+ Sportwatch GPS sú veľmi atraktívne hodinky, vynikajúca je technológia GPS od firmy TomTom. Dlho vydržia na batériu a realizované aktivity sa ľahko vyhodnocujú. Atraktivitu hodiniek možno ešte zvýšiť nastavením inverzného zobrazenia údajov. Za nevýhodu tohto riešenia považujeme nutnosť používať špeciálnu bežeckú obuv. Možnosti hodiniek sa navyše dajú rozšíriť pripojením senzora na meranie tepu. Existuje aj viacero farebných vyhotovení remienka.

Outdoorové hodinky GARMIN fēnix
celý test si môžete prečítať v januárovom čísle PC Revue

PC Revue 01/2013
comments powered by Disqus