Holím, holíš, holíme alebo telo bez chĺpkov

Holím, holíš, holíme alebo telo bez chĺpkov

     Mohlo by sa zdať, že oholené telo bez chĺpkov je posledným výstrelkom modernej doby ale skutočnosť je napriek tomu iná. Už starí Egypťania toto vo veľkej miere praktizovali s tým, že dnes existuje viac možností, ako hladkú pokožku dosiahnuť. Mnohí z Vás iste taktiež potvrdia, že to nie je iba moderný trend dnešnej doby, ale v mnohých ohľadom taktiež veľmi praktická vec.

     My si však povieme najmä o spôsoboch, ako je možné telesné ochlpenie odstrániť, a aké majú jednotlivé spôsoby výhody a nevýhody. Prvotne je dôležité spomenúť, že odstraňovanie chĺpkov na tele nie je iba doménou žien. Tento typ skrášľovania praktikuje aj rada mužov a to bez ohľadu na vek. Pochopiteľne, názory na to môžu byť rozdielne, avšak to, či je niečo také určené iba ženám alebo nie rozhodne nie je možné posudzovať. Je to jednoducho otázkou individuálneho názoru, podobne ako napr. aký máme účes, alebo aké nosíme oblečenie. Individuálny je taktiež rozsah miest na tele, kde sa odstraňovanie telesného ochlpenia praktikuje. Existujú dokonca profesie, u ktorých je vyžadované takéto odstraňovanie chĺpkov (modeling, porno herectvo atď.), táto činnosť je taktiež spojená s otázkou mnohých športov.
Spôsoby odstraňovania telesného ochlpenia
     Asi najjednoduchším spôsobom ( a taktiež najrozšírenejším) je použitie žiletky. Tie sú bežne k dostupnosti v mnohých obchodoch, a dokonca aj na čerpacích staniciach, alebo v trafikách. Výhodou je bezproblémová dostupnosť, nízka cena a najmä jednoduché použitie. Holenie žiletkou je možné praktikovať „na mokro“ alebo aj „na sucho“. K týmto účelom taktiež existujú holiace peny a gély. Nevýhodou tejto metódy je, keď zabudneme na možnosť poranenia kože porezaním, je potrebné holenie opakovať stále dookola, často už po dvoch dňoch, kedy chĺpky opäť začínajú rásť. To môže byť časovo, ale občas aj finančne náročné.

Oblasť bikín     Ďalšou metódou je odstraňovanie chĺpkov aj s korienkami. Pre takéto účely by asi nebolo vhodné použitie pinzety, a tak je na trhu ponúkaná široká škála produktov, ako sú depilátory či depilačné vosky. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť trvalejšie výsledky, avšak jedná sa v tomto prípade o bolestivejšiu metódu, a pri nadobudnutí depilátora je aj pomerne nákladná metóda. Ceny sa u takéhoto prístroja pohybujú od pár € až po sumu blížiacu sa k stovke €. Pochopiteľne, kvalitnejšie bývajú drahšie a naopak. Aj tu však platí, že po určitom čase chĺpky začnú opäť rásť, čo pre Vás taktiež nie je asi žiadna novinka.

     Existuje aj tzv. chemická cesta. Za pomoci depilačných krémov, ktoré obsahujú bohvie čo, a tak dochádza k chemickému rozkladu chĺpkov tesne nad povrchom kože. Po niekoľkých minútach je možné tento krém aj s chĺpkami zotrieť handričkou. A tak dosiahnete rovnaký efekt, ako v prípade žiletiek. Ak už nehrozí porezanie, hrozí tu naopak možnosť silnej alergickej reakcie, najmä v prípade precitlivenosti na niektoré látky, ktoré sú v takýchto krémoch obsiahnuté. Po niekoľkých dňoch opäť chĺpky ukážu svoju silu a začnú rásť. Cena takýchto krémov sa pohybuje v desiatkach €.

Neprehliadnite:
Zabudnite na vosk! Teraz sa epiluje takmer bez bolesti pomocou IPL
     Dalo by sa povedať, že boj s vlastným ochlpením je nemilosrdným bojom. Je nekonečný a nakoniec aj tak vždy zvíťazí príroda, teda chĺpky, ktoré opäť začnú rásť či sa Vám to páči, alebo nie. Aj keby sme sa postavili na hlavu, a použili všetky tieto metódy naraz. Kožu zvlieknuť nemôžete a keby to predsa len išlo, asi by to vyzeralo ešte horšie. Našťastie veda sa stále vyvíja a tak dnes už existujú aj ďalšie metódy, ako sa zbaviť nežiadúceho ochlpenia natrvalo. Jednou z takýchto metód bolo pôvodne depilovanie za pomoci slabých elektrických impulzov, avšak nízka úspešnosť (ak vôbec nejaká bola), extrémne časová náročnosť a vysoké finančné náklady odsúdili túto metódu k zániku.

Remington I-Light     Absolútnu špičku predstavujú dve rozdielne metódy, o ktorých si povieme. Tou prvou, je služobne starší Laser, ktorý sa uplatnil už v mnohých odboroch ľudskej činnosti, ako je medicína, priemysel, či vojenstvo. Nás ale zaujíma jeho využitie v oblasti kozmetiky. Tu sa dá už hovoriť o viditeľnej úspešnosti, ale má to celý rad "ale". Opäť tu hrá úlohu vysoká cena, časová náročnosť, aj fakt, že takýto zákrok je nutné vykonávať rukou odborníka. Líši sa to teda aj tým, že na rozdiel od predchádzajúcich príkladov je v tomto prípade nutné navštíviť pracovisko niektorej z kliník laserovej a estetickej dermatológie, či špecializovaného kozmetického salónu. A to hneď niekoľkokrát! Pripravte si poriadne horibilnú sumu peňazí (až niekoľko stoviek € pre celé telo). Ani táto metóda nie je 100% účinná. Laser sa dá použiť aj na odstraňovanie strií, pigmentových škvŕn, malých jaziev, či starého tetovania. Vo výnimočných prípadoch môže laser miestami poškodiť pokožku.

     Druhou technológiou, ktorá je o niečo mladšia ako laser, je tzv. IPL, alebo inak Intenzívne pulzné svetlo, ktorý má podobné účinky ako laser. S jeho pomocou, teda vďaka svetelným zábleskom z folikuly je odstraňovaný pigment tak, že svetlo prenikajúce do tkaniva sa mení na teplotu, ktorá ich postupne ničí. Táto metóda sa v posledných rokoch stala veľkým hitom, ale aj tu platí, podobne ako u lasera, že sa jedná o finančne a časovo náročnú metódu. Vykonávajú ju špecializované kozmetické salóny, ktoré však rastú postupom času po celej republike rovnako tak rýchlo, ako oholené chlpy. Je to jednoducho preto, že táto metóda sa javí ako najúčinnejšia, je menej bolestivá (malé uštipnutie), a s ohľadom na takú účinnosť aj dostupná z hľadiska financií. Podobne, ako je tomu u lasera, aj IPL dokáže oveľa viac, než len odstraňovať nežiaduce ochlpenie.
Remington I-Light
REMINGTON IPL 5000 i-LIGHT
     Mnohí z Vás máte taký salón hneď za rohom Vášho "paneláku", niektorí z Vás potom možno máte aj ten vládou deklarovaný priemerný plat (smiech so slzami v očiach), prípadne máte tie peniaze "ukradnuté" niekde na "knižke". Trebárs ste si zrovna vzali štrnásť dní plateného voľna, a tak Vám nič nebráni tento salón navštíviť, a zbaviť sa chlpov raz pre vždy. No nie je to tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Najprv si najprv budete asi musieť dohodnúť schôdzku vopred, kde s Vami preberú podrobnosti, vykonajú vyšetrenie pleti (faktor, atď.), A dohodnete si prvé sedenie. Tu sa tiež dozviete cenovú kalkuláciu. V prípade ošetrenia len jedného miesta na tele to nebude zas toľko (pár €). V prípade celého tela to už bude čítať omnoho viac. Možno sa Vás aj opýtajú na to, či ste k tomu skutočne odhodlaní ...

     Dôvodom takýchto závratných súm za ošetrenie celého tela je, že prístroj, ktorým sa tento druh depilácia vykonáva stojí "peknú pálku" (8,000€ - 18.000€ ) za obstaranie, a nie zriedka je taký prístroj zhotovený na leasing. Ďalšie náklady potom tvoria náhradné diely, či chladiaca tekutina. Vaša návšteva pochopiteľne obsadí miesto inému, a budú sa Vám musieť venovať. A to niečo stojí ...
Remington I-Light
     Je tu však aj ďalšia možnosť. Hitom sa v poslednom roku stáva prístroj pod označením REMINGTON IPL 5000 i-LIGHT, v priebehu jeho písania zrejme nahradený novším typom i-Light Pro IPL6000 od firmy REMINGTON. Princíp tohto prístroja je v podstate zhodný s tými, ktoré sa používajú v kozmetických salónoch, ale jeho cena sa pohybuje okolo 200 € vrátane DPH. Je úplne nevyhnutné (ako aj u iných prístrojov), pozorne si prečítať návod na použitie! Aj tento prístroj si vyžaduje pre dosiahnutie požadovaného efektu, ktorým je trvalá depilácia, opakovať ošetrenie príslušných miest na tele.

Neprehliadnite:
IPL epilátory: ich vývoj v čase + aktuálna ponuka pre sezónu 2015
Remington I-Light     No a teraz vyvstáva jediná otázka ... Kúpiť, či nekúpiť? Keď kúpim, bude to naozaj fungovať? Alebo mám radšej zvoliť návštevu kozmetického štúdia? No jedno je isté. V prípade zakúpenia tohto prístroja ušetríte značnú sumu peňazí. A nielen to. Máte možnosť všetko vykonávať doma v súkromí, a vyhnete sa tak situácii, kedy budete musieť v salóne niekde na lehátku vystrkovať Vaše ochlpené pozadí, či rozkrok na pracovníkov daného štúdia, ktorí Vás budú musieť na rovnakých miestach najprv oholiť. To už musíte zvážiť Vy sami, čo je pre Vás prijateľné ...

Kde, čo a ako?
     Niektorí ľudia zastávajú názor, že ochlpenie na ľudskom tele má svoj účel. A bohužiaľ majú pravdu. Chlpy na tele majú funkciu tzv. chladiča, ktorý v blízkosti kože zadržiava vzduch (jeho molekuly). To spôsobuje dve nasledujúce veci. V zime tak vytvára okolo nášho tela tepelnú ochrannú vrstvu, v lete naopak zabraňuje prehriatiu. Na druhej strane sa však môže stať domovom pre najrôznejšie typy potvoriek, ktorým chutí naša krv, koža, a pod. V oblasti podpazušných jamiek, v oblasti genitálií, či konečníka sa potom môže lepšie dariť najrôznejším baktériám, a plesniam. To sú asi jediné rozumné dôvody pre a proti.

Remington I-Light     U žien je tu potom ešte jeden dôvod. Rovnako tak ako je tvar, či veľkosť poprsia dedičná, a podlieha starnutiu, dedičná je aj veľkosť a tvar veľkých a malých pyskov. Nie každá žena je v tomto ohľade "dokonalá" a tak môže ochlpenie tieto nedostatky ľahšie zakryť. Keď vynecháme možnosť, vydať sa cestou plastické operácie, ktorá zas nie je až tak náročná, vykonáva sa v lokálnom umŕtvení, a prináša viditeľné výsledky. Tým však nikoho nenabádame k tomu, aby hneď po prečítaní tohto článku utekali do najbližšej ordinácie plastického chirurga. Iba túto možnosť spomíname.

     Ostatné dôvody, prečo holiť, či neholiť, tu asi nebudeme rozvádzať. Môžu to byť náboženské, alebo kultúrne zvyklosti. Znovu opakujeme, že dôležité je to, ako to vnímate Vy sami. Je to Vaše telo! Len Vy môžete rozhodovať o tom, ako bude vyzerať. Prípadne o tom budete rozhodovať s partnerom. Tak či onak, je evidentné, že doba šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, kedy boli "húštiny“ žiadúce úplne všade je už asi za nami.

Neprehliadnite:
Infografika: Súboj IPL epilácii - IPL epilácia doma a v salóne
     Aké miesta teda možno depilovať? Prakticky akékoľvek vonkajšie miesta na tele. Egyptskí kňazi v dobe faraónov si holili napríklad aj obočie (okrem iného), čo v dnešnej dobe asi nie je to, čo moderná doba žiada. Jedná sa skôr o oblasti ako je hrudník, podpazušie, chrbát, oblasť lona, zadok, nohy, ruky, či oblasť tváre.

     Nespornou výhodou oholených miest na tele je teda nielen ľahšie hygiena, lepší vzhľad, ale tiež väčšia vzrušenosť daných miest. Niekto by možno mohol namietnuť, že niečo také sa môže páčiť len pedofilom. Je to podľa môjho názoru nezmyselný pohľad na vec, ktorý pramení z neznalosti danej problematiky. Ostatne, existujú národy, ktorých príslušníkom, či príslušníčkam ochlpenie nerastie vôbec. A to ani tam, kde je to u iných rás bežné. Sú to napríklad aziati, ktorým ochlpenie rastie len na niektorých miestach, na čo sú v mnohých prípadoch náležite hrdí, alebo pôvodní obyvatelia Ameriky, najmä potom juhoamerickí indiáni, ktorým ochlpenie nerastie takmer nikde.


Načítavam video ...
Zdroj: http://radioas.cz
comments powered by Disqus