TEST: TomTom Multisport Watch. Pracant pre každodennú parádu

TEST: TomTom Multisport Watch. Pracant pre každodennú parádu

Koncom tohto roka vstúpila do sektoru športových hodiniek aj firma TomTom, doposiaľ známa ako jeden z leadrov na trhu s automobilovými navigáciami. Predstavil rovno dva modely a my sa pozrieme na zástupcu najvyššej rady TomTom Multisport Watch. Oproti chudšiemu kolegovi (Runner GPS Watch) ponúka okrem bežeckých funkcií ešte možnosti pre sledovanie plaveckých či cyklistických tréningov. Čo sa týka balenia, sú oba modely identické.
Design a prevedenie? Skoro bez chyby
     Design zaujme na prvý pohľad. Nespočetne veľakrát sa stalo, že sa z tematicky úplne odlišného rozhovoru konverzácia stočila práve na beh, pričom všetko začalo otázkou „Wau, čo to máš za hodinky?“ Design je proste „tak akurát“. Nie je to nudná šedá myška, ale zároveň to nie je ani prehnaná extravagancia. Nosiť ich ale môžete do telocvične aj v každodennom živote.

     Jednotka hodiniek sa dá z remienka jednoducho a ľahko vytiahnuť, v zásobe môžete mať viac farebných prevedení. Remienok je vyrobený z gumy, ktorá je tak akurát pružná, aby sedela na ruke pevne, ale aby Vás netlačila. Trošku hnevá úzky gumený remienok pre uchytenie nadbytočného remienka, ktorý sa pri menšom pohybe posúva a svoju funkciu tak neplní ideálne.

TomTom Multi-Sport

     Skvele sa podarilo vyladiť hrúbku hodiniek. V porovnaní s designovo blízkym konkurentom Nike Sport Watch sú skoro polovičné a aj na dámskej ruke vyzerajú omnoho prirodzenejšie. Naviac sú veľmi ľahké, pri nosení ich takmer ani necítite. Výborným detailom sú dvojfarebné zobrazenia času na pohotovostnom displeji, ktoré farebne ladí s remienkom. Displej má uhlopriečku 1,37 palcov, rozlíšenie 144x108 pixelov a chránený je špeciálne tvrdeným sklom Gorilla Glass. Jeho čitateľnosť je úplne bezproblémová a aj na slniečku uvidíte to čo chcete vidieť, pre nočné výbehy je možné zapnúť nočný režim „night“, ktorý Vám výmenou za skrátenú životnosť batérie ponúkne podsvietenie, ktoré nezhasína.

Neprehliadnite:
Pravidelné fitness alebo 13 tipov ako neskončiť po týždni s posilňovňou
Funkcie a ovládanie: viac než pestrá ponuka
     Keďže hodinky ponúkajú peknú a širokú škálu funkcií, je dôležitá logika ovládania a pohybu v menu. A to sa naozaj podarilo. Všetko ovládanie prebieha pomocou štvorsmerného „joysticku“ v remienku pod displejom. Klik je presný a istý aj v rukaviciach, je možné ho naviac potvrdiť zvukom alebo vibráciou. Stlačením „vľavo“ sa z pohotovostného menu dostaneme na stavovú obrazovku (nabitie batérie, potreba aktualizácie QuickGPS, stav pamäti a verzia softwaru), stlačením „vpravo“ otvoríte ponuku dostupných tréningov, stlačením „dole“ potom zvláštne funkcie a nastavenia. Jedinou výnimkou je ovládanie podsvietenia displeja, ktoré prebieha jednoduchým dotykom na vyznačené miesta na ráme hodiniek. A to je taktiež praktické: zistili sme, že je tak možné hodinky rozsvietiť otrením o tričko pri pohybe od pásu hore, a nie je potrebné zamestnať obe ruky.

TomTom Multi-Sport

     Logika zobrazenia údajov na displeji je pre všetky aktivity totožná. Cez väčšinu plochy sa zobrazuje vybraný hlavný údaj, dve pozície v hornej tretine sú k dispozícii pre ďalšie voliteľné. Pri behu sú konkrétne k dispozícii čas, dĺžka tréningu, vzdialenosť, tempo, priemerné tempo, rýchlosť, priemerná rýchlosť, spálené kalórie a pulzová frekvencia. Hlavný údaj je možné behom behu prepínať jedným stiskom tlačidla, pre zmenu ostatných musíme trikrát prekliknúť k nastavovaciemu menu. Osobne sa nám najviac osvedčila kombinácia zobrazenia tempa ako hlavnej možnosti a tepu a ubehnutej vzdialenosti ako doplnkovej veličiny.

     Okrem zobrazenia údajov ponúkajú hodinky taktiež niekoľko tréningových pomocníkov. Čo sa týka behu, ponúka klasické plnenie aktivít (vzdialenosť, čas, kalórie). Hodinky za Vás dokážu strážiť intervaly (zahriatie, prácu, odpočinok, preťaženie), ideálne zóny tempa alebo pulzovej frekvencie a taktiež dokážu vytvoriť virtuálny závod buď s Vami samotnými (použijú sa údaje z predchádzajúcich tréningov), alebo s virtuálnymi súpermi, ich hodnoty sa použijú zo serveru My sports.

Niečo navyše: GPS
     Hodinky sú vybavené citlivým GPS prijímačom a anténa je umiestnená pod displejom tak, aby vždy smerovala k oblohe. Dokonca nie je ani krytá plastom, takže príjem signálu je vždy bezproblémový. Pri synchronizácii sa naviac sťahuje QuickGPS súbor a polohou družíc na nasledujúce dni, takže úvodná inicializácia signálu je otázkou chvíľky (s aktualizovanou QuickGPS maximálne 20 sekúnd, bez nej do minúty).

Neprehliadnite:
Ortieľ znie jasne: po týchto Vianociach športujeme multimediálne!
     Vďaka pohybovému senzoru je možné hodinky používať aj v miestach, kde nie je GPS signál dostupný. Okrem spomínaného plávania ponúka ešte mód pre sledovanie a záznam behu na páse, kedy pomocou analýzy pohybu rukou zaznamenávajú odbehnutú vzdialenosť. V praktickom teste načítali hodinky pri desiatich kilometroch ukázaných pásom iba zhruba o 300 m naviac. Presnosť je teda výborná, po každom behu sa naviac automaticky ponúka možnosť kalibrácie podľa údajov z merania pásu.

TomTom Multi-Sport

     Voliteľným príslušenstvom je hrudný pás pre snímanie srdečného tepu. Jeho vyhotovenie je kvalitné, bezdrôtová jednotka (s hodinkami je spojená pomocou Bluetooth) je odopínateľná, takže ani pranie prepoteného popruhu nie je problém. Chýba tu však funkcia, ktorá by hodinky umožnila využiť iba ako sporttester pre hľadanie srdečného tepu a spätného vyhodnotenia pohybu v jednotlivých zónach. Jedinou možnosťou, ako si nechať zobraziť aktuálny tep pri nepodporovanej aktivite (typický HEAT alebo rôzne kardio tréningy) je založiť „falošný“ tréning na páse (nevyžaduje signál GPS). Spätné vyhodnotenie však nie je možné uskutočniť. Po týchto funkciách vytvorilo dopyt mnoho užívateľov a to nie len na oficiálnom fóre TomTom, takže sa snáď v niektorej z nasledujúcich aktualizácií dočkáme. TomTom s prispievateľmi a diskutujúcimi aktívne komunikuje a pri ďalšom vývoji softwaru sa snaží zohľadniť čo najviac pripomienok.

Batéria a výdrž
     Batéria je vstavaná. Nabíjanie prebieha pomocou dokovacej stanice, do ktorej sa hodinky zasúvajú a po jemnom zacvaknutí sú so stanicou stabilne spojené. V režime so zapnutou GPS by mali TomTom hodinky vydržať 10 hodín. V praxi však takto dlho bez zastávky nevydrží behať hádam nikto. Po dvoch hodinách prevádzky však indikátor batérie ukazuje stále zhruba 80%, nie je dôvod teda neveriť tomuto údaju. Pri pohotovostnom režime a indoor aktivitách (beh na páse, plávanie) sa nám hodinky v podstate nepodarilo ani priblížiť vybitiu. Pokiaľ teda beháte aspoň sporadicky, vždy ich pri synchronizácii napojíte skôr, než by sa vybili.

TomTom Multi-Sport

Nie je to veľmi na pochvalu
     Aj keď sú hodinky takmer bezchybné a chválime sa s nimi veľmi radi, na internetových sledovačoch, zdieľaniach a hodnoteniach vlastných výkonov žiadne príjemné prekvapenie nečaká. Hardwarová stanica aj synchronizačná aplikácia TomTom MySports Connect fungujú bezchybne (vrátane aktualizácií, ktoré sa do hodiniek nahrávajú minimálne jedenkrát mesačne). Užívateľské prostredie defaultného internetového diára MySportsActivity je však veľmi jednoduché a neponúka ani všeobecne obľúbenú funkciu, ako je zdieľanie nahraného tréningu na sociálne siete.

Neprehliadnite:
Sú bežecké GPS hodinky dostatočne presné?
TomTom Multi-Sport

     Riešením by mohla byť aplikácia MapMyFitness, ktorá je ako druhá prirodzene podporovaná v Connect. Bohužiaľ, základný účet, ktorý je zdarma, veľa funkcií taktiež nemá a celá účasť MapMyFitness má zrejme za cieľ Vás iba motivovať k predplateniu Premium účtu. Vyslobodením tak môže byť až možnosť automatického exportu do RunKeeperu alebo manuálny prevod exportovaného gpx súboru do iného rozhrania (manuálne importuje do SportsTrackeru – súbory z behania fungujú bezchybne, z plávania a behu na páse bohužiaľ importovať nie je možné).

Spokojnosť, až na „detské choroby“
     Pokiaľ by sme mali zhrnúť dvojmesačné testovanie do niekoľkých slov, asi by sme sa nebáli použiť prívlastky ako „výborné, použiteľné, celkom vyhovujúce“. Základné funkcie, ktoré potrebuj naozaj každý bežec, zvládajú hodinky úplne na jedničku. Bohužiaľ, ponukou všemožného nadštandardu si výrobca na seba tak trochu ušil bič a pokiaľ nezvládne vyladiť všetky drobnosti, nebude nikto spokojný naplno.

TomTom Multi-Sport

     Aktualizácia firmware sú pomerne časté a hocikedy zásadné. Na svete je aj nová aplikácia pre iPhone, ktorá umožní automaticky bezdrôtový prenos zaznamenaných tréningov z hodiniek na internet (obdoba pre Android je vo vývoji). Určite by sme sa teda nebáli hodinky TomTom MultiSport Watch doporučiť s tým, že im je potrebné odpustiť občasné „detské choroby“.

     Porovnanie s konkurenciou, ktorá má na trhu väčšinou podstatne dlhšiu tradíciu, znesú hodinky ako po stránke funkčnej, tak aj po finančnej. Z ponuky modelov a doplnkov má naviac každý možnosť si vybrať presne typ a balenie, ktoré ku svojim aktivitám potrebuje. Základné modely Runner bez príslušenstva je možné kúpiť už za cenu 169€, za plné vybavenie MultiSportov, ku ktorým je pribalený aj hrudný pás a senzor na bicykel zaplatíte necelých 300€.

TomTom Multi-Sport
comments powered by Disqus