Je výkon motora dôležitý pri kuchynských robotoch? A kov alebo plast?

Je výkon motora dôležitý pri kuchynských robotoch? A kov alebo plast?

     V tomto období mnoho zákaznikov sa obzerá práve po kuchynských robotoch. Okrem ceny drvivá budúcich užívateľov okrem ceny pozerá na výkon motora. A práve toto je ten najväčší omyl. Kuchynský robot pod 500W? Však ten nič neurobí! Je to naozaj tak? Neplaťte zbytočne (aj faktúry za elektrickú energiu) za silný a neefektívny/zbytočný silný motor. Poďme sa na tento parameter pozrieť a ušetrite správnym výberom.
     Keď si zoberieme dizajnový robot od Kenwood-u zo série kMix, tak všetky tieto roboty majú 500W silný motor a pričom dokážu uhnietiť až 2.7kg cesta na hotový koláč, a robot Chef Titanium dokáže uhnietiť to isté množstvo cesta ale pri výkone 1400W! Konkurenčná značka Kitchen Aid má 300W motory ktoré dokážu uhnietiť podobné množstvo. Prečo niektoré food procesory sú energeticky náročnejšie, ako klasické kuchynské roboty? Tak kde je zádrhel?

     V prvom rade je to dané konštrukciou motora a sprevodovaním motora. Trochu vzdialene Vám to vysvetlím na princípe automobile, že prevody sú dôležité. Automobilom dokážete ísť napr. 50km/h, ale záleži aký rýchlostný stupeň máte zaradený. Ide to aj na prvom rýchlostnom stupni, ale aj na treťom až štvrtom. Až na to, že v kuchynskom robote, sa nezaraďajú prevodové stupne, a už od výroby je nejako sprevodovaný. Z tohto je zrejme, že výkon motora je aj otáčkami. Rýchle otáčky nepotrebujete pri miesení cesta, ale zas ich potrebujete pri odšťavovaní, mixovaní,....

Rýchlostné stupne
     Keď sa teraz pozrieme na kMix sériu od Kenwood-u, alebo Kitchen Aid, tak sami zistíte, že nemajú žiadny takýto výstup na vysokorýchlostné príslušenstvo. Naproti tomu ostatné roboty s vysokorýchlostným výstupom, majú roboty motory silné cca od 800W vyššie. Dokonca aj lacnejšie roboty.
Cesto
Ešte jeden argument
     Keď si pozriete špecifikáciu kuchynského robota, predovšetkým by malo byť uvedené koľko tuhého cesta dokáže uhnietiť a nemusí Vás zaujímať koľko Wattov má robot. Výrobcovia ako Kenwood, Kitchen Aid,... by si nedovolili napísať do špecifikácie "bludy". Sám mám v rodine kMix61, tak aj Cooking Chef (aj keď tu je potrebné tých 1500W aj kvôli indukcii) a oba dokážu bez problémov uhnietiť 2.7kg cesta a to je 500W motor vs. 1500W motor.

Neprehliadnite:
Ako si vybrať kuchynského robota Kenwood
Trochu teórie
     Predstavte si, že na zemi leží závažie o hmotnosti 1kg. Pokiaľ by ste ho chceli zdvihnúť do výšky jedného metra, museli by ste vyvinúť určitú silu, tu konkrétne necelých 10 Newtonov, N (presnejšie 9.81N). Pokiaľ bude na teleso o hmotnosti 1kg pôsobiť sila o veľkosti 1N, udelí mu zrýchlenie jedného metra za sekundu. Pokiaľ zdvíhate teleso o hmotnosti 1kg, musíte prekonať gravitačné zrýchlenie, ktoré je práve 9.81 metrov za sekundu; sila nutná k prekonaniu bude teda necelých 10N.

     Súčastne aby ste vykonali určitú prácu, ktorá je súčinom dĺžky a sily, teda 10Nm, resp. 10 Joulov (J). Pokiaľ do vzorca doplníte i faktor času, získate výkon. Táto veličina je definovaná ako práca v určitom časovom horizonte. Pokiaľ by Vám zdvihnutie kilogramového telesa trvalo sekundu, vykonali by ste prácu 10 Nm za sekundu, teda 10 Wattov (W). Pokiaľ by to ale trvalo desať sekúnd, bol by Váš výkon nižší, 1 Watt (10 Nm/10 s). Pokiaľ by to trvalo desatinu sekundy, mali by ste výkon 100W. Čím rýchlejšie teleso zdvihnite, tak vyšší máte výkon a naopak. A teraz si to premietnite k hore napísanemu :)

Je ten správny robot celokovový?
     Tak túto otázku počúvame neustále. A hlavne doplnková otázka, či aj motor a prevody. Žiaden robot na trhu nie je celokovový! V motore sú určité súčiastky plastové. Viete si predstaviť to všetko z kovu? Však by ste mali motorovú pílu v domácnosti s neuveriteľnou hlučnosťou. Ani súčiastky motora v automobile nie sú celokovové. Skôr sa zamerajte  na hlavné kusy príslušenstva. Ak sú disky na strúhanie vyrobené z kusa húževnatej ocele a hák na miesenie kysnutého cesta cvengá kovom, všetko je v najlepšom poriadku. Ide o najnamáhanejšie časti robota, pri ktorých plast ustojí iba doplnkovú úlohu. Kým mixéru svedčí sklená nádoba, miska na miesenie cesta by mala byť z kovu a na sekanie surovín z plastu. A čo telo? Je to na Vás, čo preferujete. Keď si všimnete prevedenie kuchynských robotov, tak na samotnom tele, nič nevyčnieva a preto ani pri plastovom prevedení, tam nemáte prečo niečo ulomiť a ináč poškodiť (ak Vám nepadne na zem a pod.). Dôležitejším údajom je skôr hmotnosť kuchynského robota. Tá sa bude prejavovať na samotnej stabilite. Ak by robot vážil 1kg, tak hnietením cesta 2.7kg by Vám robot len tak tancoval po kuchynskej linke.

     Tak čo, idete si vybrať ten správny kuchynský robot?
comments powered by Disqus