Uhaste smäd štýlovo

Uhaste smäd štýlovo

     Dizajnovým fľašiam Bobble z dielne Karima Rashida sa v Čechách i na Slovensku túto sezónu veľmi darí. Usadili sa tu už na niekoľkých miestach a zástup ich fanúšikov každým týždňom rastie. Niet divu - sú praktické, ekologické, a navyše dobre vyzerajú. Na letné prázdniny navyše dostali štýlový kabát. Od júla sú na pultoch dostupné v dvoch nových farbách: v námorníckej modrej a levanduľovej, a navyše vo viacerých variantách, čo sa týky objemu.
Vzácna investícia
     Pre tých, ku ktorým trend menom Bobble zatiaľ nedorazil - Bobble sú fľaše (výrobný materiál neobsahuje PVC, ftaláty ani Bisfenol A) s uhlíkovým filtrom, ktorý na seba viaže nečistoty, redukuje chlór i jeho zápach. Stačí ich napustiť vodou z kohútika a piť cez filter, ktorého životnosť je približne 150 litrov. Pri bežnom užívaní tak vystačí asi na dva mesiace.

Karim RashidKto je Karim Rashid?
     Popredný svetový dizajnér Karim Rashid sa narodil v Káhire a svoj bakalársky titul v odbore industriálneho dizajnu získal na Carleton University v kanadskej Ottawe. Postgraduálne štúdium ukončil v Taliansku a k dnešnému dňu je podpísaný pod viac ako 3000 autorských projektov interiérov, nábytkového dizajnu, módy, osvetlenia, umenia, až po hudobné inštalácie. Medzi najzvučnejších klientov dizajnérskeho štúdia Karima Rashida patria Citibank, Hyundai, Samsung, Swarovski či Kenzo.

Prečo je pre človeka dôležitý správny pitný režim?
     Pitný režim, teda príjem a výdaj vody, sa riadi stavbou tela, vekom, aktivitou organizmu a tiež okolitým prostredím. Nedostatok vody vyvoláva pocit smädu, ktorý je sprostredkovaný reflexne, z tzv. centra smädu v mozgovom prívesku, ako reakcia na zmeny v chemických a fyzikálnych parametroch telesných tekutín, predovšetkým krvi a mozgovo-miechového moku (zvýšenie hustoty týchto tekutín).

Neprehliadnite:
Cesta na dovolenou
Nedostatok vody sa prejaví:
- suchosťou slizníc
- únavou
- malátnosťou
- spavosťou
- poruchou koordinácie chôdze a pohybov
- znížením kožného napätia
- zrýchlením pulzu
- poklesom krvného tlaku

Bobble flase

     V črevách napomáha voda vstrebávaniu a tráveniu živín a pri jej nedostatku nastáva zápcha, zvlášť, ak je spojená aj s nedostatkom vláknin. Hlavnými orgánmi zodpovednými za udržiavanie vodnej a minerálnej bilancie sú obličky, kadiaľ pretekajú tekutiny a nastáva zahustenie koncentrácie vylučovanej vody. Obličky sa pri nedostatku tekutín snažia zachrániť pre organizmus čo najviac vody, ale tým aj zadržujú v tele látky pre telo škodlivé, toxické. Vodnú bilanciu kontroluje hormón mozgového prívesku (adiuretický hormón), ďalej aldosterón kôry nadobličiek, hormóny drene nadobličiek a hormóny štítnej žľazy.

     Pri chladnom suchom vzduchu je potenie menšie, ale viac vody stratíme dýchaním. Strata tekutín dýchaním sa zvyšuje nadmorskou výškou a môže dosahovať 0,5 až 1, 5 litra za hodinu. Tento fakt sa často podceňuje a potláča sa pocit smädu. Pokiaľ nedochádza k vyrovnaniu strát tekutín a minerálov, v organizme nastáva nadmerný úbytok tekutín, tzv. dehydratácia. Strata tekutín o 2 percentá znižuje výkon až o 20 percent (1, 6 l u 80 kg ťažkej osoby). Strata tekutín nad 6 percent už môže viesť ku kolapsu, ktorý sa môže skončiť až smrťou.

Načítavam video ...
comments powered by Disqus