PQI i-Power 5200M - pre iPhone aj androidy

PQI i-Power 5200M - pre iPhone aj androidy

     Taiwanskú firmu PQI poznáme už roky. Zameriava sa najmä na pamäťové komponenty do počítačov, ale cudzie jej nie sú ani záložné zdroje. Prevratnú externú batériu s dvojicou koncoviek nám zapožičal internetový obchod Vzdy.sk. Tam nájdete tento unikát za necelých štyridsať eur, teda sumu adekvátnu ponúkanému výkonu.

A keď k objednávke do pondelka 25. 11. 2013 vyplníte aj kód iw7t4xe, získate na tento výrobok zľavu 30 %!
     Doteraz sme za najlepší záložný zdroj označovali Prestigio Power Bank 8000 s reálnou kapacitou približne 6500 mAh a cenovkou asi 40 eur. Ten okrem pomeru cena / výkon vyniká aj dvojicou USB konektorov, z ktorých môžete naraz nabíjať dve zariadenia. Jeden má výstup 1.2 A, druhý 0,5 A.

     Podobne, ako ostatné záložné zdroje, aj dnes testovaný PQI ponúka reálne asi 75 % kapacity. To znamená, že z každých 1 000 mAh udávanej kapacity v záložnom zdroji nabijete batériu vo vašom mobile minimálne o 750 mAh. Treba totiž počítať aj so stratami, ktoré sú pri komplikovanej elektronike úplne bežné.

PQI i-Power 5200M
     Takže na stole máme sympatický produkt rozmermi podobný externým batériám s o tretinu vyššou kapacitou. Tak kde je pes zakopaný? V rámci batérie od PQI sa nachádzajú aj dva šikovne ukryté káble! Ku i-Power 5200M je totiž pripevnený jeden kábel s Lightning konektorom a druhý s microUSB koncovkou. Ten sa dá dokonca z ryhy úplne vybrať. Poslúži tak nielen na nabíjanie mobilu, ale aj samotnej externej batérie.

Neprehliadnite:
Recenze powerbank PQI i-Power 5200M a 7800
PQI i-Power 5200M
     Dobrou správou je výstup až 2,1 A. To znamená rýchlejšie nabíjanie aj náročnejších zariadení, ktoré vyžadujú vyšší prúd než je bežné. PQI dokonca poslúžil aj na súčasné nabíjanie iPhonu 5 a Samsungu Galaxy S3 mini. Ak sme ho zasunuli do iPadu mini, nabíjanie iného zariadenia s microUSB už nedovolil, keďže iPady vyžadujú väčší prúd (2.1 A) než iPhone (1.0 A).

     Mnohé záložné zdroje som kritizoval práve za absenciu uchytenia či dokonca ukrytia kompatibilného kábla v rámci zariadenia. Koľkokrát sa mi stalo, že som pri sebe mal záložný zdroj, ale USB kábel ostal zabudnutý doma. Toto však nie je prípad PQI i-Power 5200M. Pri prenášaní sú oba káble šikovne upevnené v rámci obalu.

PQI i-Power 5200M
     Batéria sa nabíja cez microUSB, na čo môžete použiť aj káblik v bočnej stene. Ako výstup slúži potom napevno pripojený káblik s Apple Lightning ukončením alebo univerzálny USB konektor rovno na tele zariadenia. Niekto by možno uvítal rovnako upevnený aj káblik s microUSB koncovkou, ale takto je možné ho použiť aj na pripojenie vášho smartfónu ku PC alebo pre nabíjanie samotnej externej batérie z USB nabíjačky alebo počítača.

PQI i-Power 5200M
     Na prednej strane produktu sa nachádza tlačidlo a štyri diódy. Tie informujú o stave nabitia batérie. Ak svieti už len posledná, máte k dispozícii 0 - 25 % kapacity, t.j. maximálne 1300 mAh, ktoré batériu vo vašom mobile nabíjú maximálne o 1000 mAh.

Neprehliadnite:
Čo sú powerbanky a ako ich využiť a správne nakúpiť?
     Keď sa skončí nabíjanie bielej krabičky s logom PQI, všetky ledky zhasnú. Po odpojení nabíjačky si môžete plné nabitie overiť hlavným tlačidlom - nakrátko sa rozsvietia všetky štyri svetielka. Po následnom pripojení smartfónu a stlačení hlavného tlačidla začne nabíjanie. Ak používate Apple Lightning konektor, netreba dokonca nič stláčať.

PQI i-Power 5200M
     Stav batérie PQI zistíte, až keď externý zdroj odpojíte od akéhokoľvek iného zariadenia (nabíjačka, mobil, tablet...). Považujeme to síce za nepraktické, ale dokážeme sa s tým zmieriť. Zaujímavou informáciou je, že PQI nemôžete súčasne nabíjať aj z neho čerpať energiu. Občas by sa totiž zišlo pripojiť záložný zdroj k elektrickej sieti a k nemu pripojiť vybitý mobil, a ráno nájsť obe zariadenia nabité. Pri našich náročných pracovných cestách na rôzne výstavy, kedy sa na hotel vraciame neskoro večer so všetkými zariadeniami vybitými by to bolo ideálne riešenie.

PQI i-Power 5200M
     Keďže výrobca hovorí o 5200 mAh, reálne sme očakávali plus-mínus 4000 využiteľných miliampérhodín. Tak som PQI batériu nabil, pripojil k nej jeden mobil v offline režime, druhý, tretí...vypočítal percentá a následne mAh dobitej energie a tie nakoniec zrátal. Po prvom meraní som sa dopracoval k hodnote 3800 mAh, pri druhom ku 3900 mAh. O takúto kapacitu narastie stav energie v batériách vo vašich smartfónoch s plne nabitým záložným zdrojom pri izbovej teplote. V chlade budú výsledky pravdepodobne o čosi horšie, rovnako to platí pri odložení záložného zdroja na pár týždňov nečinnosti.

PQI i-Power 5200M
Základné parametre
90 x 64 x 24 mm, 152 g (overené), Li-Ion 18,7 Wh / 5200 mAh (reálne využiteľných 3900 mAh), vstup (input) 1 x microUSB, výstup (output) 1 x USB a 1 x Apple Lightning konektor, výstupný prúd 2.1 A, univerzálny USB - microUSB kábel v tele zariadenia.

Neprehliadnite:
Kdy se vám hodí záložní zdroj energie powerbank
Výhody
+ výstup (output) cez konektory USB aj Apple Lightning
+ kompaktné riešenie, ukrytie oboch káblov,
+ USB-microUSB kábel má univerzálne využitie,
+ priaznivá cena

Nevýhody
- nemôžete naraz aj nabíjať záložný zdroj, aj ho využívať pre nabíjanie mobilu
- pre spustenie nabíjania cez USB je nutné stlačiť tlačidlo
- krátky USB-microUSB kábel so zahnutými koncami

Cena: 39,90 eur (Vzdy.sk; do 25. 11. 2013 zľava 30 % pre čitateľov Fony.sk vďaka zľavovému kódu: iw7t4xe)

Záver
     Novinka PQI i-Power 5200M vám doplna dobije dva úplne vybité smartfóny s kapacitou batérie okolo 2000 mAh. Navyše vďaka silnému 2.1 A výstupu si poradí aj s rôznymi tabletmi. Čerešničkou na torte je ukrytie káblov s microUSB a Apple Lightning koncovkou priamo do tela prístroja. Ten prvý môžete úplne vybrať a zasunúť do USB výstupu na prístroji; koncovku toho druhého - napevno pripevneného ku externej batérii - stačí rovno zasunúť do iPadu či iPhonu. Čo viac si priať? Za necelých 40 eur ide o parádny darček pre každého, kto používa aj Apple produkty, aj zariadenia s microUSB koncovkou (príslušenstvo, smartfón, tablet, fotoaparát...).

     Je otázne, či je výhodou, že zariadenie nemá proste jeden poriadny USB 2.1 A výstup a v ryhách ukryté dva plnohodnotné káble, jeden USB - microUSB a druhý USB - Apple Lightning. Tiež je otázne, či by ste pri rovnakých rozmeroch nechceli radšej reálne využiteľných 6500 mAh, aké ponúka podobne drahý záložný zdroj Prestigio s dvomi USB výstupmi, do ktorých môžete naraz zasunúť dva hocijaké USB kábliky, pokojne aj ten k vášmu iPhonu. Ale mne sa už neraz stalo, že som daný kábel zabudol v domácej nabíjačke a vtedy mi bolo tých 6500 mAh nanič. Takže ja dávam PQI i-Power 5200M 9 bodov z 10 (pozor na starší produkt s podobným názvom). Desať by som mu dal, keby applácky kábel bolo možné vybrať zo zariadenia a využívať rovnako ako ten s microUSB koncovkou. No i tak platí, že s PQI som nemal pri sebe len tak hocijaký záložný zdroj, ale vždy niekoľko zariadení v jednom. V ruksaku tak odteraz nosím už len power bank od PQI a USB nabíjačku do elektrickej siete. Fotoaparát Sony NEX-5R, iPad mini aj môj androidový smartfón tak kedykoľvek bez problémov nabijem vďaka jednej bielej krabičke. A tak to má byť.

Situácie, kedy sa PQI i-Power oplatí viac než bežní konkurenti
- keď máte pri sebe záložný zdroj, ale USB kábel si občas zabudnete doma.
- keď nechcete brávať z domu USB káblik zastrčený v domácej nabíjačke.
- keď si nechcete kupovať aj záložný zdroj, aj ďalší 20-eurový Lightning kábel ku iPhonu, resp. iPadu
- keď sa bránite akýmkoľvek povaľujúcim sa káblom v taške či ruksaku.
- keď používate aj iPhone či iPad, aj iné zariadenie s microUSB (fotoaparát, mobil, tablet, Bluetooth klávesnica...).

Zdroj: fony.sk
comments powered by Disqus