Čo všetko dokáže JBL Playlist

Čo všetko dokáže JBL Playlist

JBL začiatkom roka predstavila inovované prenosné reproduktory JBL Flip 4 a JBL Pulse 2. V tieni týchto noviniek bol predstavený aj JBL Playlist a práve ten sme dostali na otestovanie aby sme zistili, čo tento nenápadný reproduktor dokáže.
Tento kúsok je primárne určený na domáce použitie, keďže nedisponuje žiadnu integrovanou batériou. Už pri rozbaľovaní reproduktoru nás potešila jedná drobnosť, ktorá nám u ostatných produktov príliš veľa vadí. Napajáci kábel neobsahuje žiaden zbytočný adaptér a je úplne univerzálny. Túto napájaciu šnúru si kúpite v ktoromkoľvek obchode. Viete si predstaviť keď máte xy zariadení a drvivá väčšina má adaptér a vždy inú koncovku? Už by sa aj tu mali výrobcovia ujednotiť ako pri nabíjaní telefónov cez microUSB a používať len jeden - dva typy napájania.

JBL Playlist

Samotný reproduktor stačí tak zapojiť a nastaviť. Nepotrebujete žiadne ďalšie káble. Tento kúsok disponuje bluetooth rozhraním a WiFi konektivitou. Ak by ste náhodou takýmito vymoženostiami nedisponovali, tak ešte vedľa otvoru pri pripojenie elektrického kábla nájdete aj nenápadný AUX-In otvor a ďalej už len resetovacie tlačidlo. To je všetko. Vyzerá to tak, že tu sa výrobca tiež zamyslel, a všetko je nenápadne schované. Zvrchu zas nájdete iba pogumované tlačidla pre ovládanie: Vypínanie, ovládanie hlasitosti, play/pauza a bluetooth tlačidlo.

JBL Playlist

JBL Playlist

Konfigurácia
JBL Playlist je primárne určený pre užívateľov telefónov a tabletov s operačným systémom Android, pretože reproduktor disponuje zabudovanou službou Google Chromecast. My, ako užívatelia Mac OS X a iOS sme vedeli, že také niečo existuje, ale to je tak všetko. Napriek tomu, že nedisponujeme žiadnym Android zariadením, sme sa pustili do testovania.

Neprehliadnite:
Hudobný surfer
Užívatelia iOS si potrebujú na prvotné nastavenie stiahnúť aplikáciu Google Home, ktorá potom už vôbec nie je potrebná. JBL Playlist si so svojím zariadením spárujete cez bluetooth a spustíte aplikáciu. Je to potrebné kvôli tomu, aby ste reproduktor nakonfigurovali pre pripojenie cez WiFi do svojej domácej siete. Nič viac nie je potrebné. Akonáhle je JBL Playlist pripojený k WiFi, už môžete pristupovať k reproduktoru z akéhokoľvek zariadenia.

Nakonfigurovať si to môžete aj z počítača, len potrebujete mať k tomu prehliadač Google Chrome. Len cez ten to viete nakonfigurovať. Stačí ísť na stránku https://www.google.sk/chromecast/setup/ a postupovať podľa nasledovných krokov.

JBL Playlist

Čo je vlastne ten Google Chromecast?
Skúsime to vysvetliť po lopate. Je to služba ktorá vám umožní prehrávanie cloudového či iného online obsahu bez potreby ďalšieho zariadenia. Keď tak nad tým rozmýšľame, stále to nedáva zmysel. Uvedieme konkrétny príklad. Na svojom zariadení si spustíte aplikáciu Spotify či Deezer, nájdete si obsah ktorý chcete prehrávať a v nej si zvolíte zariadenie na ktoré to chcete prehrávať. V našom prípade JBL Playlist. Následne môžete telefón vypnúť a odísť a reproduktor hraje ďalej. Totiž dali ste pokyn reproduktoru odkiaľ má priamo z internetu prehrávať a už k tomu nepotrebuje viac prítomnosť aplikácie. Takýchto aplikácii je na internete neúrekom a stačí si nájsť takú čo má podporu Google Chromecast.

JBL Playlist

Hore spomenuté aplikácie majú túto službu dostupnú iba v premium verzii. No existuje aj dostatok voľne dostupných aplikácii povolených s touto službou. Nám sa zapáčili konkrétne dve: LocalCast a C5 - Stream DLNA. Prvá spomenutá aplikácia podporuje priame streamovanie z rôznych úložisk ako DropBox, GoogleDrive či domáci NAS server. Druhá aplikácia zas má databázu rádií (aj slovenské a české), ktoré tiež umožňuje prehrávať na Google Cast reproduktory. A zopakujeme, raz keď si pustíte zdroj, napr.: FunRadio, tak už k tomu telefón viac nepotrebujete. JBL Playlist si to už sám obhospodaruje priamo z internetu. Celkom šikovná vecička.

Neprehliadnite:
Slúchadlá AKG N60NC by Harman
Ďalšie možnosti využitia
Google Chromecast využijete aj v počítači aj keď obmedzene. Túto podporu má iba prehliadač Google Chrome a môžete akúkoľvek záložku v prehliadači pustiť cez WiFi sieť priamo do reproduktora. Osobne sme počítač radšej spárovali s JBL Playlist cez Bluetooth a využívali ho počas testovania ako plnohodnotný reproduktor ktorý prehrával zvuky z akejkoľvek aplikácie či hry.

JBL Playlist

Čo nám chýbalo?
Viem, že sme užívatelia Apple riešení a my nie sme veľmi cieľová skupina pre tento reproduktor. Len keď už to má WiFi, mohli integrovať aj službu AirPlay hodne využívanú práve užívateľmi Apple. Lenže potom by reproduktor nestál 179,- €, ale podstatne viac, pretože by výrobca musel odvádzať licenčné poplatky. Inak nie je reproduktoru čo vytknúť.

Zhodnotenie
Asi týmto smerom sa budú uberať riešenia digitálnej domácnosti. Dnes už takmer každý domov má internet s dostatočnou rýchlosťou poriešený pomocou WiFi routera.Takisto v každej domácnosti má každý člen rodiny telefón s Android alebo iOS. Preto práve integrácia takýchto doplnkov sa priam sama ponúka. A nebojte sa, nevyťažia vám veľmi vašu internetovú linku. Ak rádio streamuje cez internet v kvalite 128 kb/s, tak za hodinu sa prenesie necelých 60MB čo pri nepretržitom prehrávaní celý mesiac robí len 1.7GB. Toľko zaberá jeden film, ktorý máte stiahnutý zachviľu, prípadne hodinu pozerania videa na YouTube vo Full HD kvalite.

JBL Playlist

Tento sympatický a dobre hrajúci reproduktor nevyužijú len užívatelia Android, ale na svoje si prídu aj s iOS vďaka Bluetooth a existencií aplikácii so zaintegrovanou službou Chromecast. Je možné, že do budúcnosti výrobca aktualizuje firmware a povolí funkciu AirPlay na ktorú je tento reproduktor pripravený. To sme zistili, že pridelenú IP adresu reproduktoru sme zadali do prehliadača a ukázala sa nasledovná obrazovka.

Neprehliadnite:
Zvuk pod kontrolou
JBL Playlist
comments powered by Disqus