Krok do vyššej ligy

Krok do vyššej ligy

Slúchadlá JBL už beriem v rámci časopisu ako svoju povinnú jazdu a viac-menej viem, čo od nich môžem očakávať. Ich zvuk by som z najväčšou pravdepodobnosťou rozpoznal aj pri slepom teste. V priebehu roka sa ku mne dostalo pár informácií, že by malo JBL predstaviť niečo nové a vraj to bude „pecka“. Keď ku mne jeden chladný jarný deň dorazila zásielka slúchadiel, medzi ktorými bola jedna o niečo hmotnejšia krabička s označením CLUB ONE, pomyslel som si, že toto by mohol byť ten sľubovaný zázrak.
Vyhotovenie
Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, ale dám vám hneď trochu ochutnať. Vnútri krabičky v malom kompaktnom a odolnom obale na mňa čakajú šikovne zložené slúchadlá nadštandardnej kvality a dúfam, že aj zvuku. Ochranný obal je vzhľadom na veľkosť slúchadiel skutočne neobvykle „malý“. Má kvalitný utesnený zips chrániaci slúchadlá pred vniknutím vody i prachu. Šikovná skladacia konštrukcia umožňuje zložiť tieto Hi-Res slúchadlá do maximálne kompaktných rozmerov. Ich konštrukcia pozostáva z kvalitného tmavého kovového závesu a z kovových skladacích a otočných pántov. Kovová je aj konštrukcia hlavového mostu s možnosťou precízneho nastavenia veľkosti slúchadiel vo viacerých stupňoch. Je čalúnená jemnou syntetickou kožou s pekným priznaným stehom. Na oboch stranách je hlavový most v mieste mechanizmu nastavenia veľkosti ukončený matne tmavou kovovou plaketou s nápisom CLUB. Do vnútornej strany hlavového mosta smerujú z náušníkov kábliky s odolným opletom. Hodnotne pôsobí aj samotná konštrukcia náušníkov slúchadiel. Ich vonkajšia časť s logom JBL je opäť kovová a od plastovej časti, v ktorej sú osadené ovládacie tlačidlá, ju oddeľuje decentný imidžový metalický prúžok. Prechod medzi použitými materiálmi postrehnete iba vďaka ich rozdielnej povrchovej teplote. V ľavom náušníku je integrovaný mikrofón a senzor snímania okolitého hluku. V jeho spodnej bočnej časti smerom hore sú v zhruba 6-centimetrovom páse sústredené tlačidlá na zapnutie s bielym LED indikátorom, párovanie cez bluetooth signalizuje modrá LED-ka a aj aktiváciu funkcie ANC sprevádza svetelná LED dióda. Úplne v spodnej časti je 2,5 mm vstup na pripojenie káblika. Rovnaký 2,5 mm vstup sa nachádza aj v pravom náušníku. Máte tak možnosť voľby a časom zistíte, že táto naoko drobnosť môže byť často veľmi praktická. Nasleduje rýchly USB-C nabíjací konektor a zlúčené trojtlačidlo na ovládanie prehrávanej hudby a hlasitosti. Všetky tlačidlá sú sústredené a vystúpené tak, aby ste ich počas posluchu intuitívne ovládali palcom alebo ukazovákom. Káblik pribalený k slúchadlám má pozlátené koncovky na oboch koncoch a 6,3 mm redukciu na pripojenie k serióznemu slúchadlovému zosilňovaču. Novinkou sú jednoducho vymeniteľné náušníky, ktoré sa časom prirodzene opotrebujú. Vďaka revolučnému magnetickému uchyteniu vám ich výmena zaberie iba niekoľko sekúnd. Zabudol som na niečo?

JBL Club Headphones

Funkcie

Aký by to bol topmodel slúchadiel JBL bez všetkých dostupných vymožeností a vychytávok z domácej dielne. Model CLUB ONE je okrem základnej technológie bluetooth piatej generácie vybavený aj aktívnym potláčaním okolitého hluku ANC a tiež funkciami TalkThru a Ambient Aware. Funkcia ANC sa v aplikácii nedá regulovať, ale jej intenzita sa v slúchadlách CLUB ONE reguluje automaticky vzhľadom na intenzitu hluku v okolí. Je to šikovné riešenie, ktoré sa mi celkom páči a s ktorým som sa doteraz ešte nestretol. V JBL tento inovatívny systém nazvali ako True Adaptive Noise Cancellation. Daľšie dve šikovné funkcie Ambient Aware a TalkThru sa dajú aktivovať a prepínať manuálne tlačidlom priamo na slúchadlách a takisto v šikovnej aplikácii JBL Headphones. Pre tých čo sa s nimi ešte nestretli ide o aktívne zosilnenie okolitých zvukov. Ambient Aware vám pri počúvaní na ulici umožňuje počúvať hudbu, ale súčastne vnímať okolité dianie pre vašu bezpečnosť. TalkThru naopak potlačí hudbu do úzadia aby ste napríklad počas cvičenia dokázali komunikovať s trénerom bez potreby dať si slúchadlá dole z úší.

JBL Club Headphones

Zvuk
Mám rád zvuk JBL. Zľahka vystúpené basy a dostatočné množstvo informácií na stredoch a výškach. Slúchadlá CLUB ONE sú však iné. Sú bránou do vyššej zvukovej ligy. Hrajú presne, veľmi čisto a transparentne. V skladbe nič neprifarbujú ani zbytočne netlačia do popredia. Ľahkosť, s akou sa nesie hlas Bradleyho Coopera v sladbe Maybe It’s Time (A Star Is Born Soundtrack 2018), je príznačná pre výrazne drahšie modely slúchadiel patriacich do highendovej kategórie. Z posledného štúdiového albumu Zaz (Effet miroir 2018) si púšťam Qué vendrá. Skladba s bohatým hudobným nástupom má po celý čas ukážkovú dynamiku a nezameniteľnú atmosféru. Slúchadlá dávkujú jednotlivé pásma v dokonalej harmónii s perfektným basovým základom, pričom nechávajú vyniknúť hlas poprockovej francúzskej šansoniérky. Trojica gitaristov Al Di Meola, John McLauglin a Paco de Lucía si začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia zahrali spoločné „live“ z čoho následne vznikol legendárny album (Friday night in San Francisco 1981). Úvodná takmer 12-minútová skladba ma priviedla do stredu diania priamo medzi týchto famóznych gitaristov rozprávajúcich svoje príbehy bez jediného slova na strunách svojich nástrojov. Famózna interpretácia, pekný priestor a vernosť podania nástrojov. Počas vystúpenia mi neunikol jediný tón.

Neprehliadnite:
Prvá recenzia JBL Club ONE: Dokonalé slúchadlá
Záver
Slúchadlá JBL CLUB ONE sú aktuálne najvyšším a prirodzene aj najdrahším modelom v portfóliu značky JBL. Po niekoľkodňovom testovaní však môžem povedať, že sú aj zvukovo najlepšie a technicky najdokonalejšie slúchadlá, aké som od JBL testoval. Ich plné nabitie trvá vďaka USB C portu niečo málo cez dve hodiny. Ich maximálna výdrž 45 hodín so zapnutou funkciou BT ich radí na absolútny vrchol z hľadiska výdrže. Aj pri aktivovaných funkciách BT aj ANC ponúkajú stále neuveriteľných 23 hodín prehrávania. Pochvalu si zaslúžia za prvotriednu kvalitu spracovania, odolné prenosné puzdro, kvalitný kábel s 6,3 mm redukciou a tiež nadstavcom do lietadla. Slúchadlá JBL CLUB ONE nemajú z môjho pohľadu absolútne žiaden nedostatok. Teda žiaden, ktorý by som bol schopný odhaliť za dobu, počas ktorej som si užíval ich maximálne príjemnú spoločnosť.

JBL Club Headphones

HODNOTENIE
+ zvuk na úrovni výrazne drahších modelov
+ vyhotovenie
+ inovovaná funkcia ANC
+ možnosť jednoduchej výmeny náušníkov
- vôbec žiadne

JBL Club 950NC & JBL 700BT
JBL Club One som testoval spoločne s dvoma ďalšími modelmi slúchadiel novej série Club. Pôvodne som mal v pláne napísať nižšími, ale toto vyjadrenie by nebolo úplne správne. Všetky tri modely sú totiž mimoriadne podarené a pri výbere ktorýchkoľvek z predstavovanej trojice neurobíte krok vedľa. JBL Club 950NC je od modelu ONE takmer na nerozonanie a dokonca zdieľajú aj rovnaké odolné prenosné púzdra. Veľkosťou sú absolútne totožné, a až pri podrobnom skúmaní odhalíte drobné rozdiely, ktoré ich od seba odlišujú. Jedním z nich je napríklad možnosť pripojiť audio káblik do spodnej časti iba jedného z náušníkov. Jednoduchší káblik 950-tiek s dizajnovým opletom pôsobí kvalitne no oproti káblu vlajkového modelu sa mi javí ako odolná šnúrka zo značkovej trekingovej topánky. Aj vo vnútri kvalitne vyhotovených náušníkov sa skrývaju meniče s rovnakým 40 mm priemerom, ktoré sú osadené aj v základnom modeli Club 700BT. Ich rozmer je však oproti dvom odrastenejším bratom výrazne kompaktnejší, a náušníky aj keď sú rovnako pohodlné a kvalitné prekryjú iba časť ucha. Kvalita použitých materiálov je však aj pri cenovo najdostupnejších slúchadlách série Club na rovnako vysokej úrovni. JBL Club 950NC majú podobne ako vlajkový model jednoducho odnímateľné náušníky. Je to jedna z vychytávok, ktorou si ma slúchadlá okrem zvuku získali. Model JBL Club 950NC je po vzore lídra ONE vybavený adaptívnou funkciou aktívneho potláčania hluku ANC. Najnižší model túto funkciu síce nemá, ale za to má implementáciu funkcií Ambient Aware a Talk Throw. Chýbať nemôže ani zabudovaný mikrofón pre komfortné telefonovanie pri všetkých troch modeloch.

JBL Club Headphones

JBL Club 700BT má oproti vyšším modelom navyše tlačidlo s funkciou pre okamžité posilnenie basov čo pri počúvaní poriadne ucítite. Aj preto si dovolím osobný postreh, že práve tento model mi viac sedí pre mladších poslucháčov, ktorí však dbajú na kvalitu, a časom dozrejú možno práve na vlajkový model ONE. Za zmienku určite stojí aj podpora služieb Google Assistant a Amazon Alexa pre celú sériu modelov Club.

Neprehliadnite:
JBL CLUB SÉRIA: Zábavná trojka pre každého
Pokiaľ by som sa mal zľahka vyjadriť aj ku zvuku slúchadiel, tak kompletne celá trojica si prešla rovnakými nahrávkami, a tak ako sú postavené cenovo, tak sú na tom aj zvukovo. Model ONE je skrátka právom kráľom a nič na tom nezmení ani podstatne priaznivejšia cena Club 950NC. Sto eur mínus oproti top modelu môže byť veľké lákadlo, a pokiaľ skrátka principiálne nechcete mať doma vždy iba to najlepšie a najdrahšie aj s modelom JBL Club 950NC budete maximálne spokojní. Slúchadlá sú iba pol kroku za najvyšším modelom, a nie som si istý či by ste rozdiel vo zvuku pri slepom teste postrehli. Ja som si to samozrejme vyskúšal a nejaké tie drobnôstky navyše v prospech ONE tam v niektorých skladbách vybehli. Ak však v praxi nevyužijete profi HiFi kábel a možnosť voľby pripojiť sa tak do ľavého i pravého náušníka odporúčam priplatiť si ešte 59 € a budete mať doma z novej série ONE za cenu 408 € aj entry model JBL Club 700NC pre svojho teenagera alebo teenagerku. Zvukovo je celá trojica v danej cenovej kategórii po každej stránke výnimočná. Vysoká kvalita vyhotovenia, bohatá výbava, a kvalitatívne nadštandardný zvuk tak nastavujú pomerne vysokú laťku okolitej konkurencii. Hádam jediným drobným nedostatkom celej série Club, je chýbajúce púzdro pre slúchadlá JBL Club 700NC. To nie je také hrozné. Čo poviete?

JBL Club Headphones

HODNOTENIE JBL CLUB950NC
+ zvuk
+ vyhotovenie
+ možnosť jednoduchej výmeny náušníkov
- žiadne

HODNOTENIE JBL CLUB700BT
+ zvuk
+ vyhotovenie
+ okamžité posilnenie basov
+ možnosť jednoduchej
+ výmeny náušníkov
- nemá ochranné púzdro
comments powered by Disqus