Virtuálna realita za 15€

Virtuálna realita za 15€

S virtuálnou realitou nemám takmer žiadne skúsenosti a tých pár vyskúšaní na rôznych prezentáciách nestojí ani za reč. Prvý krát som sa s tým stretol, keď to bolo ešte maximálne v plienkach niekedy uprostred 90. rokov. Potom sa to na hodne dlhú dobu odmlčalo a teraz znova nastal boom. Na trhu sú riešenia za pár euro až po niekoľko tisícové riešenia. Tie zo spektra drahších, nie sú dostupné pre každého, ale my sa dnes pozrieme práve na tie najlacnejšie.
MediaTech 5510

Problémom všetkých riešení virtuálnej reality je, že ešte nie sú úplne dokonalé. Stále to nie je ono, že vás to niekam inam "prenesie". K tomu chýba ešte veľa podnetov, ako je hmat, dotyk, čuch,... ale už sa to k tomu približuje. Pre oboznámenie s virtuálnou realitou nemusíte siahať ihneď po najdrahších riešeniach. Stačí siahnuť po Google Cardboard, ktoré došli na trh v lete 2014 v cene približne 15,- €. Do dnešného dňa sú dostupné len pre určitý trh a tak našinec sa k nim nedostane oficiálnou cestou. Našťastie konštrukciou či riešením sa nejedná o nič komplikované a výroby sa chytili aj ostatní výrobcovia. Namiesto papierového prevedenia ponúkajú plastové a začínajú približne na rovnakej cene. K plnohodnotnému fungovaniu potrebujete okrem samotných okuliarov aj mobilný telefón.

MediaTech 5510

Konštrukcia okuliarov za pár euro
Tá je triviálna. Spočíva z tela, držiaku na mobilný telefón, kryt telefónu spolu s polstrovaním okolo očí (aby vám neprenikalo svetlo z okolia), hlavový pás pre uchytenie na hlave. V tele sa nachádzajú ešte dve čočky ktoré sú prispôsobiteľné rozostupom na šírku. Na niektorých okuliaroch môžete ešte korigovať vzdialenosť telefónu od očí. A to je naozaj všetko. Práve pre to sú tak lacné. Pretože drahé riešenia okrem iného, už majú integrované v okuliaroch LCD panely a rôzne senzory pre snímanie pohybu, ovládania a prepojenia so zdrojovým zariadením pre prehrávanie obsahu v okuliaroch. Vám to nahradí telefón.

Aký telefón zvoliť
Väčšina takýchto lacných okuliarov má univerzálny nastaviteľný držiak. Preto je možné použiť mobilné telefóny s uhlopriečkou od 3.5" približne do 6" (preto nie je problém použiť aj iPhone 7 Plus). Keďže telefón máte dosť blízko očí, je preto dobré zvoliť telefón s čo najkvalitnejším displejom s vysokým rozlíšením, lebo inak budete vidieť jednotlivé body. Na druhej strane, pri dlhšom používaní to už nebudete vnímať. Taktiež by telefón mal mať aj dostatočný výkon pre prehrávanie multimediálneho obsahu. Hlavne keď bude musieť 2x zobrazovať videá v 4K rozlíšení, ale o tom si povieme neskôr.

Neprehliadnite:
Výstava Audio, Video a Domáce kino 2015
MediaTech 5510

Rozbaľujem MediaTech MATRIX PRO VR
Tieto okuliare stoja v obchode 14.49,- €, ktoré si donesiete v primerane veľkej a pri tom ľahkej krabici. V krabici okrem samotných okuliarov, nájdete už len povinný manuál a handričku na vyčistenie optiky alebo displeja telefónu. Nič viac. Samotne okuliare pôsobia masívne s hmotnosťou 380g. Som zvedavý, ako sa prejaví hmotnosť pri dlhšom používaní. Papierové Google Cardboard vážia len 180g. Ale tie zas nie sú tak prepracované. Pri MediaTech už vidíte, že asi budú pohodlné. Hlavový pás je nastaviteľný v troch smeroch pomocou suchých zipsov. To zaistí správne nastavenie na akúkoľvek hlavu. Pohodlie doplní aj perforované polstrovanie z umelej kože, ktoré poznáte určite zo slúchadiel. Tu je výhodou, že ako si nastavíte hlavový pás, tak vás bude tlačiť, či skôr netlačiť toto polstrovanie. Navyše je dôležité, aby vám z boku neprenikalo rušivé svetlo.

MediaTech 5510

Na tele samotných okuliarov nájdete ešte tri nastavovacie kolieska. Vrchné stredné slúži na nastavenie rozostupu medzi okulármi a bočné (ktoré sa točia naraz a je jedno ktorým nastavujete) zas slúži na nastavenie odstupu telefónu od očí.

MediaTech 5510

Predná časť okuliarov je uchytená pomocou jednoduchého pántu v kombinácii s magnetickým prichytením. Po odklopení, môžete uložiť telefón. Ak je šírka nevyhovujúca, stačí jemne zatiahnúť za úchyty ktoré sú na pružinách a tak vám vznikne dostatok priestoru aj na uloženie 6" telefónu. Osobne mi tu chýba len nejaká ryska na určenie stredu. Tá by sa tiež zišla, aby bola nejako vyznačená na telefóne. Ak máte nejaký tenký obal, viete si stred poznačiť priamo na obale a to isté viete urobiť aj na okuliaroch, aby ste do budúcna nemali problém s nastavením.

MediaTech 5510

MediaTech 5510

Z vyklápacej časti sa dá ešte odobrať predná časť. Síce neviem na čo to slúži, dokonca aj manuál o tom mlčí, ale pri bližšom preskúmaní tipujem na vetranie. Pretože, ak by predná časť bola z jednej časti, tak by bolo odvetrávanie veľký problém. Takýmto riešením ostávajú malé otvory na odvod prebytočného tepla.

Neprehliadnite:
JBL Xtreme – přenosný reproduktor s extrémním zvukem a výkonem
MediaTech 5510

MediaTech 5510

Prehrávanie obsahu
Aby sme využili správne tieto okuliare, potrebujeme mať na telefóne na to aplikáciu s nejakým obsahom. Čo nie je až taký problém, hlavne keď všetky typy takýchto okuliarov sú kompatibilné so štandardom ktoré nastavila firma Google so svojim Cardboard. Je to dané i tým, že okuliare sa nijako neprepájajú s telefónom. Ide len o pasívne zobrazovanie. Preto stačí hľadať na AppStore či Google Play aplikácie kompatibilné s Google Cardboard. To isté sa týka i multimediálneho obsahu.

MediaTech 5510

Dobrou východzou aplikáciou je Cardboard dostupná pre Android aj iOS. Dokopy nič nedokáže, iba ukáže aké sú možnosti a je dobrým rozdeľovníkom na ďalšie aplikácie. Na jednu, čo upozorňuje je Within, ktorá poskytuje videá natočené v 360 a nádherne sa ponoríte do prostredia New Yorku či ponorky. To, že dnešné telefóny majú aj gyroskop s akcelerometrom, nepotrebujete nič ovládať, ale len otáčať hlavu v ľubovoľnom smere a obsah sa vám premietne kam sa pozriete. Videa majú aj tretí rozmer, presne taký, ako poznáte z filmov premietaných v kine v 3D formáte. Možno zo začiatku budete vnímať nedokonalosť displeja. Pri mojom testovanom iPhone 6 to bolo vidieť tiež, ale časom som to už nevnímal. Tento telefón má "len" 326ppi. Čo je počet pixelov na palec. Toto rozlíšenie sa ťahalo už od iPhone 4 až po dnešný iPhone 7. Len telefóny s prívlastkom +, už majú 401ppi. Čím väčšie číslo, tým lepšie. Najlepším na trhu v tomto parametri je asi Sony Xperia Z5 Premium s 806ppi. Na 5.5" palcovej obrazovke s rozlíšením 2160x3840 to musí byť radosť sledovať. Ale to sa dostávame už aj k ďalšej časti premietanie 3D obrazu.

MediaTech 5510

Práve vďaka aplikáciam dokážete prehrávať takmer akýkoľvek obsah. Dokonca vám dokážu nasimulovať aj "pseudo" 3D z klasického videa. Ale to si už žiada aj výkon telefónu. Lepšie bude, ak už budete mať video v 3D nahrané spolu s 360 obrazom. To je potom ten pravý zážitok. Aplikácie ešte veľmi nedokážu rozpoznať, ako je video nahrané, preto je potrebné pri každom videu nastaviť parametre. Či sa jedna o video kde je obraz vedľa seba alebo nad sebou. To isté treba aj nastaviť, či ide o 360, 180 alebo širokoúhle video. Je to len otázka pár kliknutí. Akonáhle máte takéto 360 video v 3D, môžete hlavou otáčať a pohybovať akýmkoľvek smerom a gyroskop zabudovaný v telefóne zabezpečí, že vidíte všade kam sa pozriete.

MediaTech 5510

My sme si otestovali zopár aplikácii, a najlepšia je asi Mobile VR Station. Tá poskytuje najviac možností a prehrávania z rôznych zdrojov. V základe je zadarmo, ale ak chcete prehrávať viac ako 5 minútové video, potrebujete si ju zakúpiť. Ďalšími aplikáciami, ktoré by vás mohli zaujať sú: Homido Player, VR Player Free či VRPlayer. Len nie každá podporuje všetko čo zistíte až neskôr. Mne sa jednalo hlavne o široké spektrum nastavenia, kde pohorela aplikácia VRPlayer spolu s Homido Player. Tie nedokážu nastaviť 180 záber. Na druhej strane VRPlayerFree má podporu všemožných nastavení. Ešte ďalším parametrom bolo, prehrávania z domáceho NAS servra, či streaming z webu. Tam zas zažiarili aplikácie, ktoré nedokážu práve tie široké možnosti nastavenia. Do telefónu som nechcel videá nahrávať, pretože 15 min video pri maximálnom rozlíšení môže kľudne zaberať aj 4GB.

Neprehliadnite:
Recenzia: JBL Clip+
Na druhej strane, aplikácie ktoré ponúka Cardboard, dokážu streaming priamo z webu (aj stiahnutie pre offline režim). Zážitkom bude určite použitie aplikácie Google Street View. To akoby ste sa noazaj nachádzali na danom mieste. K dokonalosti naozaj chýba aby ste cítili počasie či vôňu.

Využitie na cestách
Takéto virtuálne okuliare môžete bez problémov využiť aj na cestách a môžete si sledovať čo chcete, bez toho aby vám niekto pozeral na displej notebooku. Pripojte si navyše k telefónu bluetooth slúchadlá a uvidíte ako vám rýchlo cesta ubehne. Takto môžete pozerať aj obsah pre dospelých. Práve porno priemysel udáva smer v nových technológiách. Ten môže za to, že sa dnes presadili BluRay disky namiesto HD DVD. Takisto aj z minulosti presadili VHS kazety namiesto Betamax. A dnes? Podporujú štandard "Google Cardoboard" popri Oculus Rift a Samsung Gear.

MediaTech 5510

Ovládanie
Toto je kameňom úrazu. Akonáhle osadíte telefón do okuliarov, nemáte ho ako ovládať. To si zas okuliare musíte dať z hlavy dole a urobiť úkon ktorý chcete. V prípade, že máte napárované slúchadlá, viete aspoň pauzovať a ovládať hlasitosť. Záleží, aké tlačidla obsahujú slúchadlá a čo aplikácia podporuje. MediaTech preto ponúka k slúchadlám ešte možnosť si dokúpiť bluetooth ovládač do ruky približne za 5€

MediaTech 5510

Záver
"Ochutnanie" virtuálnej reality za necelých 15€ určite stojí za to. Telefónom so 4" uhlopriečkou disponuje takmer každý. Prečo ho teda nevyužiť i na ďalšie veci.
comments powered by Disqus