Aká čistá je v skutočnosti „čistá“ voda?

Aká čistá je v skutočnosti „čistá“ voda?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo kohútikovú vodu nazývame „čistá“ voda? Je to preto, lebo je naozaj čistá alebo balená, neochutená či kohútiková? Aké tajomstvá v sebe táto životodárna tekutina skrýva? Odpoveďou na túto otázku a ďalšími zaujímavými faktami o vode sa zaoberal švajčiarsky „Boh vody“ Matthias Mend.
118 miliárd galónov balenej vody ročne
Webová stránka TappWater zverejnila štatistiku z roku 20018, podľa ktorej sa na svete vypije balenej vody ročne, čo predstavuje jeden milión plastových fliaš použitých každú minútu. Aj napriek iniciatívam na celom svete, zameraným na zníženie plastového odpadu, sa očakáva, že spotreba balenej vody bude naďalej rásť a do roku 2022 dosiahne objem až 118 miliárd galónov ročne. Dôsledkom toho sú bilióny plastových fliaš plávajúcich v oceánoch a znečisťujúcich prírodné zdroje, ktoré slúžia na prežitie nás všetkých. Na tento „trend“ doplácajú nielen oceány ale aj naša kohútiková voda.

Laica

Problém „virtuálnej vody“
Podľa slov Matthiasa Menda je voda to najcennejšie, čo na tejto planéte máme a ľudia si neuvedomujú, že voda, ktorú pijeme (či už balená alebo kohútiková) pochádza z jednej a tej istej planéty a z rovnakej pôdy  ako všetka voda na Zemi. Množstvo vody na našej planéte je stále rovnaké už milióny rokov. Použitá voda sa k nám teda vracia v cykloch a je veľmi pravdepodobné, že sme ju všetku už aspoň raz nejakým spôsobom použili. Preto je potrebné zamyslieť sa nad tým, ako ju využívame a znečisťujeme. K slovu sa dostáva aj „virtuálna voda“, ktorá predstavuje vodu spotrebovanú pri výrobe produktov s ktorými prichádzame do styku na dennej báze. Vedeli ste, že napríklad na výrobu vašich džínsov bolo použitých 5000 litrov vody? Podobne je na tom aj avokádo, čokoláda či mlieko. To všetko ovplyvňuje kvalitu vody, ktorú pijeme.

Kohútiková voda podlieha prísnejším pravidlám
Ak ste aj vy zástancom balenej vody a domov ju „ťaháte“ na litre, mali by ste vedieť, že voda vo fľaši je stojatá voda, nehýbe a my nevieme, či bola fľaša naplnená pred mesiacom alebo pred rokom. Navyše fľaše sú pri transporte (niekedy aj po ňom) vystavované teplotným zmenám. Niekedy sa z chladnej a tmavej miestnosti dostanú na priame slnko, kedy sa do vody môžu začať uvoľňovať rôzne chemické častice ovplyvňujúce správne fungovanie nášho organizmu. A ako je na tom voda z kohútika?

Neprehliadnite:
Je chlór vo vode naozaj potrebný?
Podľa Menda je kohútiková voda v Európe preukázateľne kvalitnejšia ako balená voda. Dôvodom sú prísnejšie kritériá nastavené na jej testovanie. Sledovanie chemického zloženia v kohútikovej vode je omnoho dôslednejšie než pri balenej vode z jednoduchého dôvodu- podľa zákona často nie je potrebné testovať vodu v balených fľašiach. Navyše kvalita a cena balenej vody je častokrát horšia ako pri kohútikovej vode. Nehovoriac o vyššie spomínaných ekologických dopadoch.

Problémom kohútikovej vody je však chlór, ktorý je jedom pre naše bunky. Okrem toho voda s vysokým obsahom chlóru nielen že nevyzerá dobre, jej chuť je vždy iná v závislosti od prostredia z ktorého pochádza. Podľa Menda je množstvo chlóru povoleného v pitnej vode v USA vyššie ako je povolené v plaveckých bazénoch vo Švajčiarsku. Kohútiková voda však obsahuje aj množstvo minerálov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie nášho organizmu. Našťastie, existuje riešenie, ako zachovať sviežu chuť vody na akú sme zvyknutí, mať ju stále poruke a pritom neukrátiť naše telo o potrebnú dávku minerálov obsiahnutých v kohútikovej vode.  

Laica

S Flow’n go pijete zdravo a ekologicky
Určite nám dáte za pravdu, že pitie väčšieho množstva kohútikovej vody je cesta, ktorou by sme sa mali všetci uberať, ak chceme ochrániť to najcennejšie, čo na tejto planéte máme. Filtračná fľaša Flow’n go prichádza s riešením na viacero vyššie spomínaných problémov. Jej prednosti spočívajú v opakovanom využití fľaše, v odstránení nebezpečného chlóru pri zachovaní potrebných minerálov a v stabilizovaní chuti kohútikovej vody. Filtrovanie vody zabezpečuje FAST-DISK filter vložený do uzáveru fľaše, takže voda je prefiltrovaná okamžite pri nalievaní, čo výrazne šetrí váš čas. Filtračná fľaša Flow’n go je dôkazom toho, že osobný pitný režim nemusí byť strašiakom pre našu planétu ani pre naše zdravie.
comments powered by Disqus