Legendárne značky – Harman/Kardon, JBL, AKG – časť. 1

Legendárne značky – Harman/Kardon, JBL, AKG – časť. 1

Tri legendárne značky, ktorých produkty sprevádzajú ľudstvo síce krátko, ale o to intenzívnejšie, alebo dlhé desiatky rokov a aj ich vylepšené verzie. Milióny spokojných zákazníkov sú pre tieto značky naproste samozrejmé. Poďme si ich teda predstaviť.
Harman/Kardon
Sidney Harman      Harman/Kardon je spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou kvalitných audio zariadení do domácností aj do automobilov. Pri vzniku firmy v roku 1953 stál Sydney Harman a Bernard Kardon, či sa vysvetľuje aj jej názov.

     Sidney Harman preukázal svoj obchodný talent už ako dospievajúci chlapec, keď zbieral novo publikované, ale už prečítané časopisy. Tie potom lacno predával predajcom tlačovín. Taký obchod bol výhodný pre obe strany – Harman z vyrobených peňazí sám platil svoj život na strednej a sčasti vysokej škole. Práve tam sa zistilo, že je veľmi nadaný na fyziku.

     Harman i Kardon pôvodne pracovali v spoločnosti Davida Bogena, ktorá sa špecializovala na výrobe systémov verejného ozvučenia. Na začiatku 50. rokov 20. storočia však došlo k zmenám vo vedení firmy a Harman s Kardonom sa rozhodli odísť a založiť vlastnú spoločnosť. To sa ukázalo byť výborným krokom.

Neprehliadnite:
Recenze Harman/Kardon Esquire 2: elegán, který se stane ozdobou vaši kanceláře
     Už v 50. rokoch došlo k výrobe prvých hifi produktov a integrovaných prijímačov, ktorých súčasťou bol tuner, predzosilňovač a výkonný zosilňovač. Miesto troch zariadení ľuďom zrazu stačilo jedno. V roku 1954 predstavila spoločnosť prvý kompaktný AM/FM hifi prijímač. Dva roky potom Kardon opustil firmu a jediným vlastníkom sa stal Harman. V roku 1956 kúpila spoločnosť Harman/Kardon poprednú značku audio zariadení – značku JBL..

     Na konci 50. rokov uzrelo svetlo sveta prvý stereo prijímač Festival TA230. Stereofónneho zvuku bolo v tej dobe dosiahnuté kombináciou jedného AM a jedného FM kanála. Ešte v roku 1959 predala spoločnosť svoj prvý ultra širokopásmový stereofónny zosilňovač. Hoc ľudské ucho je schopné zaznamenať zvuk s najvyššou hodnotou 20 000 Hz, zosilňovač vytváral aj iné tóny, ktoré boli nakoniec predvádzané na sekundárne zvuky alebo zvukové pozadie.

Harman/Kardon TA230

     V 70. rokoch firma vyrukovala na trh so svojím prvým stereofónnym kazetovým magnetofónom CAD5. V roku 1976 sa stal americkým prezidentom Jimmy Carter a Harmana, ktorý ho v boji o prezidentský post podporoval, požiadal, aby sa stal ministrom obchodu. Harman sa preto musel vzdať všetkých svojich aktivít, ktoré by sa mohli dostať do stretu záujmov s jeho novou pozíciou. Spoločnosť teda predal. Tým to ale neskončilo – v roku 1985 si mohol dovoliť odkúpiť ju od vtedajšieho majiteľa späť. Vrátil sa tak ku svojej firme.

Harman/Kardon CAD5

     Od konca 90. rokov sa spoločnosť Harman/Kardon začala sústrediť na digitalizáciu všetkých svojich audio zariadení a ešte v roku 1999 predstavila svoj prvý CD prehrávač CDR-2. Hneď v roku 2000 sa na trhu objavil ich audio video prijímač, ktorý bol schopný dekódovať a prehrávať optické disky.

Neprehliadnite:
IFA 2015: Harman/Kardon Esquire 2
Harman/Kardon CDR-2

     Produktom, ktorý môžeme v súčasnej dobe vyzdvihnúť, je bezdrôtový prenosný reproduktor Esquire mini. Ultra tenký designovo vydarený reproduktor si získal srdce nejedného milovníka kvalitného zvuku a bol ocenený ako najlepší produkt sezóny 2014/2015 v kategórii prenosných reproduktorov pri udeľovaní EISA Awards.

Harman/Kardon Esquire mini

     V roku 2000 taktiež spoločnosť Harman/Kardon spoločne so spoločnosťami Apple vyvinula PC reproduktory SoundSticks, ktoré s drobnými obmenami a úpravami predávajú dodnes. Kto sa dnes môže pochváliť tým, že sa jeho produkt predáva už celých 14rokov a je vystavený v múzeu moderného umenia v New Yorku?

Harman/Kardon Soundsticks

     Čo sa od počiatku spoločnosti Harman/Kardon nezmenilo, bola štýlovosť audio zariadení. Nešlo iba o výrobu technických vymožeností, s ktorými si zákazníci zdokonaľovala svoje byty a domy. Každý kúsok audio techniky vyrobený touto firmou priťahoval príjemný pohľad na štýlový produkt, ktorý sa viac podobal kvalitnému kusu nábytku než nevzhľadnému zvukovému zariadeniu.

     Produkty spoločnosť Harman/Kardon nie sú len našimi decentnými spoločníkmi do obývacej izby, ale bývajú taktiež jednou z prvých volieb pre ozvučenie interiéru sériovo vyrábaných automobilov takých značiek, ako je Mercedes alebo BMW.

Neprehliadnite:
Recenzie: Harman/Kardon Esquire Mini
Harman/Kardon in Mercedes

     Legendárny zvuk sprevádza dokonca aj akúkoľvek hudbu, hru alebo akýkoľvek film na notebookoch značky Toshiba.

Harman/Kardon in Toshiba
comments powered by Disqus