Recenzia AKG K845BT - Bluetooth slúchadlá pre náročných

Recenzia AKG K845BT - Bluetooth slúchadlá pre náročných

Kto pozná značku AKG, zrejme si jej meno spojí s profesionálnou audiotechnikou. Rakúska spoločnosť sa preslávila najmä svojimi mikrofónmi a štúdiovými slúchadlami a patrí medzi špičku vo svojom odbore. Okrem profesionálnej techniky AKG však ponúka aj niekoľko radov slúchadiel pre bežných užívateľov a K845BT patrí medzi tie high-endové ponúkajúce jednak vynikajúce spracovanie, ale hlavne zvuk na úrovni profesionálnych štúdiových slúchadiel. Svedčí o tom aj cena EISA pre najlepší slúchadlá 2014-2015.
Zameranie na high-end poznáte už od prvého pohľadu podľa precízneho spracovania. Kombinácia tmavo šedého kovu s čiernym matným plastom pôsobí nadmieru elegantne, celkovo slúchadlá pôsobia veľmi robustným a pevným dojmom. Táto robustnosť spočíva jednak v širokom náhlavnom oblúku, ale najmä v masívnych náušniciach. Tie pohodlne objímu celé ucho, ale hlavne sa v nich nachádza 50mm budič, ktorý napomáha dobrej dynamike zvuku a bohatým basom.

AKG K845BT
     Slúchadlá sú veľmi prispôsobivé. Každú stranu oblúka možno predĺžiť v dvanástich stupňoch a náušnice možno vyklopiť po horizontálnej osi až zhruba o 50 stupňov. Oblúk samotný má na spodnej strane polstrovanie, kov tak nijako netlačí na hlavu, avšak najväčší komfort zabezpečuje polstrovanie náušníc a optimálne zovretie, ktoré nijako zvlášť netlačia a pritom držia pevne na hlave.

     Na pravom náušníku nájdete ovládanie hlasitosti a tlačidlo play/stop, s ktorým možno aj prijímať hovory. Je škoda, že sa nedá žiadnou kombináciou stláčania tlačidiel prepínať skladby. Vedľa ovládania ešte nájdete štandardný 3,5mm jack a vypínacie/párovacie tlačidlo. AKG dokonca do slúchadiel pridalo aj NFC čip, ten však nevyužijete ani s najnovším iPhone 6/6 Plus, jedná sa tak o funkciu výlučne pre Android, prípadne Windows Phone.

Neprehliadnite:
Recenzia: AKG K845BT
     Na nabíjanie slúži microUSB konektor a súčasťou slúchadiel je aj USB panel. Rovnako tak získate aj prepojovací audio kábel.

AKG K845BT AKG K845BT

Zvuk a skúsenosti
     Od AKG som očakával zvuk na úrovni štúdiových slúchadiel a spoločnosť v tomto smere rozhodne potvrdila svoju povesť. Zvuk je vyrovnaný naprieč celým spektrom frekvencií s veľmi príjemnými basami, dobrou dynamikou a kryštalicky čistou reprodukciou. Zvuk je pritom prakticky totožný ako pri drôtovom, tak aj bezdrôtovom pripojení. Jediné, čo sa líši, je hlasitosť. Pri pasívnom pripojenie cez jack je maximálna hlasitosť z iPhone relatívne nízka, teda nedostatočná. Cez Bluetooth je hlasitosť adekvátna. V prípade iPadu alebo u Mac nízku hlasitosť zrejme nezaznamenáte, pri iPhone je to viditeľné vďaka menej silnému audio výstupu.

     Vďaka svojim rozmerom nie sú K845BT najvhodnejšie pre športovanie alebo na cesty, najlepšie im využitie nájdete v domácich podmienkach, kde prenositeľnosť a váha (hmotnosť slúchadiel je skoro 300 gramov) nehrá takú rolu. Ak je však vezmete so sebou do hlučného prostredia mestskej dopravy, oceníte vynikajúce odhlučnenie, ktoré slúchadlá vďaka veľkosti náušníc majú.

     Ani po niekoľkohodinovom intenzívnom používaní som nezaznamenal žiadnu bolesť okolo uší, naopak K845BT sú zatiaľ tie najpohodlnejšie slúchadlá, aké som kedy mal možnosť skúšať a nosiť. Dosah slúchadiel je bez prerušenia cca 12 metrov, však ho preruší už druhá stena. To však nebude pri bežnom používaní pre väčšinu taký problém.

Neprehliadnite:
Test bezdrôtových slúchadiel
AKG K845BT
Záver
     Ak plánujete investíciu okolo 250€ do domácich slúchadiel, či už pre počúvanie hudby alebo jej produkciu, tieto AKG sú ideálnym kandidátom vo všetkých ohľadoch. Elegantný dizajn, výnimočné spracovanie a bezchybný zvuk, to je len niekoľko dôvodov pre kúpu K845BT.

     Ťažko možno hľadať na slúchadlách zápory. Absencia prepínania skladieb, nižšia hlasitosť pri drôtovom pripojení alebo celková mohutnosť sa síce vytknúť dá, ale sú to len maličkosti, ktoré chýbajú týmto AKG K845BT k dokonalosti. Sám som ich mal možnosť používať pri post-produkcii albumu a už len skvelá dynamika a vernosť zvuku sú skvelým argumentom pre kvalitné počúvanie alebo pre profesionálne využitie.
comments powered by Disqus