Recenzia JBL Authentics L16: zabudnite na plastové chrastítka, prichádza poriadny zvuk!

Recenzia JBL Authentics L16: zabudnite na plastové chrastítka, prichádza poriadny zvuk!

Pokiaľ ste milovníkom kvalitného audia, tak sú tu pre Vás reproduktory JBL Century L100. Tieto reproduktory budú pre Vás tým, čo pre milovníkov Porsche model 911. Jedny z najväčších legiend v audio priemysle sa dočkali v roku 2014 svojho remaku v podobe multimediálneho reproduktoru JBL Authentics L16, ktorý je odkazom na legendu nielen vzhľadom, ale predovšetkým aj kvalitným zvukom. Svet sa však od uvedenia Century L100 zmenil a tak sú Authentics L16 doslova nadupané technológiami, ktoré umožňujú prehrávať zvuk zo všetkého, čo Vás len napadne. Poďme sa teda pozrieť na tento elegantný kus nábytku, ktorý ozvučí Vašu domácnosť, alebo taktiež kľudne aj veľkú športovú halu.
JBL Authentics L16 je skutočne masívnym kusom elektroniky a s váhou cez 16kg sa musíte dobre rozhodnúť, kam ju umiestnite. Masívne spracovanie a kvalita je vidieť už na prvý pohľad. Zabudnite na kúsky plastu, ktoré k sebe nedoliehajú alebo na podobné záležitosti. L16 je reproduktor v tom správnom slova zmysle, masívny, stabilný, perfektne spracovaný a na prvý pohľad neuveriteľne kvalitný. Celý design je vyhotovený v orechovej farbe a pokiaľ ponecháte na reproduktore ochranný molitan, potom uvidíte zaujímavý vintage štýl. Pokiaľ sa však rozhodnete ochranný molitan odstrániť, máte pred sebou moderný kus elektroniky, ktorý môže napomôcť aj tomu najmodernejšie zariadenému priestoru.

JBL Authentics L16

Vrchná strana reproduktora ponúka dvojicu podsvietených kruhových ovládačov a zatiaľ čo na ľavom prepínate zdroj zvuku, na prvom otáčaním, na ktoré ste zvyknutí z klasického iPodu meníte hlasitosť. Čo zamrzí je absencia diaľkového ovládača, to síce môžete nahradiť pomocou aplikácie JBL MusicFlow, ktorá je zdarma, ovšem aj tak by sme si u tohto podareného kúska predstavovali malý a designovo podobný diaľkový ovládač. Celé ovládanie tak prebieha buď pomocou aplikácie vo Vašom iOS alebo Android zariadení alebo priamo na tele reproduktora. Osobne si myslím, že aplikácia JBL MusicFlow má pred sebou ešte dlhú cestu k dokonalosti a je to pomerne veľká škoda, pretože pomocou aplikácie môžete napríklad nastaviť equalizér a ďalšie detaily svojho reproduktora, avšak je to pomerne ťažkopádne a aplikácia si určite zaslúži ešte nejaký ten update. Okrem toho však môžeme zložiť klobúk dole pred majstrovským dielom, ktoré vytvorili v JBL. Zaujímavosťou je taktiež možnosť odstrániť prednú molitanovú mriežku a zmeniť tak vzhľad celého reproduktora tak, ako to môžete vidieť na týchto fotografiách.

JBL Authentics L16

Medzi dvojicou kruhových ovládačov nájdete na vrchnej strane reproduktora viečko, ktoré je možné po stlačení odkryť a získate tak prístup k trojici portov a tlačidlu WPS,  ktoré slúži pre pripojenie k Wi-Fi Routeru a vytvoreniu DLNA siete. Pod viečkom je dostatok miesta pre uskladnenie niekoľkých káblov, ktoré môžete mať k portom trvalo pripojené. Bohužiaľ jediný kábel, ktorý je v balení priložený je ten, ktorým pripojíte reproduktor k zástrčke, čo je trošku škoda a aspoň základné balenie káblov by mohla spoločnosť JBL ku svojmu top produktu dodať. To už však odbočujeme, poďme sa vrátiť k tomu, čo nás čaká pod vekom. Nájdeme tu dvojicu USB portov, ktoré umožňujú nielen priame pripojenie zariadení pre prvotnú konfiguráciu reproduktorov, ale taktiež napájanie/nabíjanie zariadenia. Priame prehrávanie z USB však nie je možné. Okrem USB portov je tak pod vekom taktiež 3,5mm konektor, vďaka ktorému môžete reproduktoru pripojiť akékoľvek zariadenie s 3,5mm konektorom.

Neprehliadnite:
Poznačte si: Audio Video Show Praha
JBL Authentics L16

Ďalšie konektory potom nájdete na zadnej strane zariadenia a patrí medzi ne optický vstup a veľmi ojedinelý, ale o to užitočnejší konektor pre pripojenie gramofónu alebo mixážneho pultu, teda vlastne trojica portov, pomocou ktorého sa tieto zariadenia k Authentics L16 pripájajú. Pokiaľ si k týmto portom pripočítame ešte Wi-Fi, Bluetooth a NFC konektivitu, potom nenarazíte na nič, čo by ste k Authentics L16 nemohli pripojiť a to vrátane takýchto záležitostí ako je gramofón alebo mixážny pult. Samozrejmosťou je možnosť použitia AirPlay, vďaka čomu rovnako ako na Váš AirPort Express, tak aj na L16 môžete automaticky z akejkoľvek aplikácie, ktorá AirPlay podporuje, odosielať zvuk. Práve táto kombinácia drôtových aj bezdrôtových pripojení robí z JBL Authentics L16 úplne jedinečné zariadenie, ktoré prenesie zvuk zo všetkého, na čo si spomeniete.

JBL Authentics L16

Zvuk, čistý a bez kompromisov
Keď sa pozriete na spracovanie a materiály, ktorú sú pre výrobu L16 použité, viete že môžete očakávať zvuk, za ktorý sa výrobca nebude musieť hanbiť. To čo však predvádza L16 je takmer neporovnateľné s akýmikoľvek dokovacími reproduktormi, ktoré sme kedy mali možnosť počuť. JBL Authentics L16 sú reproduktory v tej najrýdzejšej podobe, v akej môžu vôbec reproduktory byť. Pokiaľ chcete L16 s čímkoľvek porovnávať, tak si musíte vziať k porovnaniu klasické drevené bedne. Pokiaľ totiž porovnáte JBL Authentics L16 s čímkoľvek iným nebude to pre ne žiadnou výzvou. Zvuk ťahajúci sa z masívneho kusu dreva a kovu skrátka poznáte na prvý posluch, nemusíte vôbec premýšľať o tom, či drahé plastové reproduktory nahradia tento zvuk, pretože nenahradia. Aj keď vezmete najlepšie plastové reproduktory na svete, môžu mať dokonale čistý zvuk, ale je to niečo iné, než len kus dreva a masív. Netvrdím, že sa plastový zvuk nemusí páčiť, naopak je z nášho pohľadu úplne odlišný, kvalitné plastové reproduktory ponúkajú čistý zvuk so skvelou kvalitou, ovšem zvuk je skrátka iný než z kusu dreva. Drevený reproduktor dodáva hutný zvuk, ktorý má nezameniteľnú farbu a práve túto farbu zvuku L16 prináša a to bez akéhokoľvek kompromisu, teda až na jeden. K tomu sa však ešte dostaneme. Zvuk L16 je mohutný, plný a vyplní celú miestnosť klasickým dreveným zvukom, na ktorý sa dnes už často zabúda a to je fakt veľká škoda.

JBL Authentics L16

Aj pri tak vysokej hlasitosti, teda takmer pri plnej hlasitosti, nedochádza k veľkému skresľovaniu a hudbu je stále možné počúvať bez toho, aby sa jednotlivé rytmy spájali a vytvárali neforemný celok. Čo sa týka basov, uvedomujeme si, že tu je preferencia každého poslucháča úplne iná, ovšem mne L16 basovým prednesom pasuje dokonale a aj keď sú basy plné a mohutné, nedochádza k tomu, že by sme cez ne nepočuli nič iné. Basy sa mi páčia ako pri počúvaní hip-hopu v podaní Lil-Wayne, Rcka Rossa, Eminema, Kontrafaktu alebo napríklad aj legendárneho Dr. Dre, ale taktiež pri počúvaní Pink Floys alebo Deep Purple. Basy skvele vynikli aj pri ľahšom bigbíte od Mariána Vargu a jeho Collegium Music. Výsadou JBL L16 sú vzdušné a presné výšky, ktoré dávajú skvele vyniknúť harmóniu jednotlivých nástrojov a melódií. Aj pri vyšších hlasitostiach nemáte problém počuť vibrácie jednotlivých strún tak, ako je tomu napríklad u skutočne drahých slúchadiel. Podobne vzdušné sú taktiež stredy, ktoré znejú skutočne melodicky a zvuk je mohutný, ale napriek tomu svieži a čistí a pri počúvaní nedochádza k výraznému skresleniu.

JBL Authentics L16

Resumé
Logickou otázkou, ktorú si teraz asi kladiete je, či hrá L16 10x lepšie než bežný plastový reproduktor pre iPhone, keď už je 10x drahší. Odpoveď je jednoznačná, nehrá 10x lepšie, hrá 100x lepšie ! A pokiaľ chcete riešenie, ktoré poskytuje kvalitný zvuk a 100% kompatibilitu so všetkým na čo si len spomeniete, tak je L16 jasnou voľbou. Kvalita spracovania úplne odpovedá cene a kvalita zvuku je na tom rovnako tak dobre, alebo ešte lepšia! Nemá zmysel váhať, či si kúpite L16 alebo iné reproduktory rovnakého typu, jediným zaváhaním je, či chcete reproduktor, ktorý je jedným kusom a aj napriek tomu je stereo alebo si radšej kúpite zosilňovač a do každého rohu miestnosti dáte jeden kvalitný drevený reproduktor, s cenou sa potom však dostanete niekde inde.

Neprehliadnite:
Audio Video Show Praha 2016
JBL Authentics L16

Pokiaľ teda hľadáte rovnaký typ reproduktora a ste priaznivci klasického zvuku, ktorý Vám môže dopriať kus masívneho dreva, potom bude tento 16kg vážiaci krásavec tou správnou voľbou. Nezabúdajte však, že sa nejedná o klasický repráčik k iPhone, ale ide o reproduktor, ktorý musíte kŕmiť tým najlepším možným zvukom, ktorý Váš telefón prehrá alebo na ňho jednoducho napojiť nejaký iný zvukový vstup, ktorý by mu poskytol dostatočnú kvalitu. Jedná sa totiž o reproduktor, pri ktorom rozdiel medzi klasickou MP3 a Apple Lossless alebo Flac skutočne spoznáte a to je zrejme posledným argumentom, prečo by pri výbere podobného typu reproduktoru mala padnúť Vaša voľba práve na L16. Pokiaľ už budete nútení použiť nejakú tú MP3 nahrávku, potom Vám môže pomôcť funkcia Clari-Fi, ktorou je L16 vybavený. Táto funkcia zlepšuje kvalitu komprimovaných nahrávok tým, že nahrádza chýbajúce toky informácií a dopočítava ich.

Daný produkt si môžete prísť osobne vypočuť 18. a 19. októbra 2014 do Crowne Plaza v rámci výstavy High End Slovakia
comments powered by Disqus