Ako vyliečiť nádchu? Skúste alternatívne spôsoby

Ako vyliečiť nádchu? Skúste alternatívne spôsoby

Trápi vás otravná nádcha či problémy s hornými dýchacími cestami? Hľadáte spôsoby ako sa týchto problémov čo najrýchlejšie, účinne no zároveň citlivo zbaviť? Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa ich zbaviť alternatívnymi spôsobmi! Pri nepríjemnej nádche pomôže slaná voda, inhalácia, zázvorový kúpeľ alebo kurací vývar.
Keď je úľava v nedohľadne
Mnohí z nás utekajú s upchatým nosom priamo do lekárne, odkiaľ si obvykle odnesieme nejaký ten sprej z obohratej reklamy, ktorú sme nedávno videli v televízii. Málokto si ale prečíta príbalový leták a uvedomí si rizika, ktoré sa s užívaním týchto prípravkov spájajú. Pri nosových sprejov (s výnimkou morských roztokov) je potrebné dodržiavať presné dávkovanie a nepoužívať ich dlhšie, ako je nevyhnutné. V opačnom prípade si totiž koledujeme o nepríjemné zdravotné komplikácie či dokonca závislosť.

Laica

Nesprávne liečená nádcha môže skončiť operáciou

Nosová sliznica po čase prestane na nosné kvapky reagovať a zostane tak natrvalo opuchnutá. To je vedľajší účinok, ktorý je nenávratný a na jeho odstránenie je potom potrebné absolvovať ďalšiu liečbu. Väčšinou sa v takýchto situáciách pacientovi nasadia kortikoidné nosové spreje. Ak nepomôžu ani tie, potom je na rade operácia. Závislosť na kvapkách s chemickým zložením vedie častokrát aj k bolestiam hlavy a krvácaniu z nosa. Niektorí lekárnici dokonca tvrdia, že takáto závislosť môže vzniknúť už po troch dňoch (nesprávneho) užívania! Našťastie existujú citlivejšie alternatívy ako sa zbaviť nepríjemnej nádchy či problémov a hornými dýchacími cestami.

Teplý vývar do bruška a soľ do nosa
Efektívnym prostriedkom ako sa zbaviť upchatého nosa a nepríjemnej nádchy je poctivý kurací vývar. Domáca kuracia polievka má silné protizápalové účinky, čo zmierňuje príznaky infekcie horných dýchacích ciest. Povšimnutiahodný je aj výskum vedcov a lekárov z Nebrasky, ktorí zistili, že silný kurací vývar dokáže spomaliť pohyb baktérií a umožniť tak telu, aby škodliviny vyplavilo samo.

Neprehliadnite:
Vybíráme inhalátor pro dítě: Na co se zaměřit a co nepodcenit?
Ďalšou osvedčenou radou, ktorú poznali už naše babičky, je výplach nosa soľným roztokom. Výplach pomáha skrotiť práve prebiehajúcu nádchu a súčasne sa odporúča aj ako prevencia proti virózam. A čo sa vlastne deje s naším telom v priebehu výplachu?

Soľný roztok odstráni suché kúsky hlienu, prachu a iných nečistôt vrátane alergénov a infekčných častíc, čím sa zlepší priechodnosť dýchacích ciest. Výplach zároveň zvlhčí suchú sliznicu nosa a poskytne nám tak lepší komfort pri dýchaní. Účinný je aj pri povzbudení činnosti riasiniek, ktorých funkcia je dôležitá pri prevencii distribúcie infekcie do prínosových dutín. Zaujímavým benefitom je aj to, že prispieva k uvoľneniu tzv. zadnej nádchy.

- Soľný roztok si pripravíte aj doma. Ako na to? Stačí ak do 3 dl vody vysypete 2,7 g kuchynskej soli a necháte ju rozpustiť

Čas potrebný na liečbu nádchy môže skrátiť aj horúci kúpeľ s morskou soľou, do ktorej pridáte nastrúhaný zázvor zabalený do látkového vrecúška (postačí aj látková vreckovka).

Neprehliadnite:
Inhalace s maskou anebo náustkem? Otázka komfortu!
Ak vás trápi boľavý a vyšúchaný nos, uľavte si doma vyrobenou majoránkovým balzamom. Stačí zmiešať obyčajné maslo s mletou majoránkou a niekoľkokrát denne aplikovať na postihnuté miesto.

Laica

Inhalácia ako účinný pomocník pri nádche, astme a iných problémoch s dýchaním
Ďalším alternatívnym spôsobom ako začať liečiť nádchu je inhalácia. Inhalovanie je vhodné pre alergikov, astmatikov, ale aj pre všetkých tých, ktorých trápia časté infekcie dýchacích ciest. Zároveň ide o účinnú formu prevencie. Inahalačná terapia má korene v dávnej minulosti. Poznali ju už v starovekom Egypte a Ríme, kde ľudia inhalovali paru obohatenú o rôzne vonné esencie ako napríklad eukalyptus. Dnešné možnosti sú, samozrejme, viac variabilné a pohodlnejšie.

Inhalovať môžete minerálne vody či roztoky voľne dostupné v lekárni. V jednom z našich článkov sme spomínali desať inhalačných roztokov, ktoré si jednoducho vyrobíte aj doma. Na liečbu nádchy je ideálny napríklad roztok z eukalyptu a borovice lesnej, prípadne taký, ktorý je doplnený o mätu piepornú. Nádchovník či cibuľový roztok takisto nebudú žiadny krok vedľa. Ich vôňa síce nie je veľmi príjemná, no v boji s dýchacími problémami dosahujú obdivuhodné výsledky.

Laica

S účinnou inhaláciou pomôžu aj moderné inhalátory Laica, ktoré patria medzi priekopníka v oblasti inhalácie. Vybrať si môžete ultrazvukový alebo kompresorový inhalátor (tipy, ako vybrať ten správny inhalátor, nájdete v tomto článku). Inhalovanie je nesmierne jednoduché, pohodlné a predovšetkým účinné. Stačí iba vedieť, ako na to.

Neprehliadnite:
Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací
A aké sú teda konkrétne benefity inhalácie? Napríklad to, že je dosiahnutá vysoká koncentrácia liečiva v špecifickej oblasti. Inhalácia tiež rozpúšťa nadbytočné hlieny, odstraňuje opuch a tým zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest. Nemali by sme však zabúdať ani na to, že správne a pravidelné inhalovanie má vplyv na celkové zlepšenie prirodzených funkcií sliznice dýchacích ciest, vďaka čomu je efektívnou prevenciou proti chrípke, nádche a ostatným problémom s dýchacími cestami.
comments powered by Disqus