Prvé príznaky Covid 19 odhalí aj oxymeter

Prvé príznaky Covid 19 odhalí aj oxymeter

Na začiatku si povedzme ako Vám môže pomôcť pulzný oxymeter, prečo, ako a kedy ho používať, hlavne v spojitosti s ochorením Covid-19.
Vo všeobecnosti ľudia, ktorí sú teoreticky viac ohrození problémami s kyslíkom, sú ľudia s už existujúcim ochorením pľúc, srdcovými chorobami, alebo obezitou, ako aj aktívni fajčiari, alebo ľudia trpiaci spánkovým apnoe., astmatici, ale aj pre športovci a zdravé osoby, ktoré sa pohybujú vo veľkých výškach.

Niektorí ľudia sa môžu cítiť veľmi chorí a majú dobrú hladinu kyslíka a niektorí sa môžu cítiť v poriadku, ale majú nízku hladinu kyslíka. Mnoho ľudí s COVID-19 má nízku hladinu kyslíka v krvi, aj keď sa cítia dobre. Nízka hladina kyslíka môže byť skorým varovným signálom, že je potrebná lekárska starostlivosť.

Laica oxymeter

Mnoho ľudí považuje hladinu kyslíka za dôležitý znak toho, ako dobre telo funguje, rovnako ako krvný tlak, alebo telesná teplota človeka. Ľudia, ktorí majú ochorenie pľúc alebo srdca, môžu používať pulzný oxymeter doma na kontrolu toho, ako sa im darí, podľa pokynov ich poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Neprehliadnite:
Krásne romantické vlny za pár minút s kulmou REVLON Pro Collection Salon Long-Last Curls and Waves Styler
Ak má človek mierny prípad OCHORENIA COVID-19 a sám sa lieči doma, oxymeter môže byť užitočným nástrojom na kontrolu hladiny kyslíka, aby bolo možné včasné zachytenie nízkych hladín kyslíka resp. ak má niekto COVID-19, pulzový oxymeter mu môže pomôcť dávať pozor na svoje zdravie a vedieť, či potrebuje lekársku starostlivosť.

Čo je pulzný Oxymeter ?
Pulzný oxymeter meria koľko kyslíka máte v krvi . Je to malé zariadenie, ktoré pripnete na prst alebo inú časť tela(napr. lalok ucha). Často sa používajú v nemocniciach a klinikách a dajú sa kúpiť aj na použitie doma. Oxymeter môže byť aplikovaný na všetky osoby okrem detí a batoliat. Môžete si ho kúpiť bez lekárskeho predpisu aj v niektorých predajniach s elektronikou.

Ako funguje Oxymeter LAICA?
Led diódy presvetľujú krv a podľa jej farby určujú množstvo kyslíka. Prístroj môže pomôcť pri domácej diagnostike počas pľúcneho ochorenia COVID-19. Normálne hodnoty dospelého človeka, sú od 92 -100% nasýtenia červeného krvného farbiva. Meranie má význam najmä na piaty deň od príznakov ochorenia. Ak hodnota začne klesať a človeku sa začne subjektívne ťažšie dýchať, začne sa zadýchavať cestou z obývačky na toaletu, treba privolať lekársku pomoc. Ak si osoba s COVID-19, monitoruje svoj klinický stav doma, hodnoty SpO2 trvalo ostáva na úrovni 90 až 92 % a hodnota neustále klesá pod túto prahovú hodnotu, je potrebné včasné lekárske vyšetrenie. Hodnoty 40 – 50% sú už kritické, pacient väčšinou už nie je pri vedomí, záchranku treba volať oveľa skôr.

Aby sme lepšie porozumeli nameraným hodnotám uvádzame indikatívne hodnoty pre interpretáciu údajov zistených pulzným oxymetrom, tieto hodnoty musia byť vždy prediskutované so svojím lekárom.
- 95 % – 99 %: normálne hodnoty (u starších osôb sú to aj normálne hodnoty pod 93 %)
- 90% – 94%: mierne hodnoty hypoxie (ak pretrváva, poraďte sa so svojím lekárom)
- Menej ako 90%: ťažká neprítomnosť kyslíka.

Neprehliadnite:
Dajte zbohom neupraveným vlasom so žehličkou na vlasy Revlon Salon Straight Copper Smooth
Odchýlky v meraní môžu spôsobiť problémy s krvným obehom so slabým prietokom krvi do končatín, ako sú veľmi studené ruky, vnútorné cievne ochorenie a pod. Okrem toho aj falošné nechty alebo určité tmavo sfarbené laky na nechty, ako je čierna alebo modrá, alebo prudké slnečné svetlo, môžu skresliť hodnoty.

Povedzme si aké sú hlavné výhody oxymetra LAICA AE1007, ako a čo meria, a v akom rozsahu.

Laica oxymeter

Laica prstový pulzný oxymeter slúži na rýchle, bezbolestné a presné neinvazívne meranie saturácie krvného hemoglobínu kyslíkom (SpO2) a meranie tepovej frekvencie srdca ( bpm ). LAICA používa dve frekvencie svetla (červené a infračervené) na stanovenie percentuálneho podielu (%) hemoglobínu v krvi nasýtenej kyslíkom SpO2. Súčasne sa s meraním úrovne SpO2 meria a zobrazuje aj tep. Stačí vložiť jeden prst do gumového otvoru oxymetra, stlačiť jedno tlačidlo a o niekoľko sekúnd si prečítate namerané hodnoty na displeji.  Led displej je v rozmeroch 1,9 x 2,6 cm, na displeji sa zobrazuje nasýtenie kyslikom v percentách, srdcový tep za minútu. Pulz je graficky znázornený na bočnej lište „Lišta srdcového tepu“. Na displeji sa zobrazuje aj indikácia vybitej batérie. Pri nečinnosti sa zariadenie vypne po 20-tich
sekundách.

Prístroj meria rozsah saturácie od 36% - 99 % , s rozlíšením 1%, tep meria v rozsahu 30 tepov za minútu ~ 250 tepov za minútu s rozlíšením: 1 tep za minútu a odchýlkou menej ako 1%. Normálny rozsah srdcovej frekvencie  je 60 – 90 úderov za minútu.

Neprehliadnite:
O tom, ako som začala šetriť čas s Revlon SALON ONE-STEP HAIR DRYER A VOLUMIZER
Dôležité je  aby sa zariadenie, resp.  gumená vnútorná časť oxymetra, (aj prst) pred meraním pravidelne dezinfikovala alkoholom tak, aby sa nepoškodili snímače merania. Je to dôležite kvôli správnosti merania. Prístroj pracuje s napájaním dvoch mikro tužkových batérií AAA 1,5 V. Súčasťou je aj praktická šnúrka na zavesenie a vďaka malým kompaktným rozmerom 5.5 x 3.2 x 3.2 cm a hmotnosti 57g, je vhodný aj na cestovanie.

Prístroj nie je určený na nepretržité monitorovanie! Opätovné meranie je doporučené najskôr po 12 sekundách. Pulzný oxymeter LAICA AE1007 je registrovaná zdravotnícka pomôcka
comments powered by Disqus