Ako som testoval nepretržite 2 mesiace hodinky TomTom Spark a TomTom Runner 2

Ako som testoval nepretržite 2 mesiace hodinky TomTom Spark a TomTom Runner 2

Tesne po uvedení hodiniek na trh koncom septembra som dostal k dlhodobej zápožičke hodinky TomTom Spark v základnej verzii za účelom testovania. Predovšetkým na to, aby som Vám ako zákaznikom vedel plnohodnotne poradiť s týmito hodinkami. Lenže sedím denne za počítačom minimálne 10 hodín a niekedy toho pohybu nie je veľa a o pravidelnom behu sa nedá vôbec hovoriť. Takže ako ITéčkar vlastne otestoval športové hodinky?
K testu som pristupoval tak, že nabité hodinky som si pripol na zápästie a nosil ich neustále. Doslova neustále. Za celé dva mesiace som ich dal z ruky možno 3x. Mám ich stále. Či už počas spánku, v sprche, na nákupoch, vychádzkach, naozaj neustále. Dal som ich dole, keď som ich potreboval zaktualizovať pomocou počítača alebo som ich zamenil za TomTom Runner 2 Cardio + Music.

Veľký test TomTom Runner 2

Výdrž
Hodinky bežným nosením so zapnutým režimom pre fitness režim vydržia veľmi dlho. Za celý čas som ich nestihol vôbec vybiť, aj keď pri synchronizácii sa trochu nabili, ale vidím to naozaj na výdrž približne 30 dní. Čo je veľmi dobré, takto vydržia napr. fitness náramky ktoré sú bez displeja. Samozrejme som nemal zapnutú žiadnu aktivitu, max. som ich ešte synchronizoval pomocou bluetooth s mobilom či prehrával hudbu v rámci testovania.

Fitness režim
Najnovšie modely TomTom Spark a TomTom Runner 2 majú v sebe zabudovaný digitálny gyroskop na základe ktorého vedia merať vašu aktivitu počas dňa. S hodinkami nemusíte nič robiť, stačí ich nosiť. Dokážu zmerať aktívny čas, prejdenú vzdialenosť, počet vykonaných krokov, spálene kalórie a samozrejme monitorovať spánok. Sám som bol prekvapený, čo som všetko vykonával počas celého mesiaca.

Neprehliadnite:
Najťažší atletický pretek sveta v behu do schodov
Ako som spomínal, predovšetkým sedím za počítačom počas dňa a navyše robím z domu, takže o nejakej extra aktivite sa nedá hovoriť. To vidieť aj na niektorých dňoch, keď som v rámci bytu prešiel ledva 1km za celý deň. Ale stačí päty vytiahnúť z domu a hneď je to vidieť. Za minulý mesiac (11/2015) vidieť, že som prešiel takmer 70km a urobil skoro 100.000 krokov. A priemerný spánok predstavuje takmer 9 hodín. Aj keď k tomuto ešte prídem.

Veľký test TomTom Runner 2

Presnosť monitorovania aktivít
Žiaden prístroj nedokáže presne vašu celodennú aktivitu monitorovať úplne presne. Oproti realite je to väčšinou +/- 10% a záleži aj na použitom algoritme. Výsledky som si porovnával s aplikáciou zdravie v iPhone 6 a docela sa zhodovali s vyššie spomenutou odchylkou. Predsa mobil nenosím na zápästi a nedokáže tak presne monitorovať chôdzu ako keď máte hodinky na zápästi. A takisto telefón si neberiem úplne všade so sebou.

S tým súvisi aj monitorovanie spánku, na ktorom som spozoroval, že nie úplne presne to meria. Sám viem, že dennodenne s pár výnimkami chodievam spávať medzi 02.00 a 03.00 hodinnou nočnou a vstávam medzi 09.30 - 10.00. Tesne pred spánkom som už len v kľude a pozriem si nejaký film či seriály. Keďže telo je vtedy v kľude a dosť pokročilá hodina, hodinky zaznamenávajú spánok (asi algoritmus ráta aj s nejakým časom, ale to nevieme potvrdiť), následne zaznamenajú prerušenie spánku keď sa už naozaj odoberám ku spánku. Ale prebudenie zo spánku vedia monitorovať takmer s úplnou presnosťou. A sami vidíte, že spím tvrdo a neprerušovane. To v mojom okolí vedia ľudia potvrdiť :)

Veľký test TomTom Runner 2

Ďalšie aktivity
K testovaniu samotných aktivít som pristupoval s veľkou lajdáckosťou. Ak sa dá vravieť o nejakom testovaní. Za celé dva mesiace som spustil iba jednu aktivitu a to konkrétne 20.10 kde vidíte prejdenú vzdialenosť 21.92km. To som testoval, či viem hodinky oklamať. Zapol som režim behu, sadol do auta a šiel do práce. Hodinky síce zmonitorovali danú vzdialenosť, ale krokov bolo veľmi málo a navyše aj spálené kalórie. Takže za toto veľké +.

Neprehliadnite:
Tomáš Čelko vybehol na Eiffelovku za 8:33!
Veľký test TomTom Runner 2

A navyše všetky športové aktivity zohľadňujú hodinky do celkovej celodennej aktivity. Takto máte rýchly prehľad čo robíte pre svoje zdravie.

Veľký test TomTom Runner 2

Cena
Záleži od vašich preferncií a výbavy hodiniek. Začína na cene 159€ a priplatíte si či chcete cardio snímač, alebo hudbu v hodinkách alebo oboje. Inak sa funkcionalitou neodlišujú. Keď si to porovnám s obyčajnými fitness náramkami tak za ne dáte približne okolo 50€ až 70€ a slúžia len na monitorovanie aktivity,ale žiadne športové tréningy. Príp. neobsahujú ani displej s časom.

Prečo si zvoliť TomTom Runner 2 či TomTom Spark?
V základnom režime si monitorujete celodennú aktivitu pri veľmi dlhej výdrži bateriek. Pri zvolenej vhodnej kombinácii ľahko vymeniteľného náramku, ich môžete nosiť kdekoľvek. A samozrejme máte digitálneho trénera s GPS pri športových aktivitách ako: beh, bicykel, plávanie, bežecký pás, posilovňa, vnútorná aktivita a voľný štýl. A ako jedny z mála hodiniek sú kompletne lokalizované do češtiny aj s aplikáciou pre PC či mobilné telefóny. Navyše výrobca pravidelne aktualizuje hodinky a do budúcna prisľúbil prevratné novinky do existujúcich modelov, ale tie nebudem zatiaľ prezrádzať, kým to nebude finálne potvrdené.

Veľký test TomTom Runner 2

Tak čo, ide do nich. Ako vianočný darček, sa športovo založený jedinci tomu určite potešia. Príp. ak sa neviete rozhodnúť, ktorý model si vybrať alebo chcete viac informácii, nebojte sa mi zavolať na podporu.
comments powered by Disqus