Prehľad typov kolobežiek

Prehľad typov kolobežiek

Kolobežka rovnako ako bicykel alebo akýkoľvek iný dopravný prostriedok prešla dlhým vývojom. Väčšina z nás pamätníkov mala doma v detských rokoch drevenú kolobežku s pogumovanými kolieskami. Tí technicky zdatnejší zvarili niekoľko rúrok k sebe, ukradli mamičke kolieska z kočíka a vytvorili stroj, ktorý bol pri troche šťastia schopný uniesť i dospelého človeka.
V súčasnosti sa kolobežka vyrába s nafukovacími kolesami o priemere 12", 20", 26", 28" a to už v takmer akejkoľvek kombinácií pomeru predného a zadného kolesa. Väčšina výrobcov ponúka oceľové rámy s rôznymi úpravami, k dispozícii sú však už aj kolobežky z hliníkových zlatín alebo dokonca karbónu. Trend, najmä u pretekárskych kolobežiek je jasný – ušetriť na váhe a maximálne zvýšiť tuhosť rámu.

Použité materiály, veľkosť kolies a komponentov kolobežky sa líšia práve podľa účelu jej použitia.

Cunovo

Detské kolobežky
Kolobežka, priznajme si to, je od pradávna určená najmä pre deti. Výrobci to vedia a trh je dnes viacmennej presýtený detskými kolobežkami rôznych výrobcov. Kolobežky pre najmenších kolobežkárov môžu byť kľudne plastové, to však len do okamihu, kedy dieťa vyrastie a kolobežka ho už neuvezie. Pre väčšie deti možno teda odporučiť kolobežky oceľové, či už na nafukovacích kolieskach, alebo aj kolobežky skladacie, ktoré majú kolesá gumové. Niektoré z týchto kolobežiek sú vhodné aj pre dospelých.

Neprehliadnite:
TomTom Runner 2 / Spark Vám už meria tep celých 24 hodín
Detska kolobezka

Kolobežky do mesta
Kolobežka je ideálny dopravný prostriedok na cesty mestom. Pre tieto účely je ešte lepšia než bicykel, pretože väčšinou Vás šofér vezme do autobusu alebo električky úplne bez problémov (skladacie kolobežky) alebo len s malým rečnením. Pre krátke vzdialenosti, cesty do práce, cesty z práce, na menšie nákupy a pod. možno odporučiť skladacie kolobežky pre dospelých, ktoré hocikedy aj dizajnovo zladíte so svojím štýlom.

Citizen

Pokiaľ si chcete po meste naozaj zajazdiť, a to aj na dlhšiu vzdialenosť a napríklad na kolobežke odviesť nejaké to kilo nákupu, potom voľte 16“ kolobežky s kvalitnými pneumatikami a brzdami. S prižmúrením oka možno v meste použiť napríklad aj kolobežky s 20“ kolesami. Pri použití kolobežiek s predným kolesom 26“ kolesom sa môžete stretnúť s nepríjemným problémom, s ktorými musia zápasiť aj cyklisti (pokiaľ teda nie je Vaše mesto vybavené vynikajúcou sieťou cyklotrás).

Kolobežky na výlety, cestná
Niet nad možnosť vyraziť si na kolobežke mimo mesta na výlet. Kolobežka je vynikajúcim sprievodcom či už na asfaltové cesty prvej triedy, alebo na šotolinové cesty a menej upravené súvislé cesty. Tu možno voliť z veľkého množstva kolobežiek, odporučiť možno rozhodne nafukovacie kolesá o veľkosti 26", 20" i 16". Na kolobežky možno bez problémov namontovať predný nosič, obdobne ako na bicykli, niektoré modely ponúkajú aj sedadlo. Pre cestné účely je vhodné uvažovať o čo najnižšej svetlosti (výška nášľapnej plochy nad cestou) kolobežky. Nižšia svetlosť Vám ušetrí energiu, ktorú budete pred príjazdom do cieľovej stanice potrebovať. Vďaka nižšej svetlosti nášľapu Váš pohyb bude prirodzený a nemusíte sa obávať zdravotných ťažkostí.

Kolobežky na výlety = offroad kolobežky
Aj jazda na kolobežke v teréne má niečo do seba. V takomto prípade je však nutné uvažovať s vyššou svetlosťou nášľapu kolobežky. Určite budete súhlasiť, že nie je príjemné, keď sa vám nášľapná plocha neustále zadrháva o zem. Výrobcovia štandardne ponúkajú kolobežky s kvalitnými odpruženými vidlicami a vysokou svetlosťou nášľapnej plochy, určené práve pre pohyb mimo asfaltovú cestu. Rozšírené nášľapné plochy Vám umožňujú postavenie oboma nohami a využívanie zotrvačnosti bez potreby odrážania sa.

Neprehliadnite:
Mushering s TomTom Bandit
Offroad – zjazd
Špeciálne zjazdové kolobežky určené pre maniakov, ktorí sa rútia dole letnou zjazdovkou, sú dnes už tiež k dispozícii. Vyznačujú sa vysokou svetlosťou, vysokou váhou a taktiež vysokou cenou. Sú vyrobené z veľmi odolných materiálov, osadené tými najlepšími downhillovými komponentmi a sú takmer nezničiteľné. Pre zjazd možno ale s určitými úpravami použiť aj klasické krosové kolobežky.

Freestyle
Zjazdoví maniaci tiahnu často aj k freestylu. Čas od času zahliadnete na BMX exhibíciu blázna, ktorý metá saltá a iné triky na kolobežke. Skočiť si môžete na akejkoľvek kolobežke, len zvážte prípadné následky.

Pretekárske kolobežky
Ak chcete na kolobežke pretekať alebo jazdiť vo vyššej rýchlosti na dlhšie vzdialenosti, šetrite na jej váhe a pridajte na peniazoch. Pretekárske špeciály sú vybavené tými najdrahšími cestnými komponentmi, oceľ býva nahradzovaná zliatinami hliníku a v posledných rokoch sa objavujú aj karbónové špeciály. Pozrite si KOSTKA RUNNER.  História je však dôkazom toho, že i na kolobežke s 20" kolesom je možné kvalitne pretekať.

Citizen

Kolobežky užívateľské
Využitie kolobežky je veľmi rôzne. Svoje uplatnenie nájde napr. ako pomocník v sklade alebo po úprave, so štyrmi kolieskami, ako opora nakupujúcim mamičkám, oteckom a taktiež seniorom.

Neprehliadnite:
Danka a Janka Velďákové zarezávajú v príprave na olympiádu na Kanárskych Ostrovoch
Kolobežka s košíkom

Dogscootering
Dogscootering je u nás zatiaľ pomerne neznáma záležitosť, však pomaly sa začína dostávať do obľuby. Máte psa? Nebaví vás s ním chodiť na prechádzky? Vezmite ho na vychádzku. Nie je nič lepšieho než kolobežka ťahaná psom (ktorému samozrejme čas od času pomôžete). Pes sa unaví, večer spí a vy sa v pokoji môžete venovať svojim vlastným aktivitám. Kolobežku možno pre tento účel použiť akúkoľvek, je nutné ju iba ľahko upraviť a to úchytom na vodítko, prípadne inými bezpečnostními prvkami. Vedzte, že v tejto disciplíne sa jazdia pravidelné súťaže aj svetového významu.

Vencenie na kolobežke

Ľadobežka
Ak je vonku sneh a všetko bráni prevádzkovaniu vášho obľúbeného športu, nevadí. Vymeňte kolobežku za ľadobežku. Výrobky firmy ESLA sú použiteľné ako na snehu, tak aj na ľade, kde jazdí ešte rýchlejšie než kolobežka samotná. Budete potrebovať len tretry alebo špeciálne návleky na topánky, ktoré sú zo spodnej strany vybavené klinčekmi. Naozaj nie je nič krajšieho, než brázdiť zamrznuté jazero na ľadobežke. Vždy však buďte opatrní a obozretní. A ak chcete pretekať: ani to nie je problém! Každý marec sa vo fínskej Multi koná svetový šampionát v ľadobehu v kategóriách šprint, 2000m a marathon (42km).  Stačí sa pridať.

Autor: Adam Klesa
comments powered by Disqus