Youtuberi si užívali zjazd kolobezkami z Hradu Hrušov do Topolčianok.

Youtuberi si užívali zjazd kolobezkami z Hradu Hrušov do Topolčianok.

Ak by som mal hlasovať za najdokonalejší zážitok na kolobežke, hlasoval by som dnes za najlepšiu slovenskú kolobežeckú destináciu zjazd do Topolčianok. V rámci kolobežkárskeho turné so známymi československými youtubermi  Exploited, DenisKubikTV, VladasVideo a TouhasTomášem sme si to trochu spestrili o adrenalín navyše s Majstrom sveta v mushingu Jarom Bánocim a jeho psíkmi. Ale po poriadku.
Na hrad Hrušov sme sa dostali autom prevádzkovateľa tejto jedinečnej turistickej atrakcie.  Po vystúpení z auta som mal z výhľadu pocit, dosť podobný zo stredomorských historických pamiatok. S tým rozdielom, že za mnou bola krásna slovenská pahorkatina a pasienky, predo mnou borovicové stromoradie vytvárajúce tieň a za ním slnkom zaliate vysoke hradby Hradu Hrušov. Pár rokov som nebol na slovenských hradoch, alke Hrušov ma uchvátil čistotou a stopami po prebiehajúcej rekonštrukcii, kde nadácia pracuje výhradne s materiálom, ktorý získa pri vykopávkach.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Z hradu Hrušov môžte vidieť lesy so zvernicami, oborou pre zubrov, pastviny pre kone a rozsiahle topolčianske vinohrady. Napadne vás, že takto asi vyzerali dokonalé panské kratochvíle v minulosti. Za to, že to dnes takto konzistentne stále existuje, môžme ďakovať československej histórii. Topolčianky boli totiž letným sídlom prvého československého prezidenta T.G. Masariqua a žiadni páni po ňom nemali naštastie čas to zruinovať.

Po aktivitách a blbnutí na Hrade Hrušov sme sa vydali do „poľnej požičovne kolobežiek“ Tribosport sto metrov pod hradom, kde sme si za 8 eur vypožičali terénnne kolobežky Kostka Mushing Max, inak špeciály pre mushersky šport. Tieto kolobežky majú zvýšený nášľap, pneumatické tlmenie predných kolies, masívne kolesá 26“/20“,  masívne terénne pneumatiky Schwalbe.  Majiteľ Tribosportu kolobežky evidentne miluje a na svojich klientoch rozhodne nešetril.

Neprehliadnite:
Nebojte sa farieb
Samotná trasa do Topolčianok meria asi 8km a môžte ju prejsť v čase od 20 minút do 2 hodín. To keď vás zlákajú nástrahy na trati.... ako nás ( preto som si dal trasu hneď 2 krát...). Prvý asi kilometer vedie po lesnej ceste so šotolinovým povrchom. Postupne naberiete rýchlosť vyše 45km/h, ktorú musíte tlmiť aby ste pri horárni bezpečne odbočili na lesnú, veľmi kvalitnú asfaltku. Napriek šotoline a pravouhlej zatáčke, vcelku bezpečná. Všetci začiatočníci to hravo zvládli.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Následne sa ponoríte do nádherného lesa, musím priznať, že jak česi tak slováci konštatovali, že tento les, je úplne iný, než na aký sme u nás zvyknutí. Neviem čím to je. Či starostlivosťou lesníkov, pretože všetko je neuveriteľne čisté, alebo samotnou prírodou.  

Nasleduje prvý krásny zjazd dokonalou jednopruhovou asfaltkou, kde sa ukáže rozdiel v rýchlosti medzi terénnou Kostka mushing Max a cestnou kolobežkou Kostka Tour , ľahkým a ťažším bežcom... Prvý krát môžte atakovať s pocitom plnej bezpečnosti 45-50km/h.

Po zhruba 2,5km sa les otvorí a dostávate sa na pasienky ohradené drátom a pripadáte si ako na farme. Nie gýčovitej americkej. Krásnej slovenskej. Vašu rýchlosť hravo stĺmi mierny kopček aby vás upozornil, že si to máte vychutnať.

Neprehliadnite:
Farebný náramok pre TomTom športové hodinky len za 5€!
Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Následujúcich 2,5km celkom určite narazíte na niekoľko stád  unikátneho topolčianskeho chovu lipicanského koňa. Spomeniete si na mnoho fotiek TGM na bielom strakatom koňovi, miestnom lipicanovi. V 4 stádach by sa ich tu malo chovať okolo 400-500. Nedá vám to, zastavíte, odtrhnete z jablone a kŕmite koníky, vychutnávate.... nasávate atmosféru a naberáte časovú stratu pre majiteľa požičovne.... :)


Ak vás preberú nejaké povinnosti, odlepujete sa od koníkov a vstupujete do ďalšieho lesa a zjazdu.   Nasleduje mierny zjazd 1km lesom, po ktorom sa vám otvárajú krásne opracované topolčianske vinohrady.  Cesta sa zvažuje, vy naberáte stále vyššiu rýchlosť. Vychutnávate si trápiacich sa cyklistov šľapajúcich oproti a rýchlosť, ktorá stúpa až na 50-55km/h.  Cítite voľnosť, rýchlosť a bezpečnosť zároveň. Veľmi starostlivé značenie na ceste vás upozorní že máte spomaliť. Je vám to trochu ľúto, ale vstupujete do zámockého parku s kľukatými chodníkmi a pre zmenu nasávate priam kúpeľnú atmosféru Topolčianok. Zľahka míňate prezidentský zámok, letohrádky a historické, či menej historické ale vkusne zasadené vily. Preberáte v hlave, čo ste práve zažili a prečo ste tu prvý krát. Vôbec sa nedivíte TGM, že tu trávil každý rok.

Uvedomujete si neuveriteľne krásnu prírodu a zážitok z rýchlej jazdy. Prevádzkovateľ požičovne poskytol to najlepšie. Z jazdy nemáte pocit nebezpečia  ( porovnal by som to k rychlosti ktorú si neuvedomujete napr. v audi).


Naši youtuberi si jazdu podľa svojich slov vychutnali tiež. Ja osobne som mal pocit, že si to musím dať ešte raz. A hneď som si ešte jednu jazdu aj dal. Aj keď pri 30 kolobežkách som už musel chvíľku čakať. Ak by som mal hodnotiť túto trasu, dal by som jej 10 z 10 bodov. Jediné, na čo si musíte dať pozor je, že trasa je dostupná len cez víkend. Lesná správa nepochopiteľne obmedzuje prevádzku kolobežiek na 2 dni v týždni, zatiaľ čo individuálni cyklisti môžu jazdiť celoročne...  Niekto by sa mal zobudiť... Pokiaľ by sa malo niečo na tom zmeniť, kontakt na prevádzkovateľa je www.tribosport.sk
comments powered by Disqus