Youtuberi si užívali zjazd kolobezkami z Hradu Hrušov do Topolčianok.

Youtuberi si užívali zjazd kolobezkami z Hradu Hrušov do Topolčianok.

Ak by som mal hlasovať za najdokonalejší zážitok na kolobežke, hlasoval by som dnes za najlepšiu slovenskú kolobežeckú destináciu zjazd do Topolčianok. V rámci kolobežkárskeho turné so známymi československými youtubermi  Exploited, DenisKubikTV, VladasVideo a TouhasTomášem sme si to trochu spestrili o adrenalín navyše s Majstrom sveta v mushingu Jarom Bánocim a jeho psíkmi. Ale po poriadku.
Na hrad Hrušov sme sa dostali autom prevádzkovateľa tejto jedinečnej turistickej atrakcie.  Po vystúpení z auta som mal z výhľadu pocit, dosť podobný zo stredomorských historických pamiatok. S tým rozdielom, že za mnou bola krásna slovenská pahorkatina a pasienky, predo mnou borovicové stromoradie vytvárajúce tieň a za ním slnkom zaliate vysoke hradby Hradu Hrušov. Pár rokov som nebol na slovenských hradoch, alke Hrušov ma uchvátil čistotou a stopami po prebiehajúcej rekonštrukcii, kde nadácia pracuje výhradne s materiálom, ktorý získa pri vykopávkach.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Z hradu Hrušov môžte vidieť lesy so zvernicami, oborou pre zubrov, pastviny pre kone a rozsiahle topolčianske vinohrady. Napadne vás, že takto asi vyzerali dokonalé panské kratochvíle v minulosti. Za to, že to dnes takto konzistentne stále existuje, môžme ďakovať československej histórii. Topolčianky boli totiž letným sídlom prvého československého prezidenta T.G. Masariqua a žiadni páni po ňom nemali naštastie čas to zruinovať.

Po aktivitách a blbnutí na Hrade Hrušov sme sa vydali do „poľnej požičovne kolobežiek“ Tribosport sto metrov pod hradom, kde sme si za 8 eur vypožičali terénnne kolobežky Kostka Mushing Max, inak špeciály pre mushersky šport. Tieto kolobežky majú zvýšený nášľap, pneumatické tlmenie predných kolies, masívne kolesá 26“/20“,  masívne terénne pneumatiky Schwalbe.  Majiteľ Tribosportu kolobežky evidentne miluje a na svojich klientoch rozhodne nešetril.

Samotná trasa do Topolčianok meria asi 8km a môžte ju prejsť v čase od 20 minút do 2 hodín. To keď vás zlákajú nástrahy na trati.... ako nás ( preto som si dal trasu hneď 2 krát...). Prvý asi kilometer vedie po lesnej ceste so šotolinovým povrchom. Postupne naberiete rýchlosť vyše 45km/h, ktorú musíte tlmiť aby ste pri horárni bezpečne odbočili na lesnú, veľmi kvalitnú asfaltku. Napriek šotoline a pravouhlej zatáčke, vcelku bezpečná. Všetci začiatočníci to hravo zvládli.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Následne sa ponoríte do nádherného lesa, musím priznať, že jak česi tak slováci konštatovali, že tento les, je úplne iný, než na aký sme u nás zvyknutí. Neviem čím to je. Či starostlivosťou lesníkov, pretože všetko je neuveriteľne čisté, alebo samotnou prírodou.  

Nasleduje prvý krásny zjazd dokonalou jednopruhovou asfaltkou, kde sa ukáže rozdiel v rýchlosti medzi terénnou Kostka mushing Max a cestnou kolobežkou Kostka Tour , ľahkým a ťažším bežcom... Prvý krát môžte atakovať s pocitom plnej bezpečnosti 45-50km/h.

Po zhruba 2,5km sa les otvorí a dostávate sa na pasienky ohradené drátom a pripadáte si ako na farme. Nie gýčovitej americkej. Krásnej slovenskej. Vašu rýchlosť hravo stĺmi mierny kopček aby vás upozornil, že si to máte vychutnať.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Následujúcich 2,5km celkom určite narazíte na niekoľko stád  unikátneho topolčianskeho chovu lipicanského koňa. Spomeniete si na mnoho fotiek TGM na bielom strakatom koňovi, miestnom lipicanovi. V 4 stádach by sa ich tu malo chovať okolo 400-500. Nedá vám to, zastavíte, odtrhnete z jablone a kŕmite koníky, vychutnávate.... nasávate atmosféru a naberáte časovú stratu pre majiteľa požičovne.... :)


Ak vás preberú nejaké povinnosti, odlepujete sa od koníkov a vstupujete do ďalšieho lesa a zjazdu.   Nasleduje mierny zjazd 1km lesom, po ktorom sa vám otvárajú krásne opracované topolčianske vinohrady.  Cesta sa zvažuje, vy naberáte stále vyššiu rýchlosť. Vychutnávate si trápiacich sa cyklistov šľapajúcich oproti a rýchlosť, ktorá stúpa až na 50-55km/h.  Cítite voľnosť, rýchlosť a bezpečnosť zároveň. Veľmi starostlivé značenie na ceste vás upozorní že máte spomaliť. Je vám to trochu ľúto, ale vstupujete do zámockého parku s kľukatými chodníkmi a pre zmenu nasávate priam kúpeľnú atmosféru Topolčianok. Zľahka míňate prezidentský zámok, letohrádky a historické, či menej historické ale vkusne zasadené vily. Preberáte v hlave, čo ste práve zažili a prečo ste tu prvý krát. Vôbec sa nedivíte TGM, že tu trávil každý rok.

Uvedomujete si neuveriteľne krásnu prírodu a zážitok z rýchlej jazdy. Prevádzkovateľ požičovne poskytol to najlepšie. Z jazdy nemáte pocit nebezpečia  ( porovnal by som to k rychlosti ktorú si neuvedomujete napr. v audi).


Naši youtuberi si jazdu podľa svojich slov vychutnali tiež. Ja osobne som mal pocit, že si to musím dať ešte raz. A hneď som si ešte jednu jazdu aj dal. Aj keď pri 30 kolobežkách som už musel chvíľku čakať. Ak by som mal hodnotiť túto trasu, dal by som jej 10 z 10 bodov. Jediné, na čo si musíte dať pozor je, že trasa je dostupná len cez víkend. Lesná správa nepochopiteľne obmedzuje prevádzku kolobežiek na 2 dni v týždni, zatiaľ čo individuálni cyklisti môžu jazdiť celoročne...  Niekto by sa mal zobudiť... Pokiaľ by sa malo niečo na tom zmeniť, kontakt na prevádzkovateľa je www.tribosport.sk
comments powered by Disqus
comments powered by Disqus