AKG N60NC: Súkromie kdekoľvek a kedykoľvek

AKG N60NC: Súkromie kdekoľvek a kedykoľvek

Ak veľa a často cestujete rôznymi dopravnými prostriedkami a prípadne ste aspoň čiastočný introvert mám pre Vás vynikajúci tip.
Tieto slúchadlá som mal možnosť si nachvíľu naživo otestovať ešte minulý rok na jeseň na výstave "Audio, Video a Domáce kino" v Bratislave. Bohužiaľ v rámci výstavy nebolo možné veľmi oceniť ich kvalitu a všetky ocenenia ktoré získali. Preto som si ich tentoraz už zapožičal na dlhšie obdobie.

AKG N60NC získali ocenenie EISA ako najlepšie mobilné slúchadlá pre rok 2015/2016. Ďalej sú držiteľom ocenení ako: IF Design Award 2015, reddot award 2015: Winner, čí víťazom v prestížnom časopise "What Hi*Fi?".

Výrobca určuje tieto slúchadlá ako perfektné odhlučnenie pre leteckú prepravu. Však aj letecká spoločnosť LUFTHANSA si ich nakúpila do výbavy pre cestujúcich pasažierov v business triede. A môžem potvrdiť, že na trhu asi nemajú konkurenciu.

AKG N60NC

Prvé reálne testovanie
Minulý týždeň som letel s RyanAir do Berlína na výstavu IFA. Kto už letel s touto spoločnosťou vie, že samotné lietadlo nie je vo vnútri nejaké tiché. Je to niečo ako keby ste šli so Škodou 120 s odtrhnutým výfukom :)

AKG N60NC

Ešte pred štartom si nasadzujem slúchadlá a prepínač na ľavej mušli dávam do polohy ON. A zrazu úplne ticho! No nie až také, ako by Vás zavreli do úplne odhlučnenej miestnosti, ale také príjemné ticho, kde tak jemne a vzdialene počujete, že sa niečo deje, ale neruší Vás to.

AKG N60NC

Zapínam hudbu a už nič nevnímam. Už ani ten ruch z okolia nepočuť. Jedine keď štartujú motory a vzlietavame, tak registrujem zvuk motorov. Navyše, čo som sa dosť čudoval, nedostavuje sa nepríjemne zaľahnutie v ušiach. Keď, už dosahujeme bežnú letovú výšku, tak znova neregistrujem okolie a po 50min minútach sme na zemi v Berlíne a ani neviem ako. Ak by som mal opísať nejako číselne, že o koľko tieto slúchadlá odfiltrujú hluk z okolia, tak to tipujem o nejakých 70 až 80%.

Opis slúchadiel
Aby vôbec funkcia "Noise Cancelling" fungovala, tak slúchadlá treba nabiť. Batéria slúži len na pohon tejto vychytávky a na nič iné. Slúchadlá nedisponujú rozhraním Bluetooth. Preto na jedno nabitie Vám slúchadlá vydržia hrať až 30 hodín. To neznamená ale, že po vybití batérie nebudete môcť slúchadla použiť. To môžete, len už sa nebude dať aktivovať vychytávka "Noise Cancelling".

AKG N60NC

Nabíjanie prebieha cez dodaný kábel USB <-> mini jack. Slúchadla si tak môžete nabiť z univerzálnej nabíjačky, počítača alebo powerbanky. Toto mám jedinú kritiku k slúchadlam. Pretože aj dodávaný kábel jack <-> mini jack je neštandardný práve kvôli tomu 2.5mm mini jack konektoru. Taký kábel sa ťažšie zháňa, keby ste chceli dlhší namiesto dodaného 130cm. Zato dodaný kábel je nadštandardne exkluzívny. Samotné konektory sú pozlátené, ukončené kovovo/umelohmotným krytom. V takejto kombinácií je vyrobený aj mikrofón s jedným tlačídlom (zdvihnutie/položenie hovoru alebo play/pause). Samotný kábel je potiahnutý príjemnou textíliou. V takomto istom kvalitnom vyhotovení je aj nabíjací kábel.

AKG N60NC

Samotné slúchadla pôsobia tak polo exkluzívne vďaka čiernej farbe s kovovými striebornými prvkami. Nastaviteľný hlavový pás je pokrytý umelou kožou a má dostatočnú vôľu a preto ani pri dlhšom nosení nebolia na ušiach. Navyše sú vybavené s patentovaným 3D skladacím mechanizmom a tak pri prenose ich môžete zložiť do púzdra bez toho aby ste ich poškodili a nezaberali veľa miesta. A ani batožinu vám veľmi nezaťažia pri hmotnosti 150g.

AKG N60NC

AKG N60NC

Druhé testovanie
Tentoraz som ich zobral na nepretržitú 5 hodinovú cestu vlakom z Bratislavy do Košíc a následne aj späť. Testovanie prebiehalo vo vlaku RegioJet. Pre cestu tam som zvolil Relax/Business triedu a späť zas Standard triedu.

AKG N60NC

Tak toto bolo iné kafé. To ako by ste doma sledovali filmy. A aj keď zdvihnete oči od filmu a vidíte že spolucestujúci sa bavia, vidíte iba ako otvárajú ústa, ale žiaden zvuk. Aj stewardka ma musela poklepať, keď mi chcela ponúknuť nápoj zdarma. S týmito slúchadlami dokonalo ignorujete okolie.


I samotné telefonovanie je paráda. V prípade, že Vám pri telefonovaní vadí hluk z okolia pre ktorý nepočujete poriadne telefonát, stačí aj pre túto činnosť zvoliť dané slúchadla. V univerzálnom ovládači je zabudovaný aj mikrofón a s aktivovanou funkciou potlačenia hluku je radosť komunikovať. Samotný mikrofón tiež eliminuje hluk z okolia a tak môžete telefonovať úplne potichu, bez toho aby ste rušili okolie alebo boli rušený.


AKG N60NC

Záver
Slúchadla síce stoja 240,- €, ale zatiaľ za ten komfort pri cestovaní stoja. Za podobné, ale už štúdiové AKG K141 Studio som dal približne rovnakú sumu, ale nemajú vychytávku potlačenie okolitého hluku. A či dať toľko za ne? To už je na vás. Nie nadarmo získali mnoho celosvetových či európskych ocenení!

AKG N60NC

Dodatok na záver
Ešte jedna nevýhoda v dobrom zmysle slova je na týchto slúchadlách. A tou je závislosť na funkcionalite "Noise Cancelling". Ak si na ňu zvyknete, a to mi verte, že sa na ňu rýchlo zvyknúť, tak iné slúchadla už ani nebudete chcieť. Na doma ich netreba, ak vám v domácnosti "nevrieskajú" deti či manželka :) Ale na cesty určite áno.
comments powered by Disqus