Ako správne nabíjať moje slúchadlá/reprák?

Ako správne nabíjať moje slúchadlá/reprák?

Každý sa obáva akú dlhú životnosť má batéria v prenosnom reproduktore či slúchadlach. Ak budeš dodržiavať naše rady, životnosť batérie vieš predĺžiť aj o niekoľko rokov. Len treba zabudnúť na to, čo nám predajcovia elektroniky niekoľko rokov vtĺkali do hláv a akosi sa tento mýtus zakorenil.
"Neformátuj" batérie. Poškodíš ju!
V prvom rade treba odlíšiť aký typ batérie je v zariadení. Už dávno je preč doba NiMH batérií. Dnes sa v drvivej väčšine používaju Li-Ion alebo Li-Pol. Tie nájdeš aj vo všetkých telefónoch či notebookoch. Týmto batériam škodí tzv. "formátovanie" (úplne vybytie a nabytie). Liónové batérie nemajú žiaden pamäťový efekt. Ich životnosť a kapacita je daná počtom nabíjacích cyklov.

Nabíjací cyklus
Čo mám pod tým rozumieť? Jeden nabíjací cyklus sa ráta od úplne vybitej batérie po nabytie na 100% kapacity. Už vieš kam tým mierime. Ak máš zariadenie vybité na 80% a dáš ho na nabíjačku nabiť do 100%, je to len pätina nabíjacieho cyklu. Toto keď spravíš 5x, máš jeden nabíjací cyklus. Z toho je zrejmé, že je dobré mať zariadenie neustále na nabíjačke, ak to je možné a tak si predĺžuješ životnosť svojej batérie.

Nabíjanie

Čo keď mám zariadenie nabité na 100%. Mám ho odpojiť?

Vôbec nemusíš. Batéria sa ďalej nedobíja. Všetko riadi vnútorná elektronika a batéria sa ti nepoškodzuje. Príklad. V našej výbave je MacBook Air z roku 2013. Po 6 rokoch používania je počet cyklov 305! Do "zničenia" batérie nám ešte zostáva necelých 700 cyklov a kapacita batérie oproti novej nám klesla iba o nejakých 10%. To je vďaka tomu, že notebook je na nabíjačke vždy, keď je to možné.

Neprehliadnite:
RECENZIA JBL Pulse 3: Moje nové obľúbené príslušenstvo!
Nabíjačka nebola dodaná, ako mám nabiť zariadenie?
Vo väčšine prípadov, už k prenosným reproduktorom či slúchadlám nedostaneš nabíjačku do elektrickej zásuvky, ak sa nabíja pomocou nejakej verzie USB. Ani to nie je potrebné. Na trhu je množstvo univerzálnych nabíjačiek s USB výstupom a určite nejakú si dostal s telefónom alebo iným zariadením. Takisto na nabíjanie môžeš použiť aj USB výstup na notebooku či počítači. Silnejší či slabší energetický výstup na USB porte vôbec nevadí. Ak je výstup na USB porte silnejší, vnútorná riadiaca elektronika zariadenia si to obmedzí tak, aby nezničila batériu. Ak je slabší, iba sa zariadenie dlhšie nabíja.

USB nabíjačky

Upozornenie

Vyššie uvedené informácie sa netýkajú fake či iných necertifikovaných produktov. Tie nemusia obsahovať vyššie uvedenú riadiacu elektroniku.

Záver
Na batériu sa poskytuje v drvivej väčšine iba ročná záruka, ale ak budeš dodržiavať naše rady, životnosť svojej batérie predĺžiš niekoľkonásobne.
comments powered by Disqus