Art of Noise

Art of Noise

Novinka z renomovaného domu AKG sa evidentne obracia na mladistvú klientelu. Ulica, hromadná doprava, džoging v parkoch, posilňovne a iné športoviská – tam všade sú tieto slúchadlá svojou kompaktnou a odolnou, pritom však odľahčenou konštrukciou vhodné. A majú jeden tromf navyše – okrem toho, že báječne vyzerajú a rovnako tak dobre hrajú – zbavia vás okolitého hluku a dajú vám tak vychutnať si hudbu bez rušivých vplyvov všetkého, čo vás obkolesuje a bezohľadne ruší. Kto to len povedal: Nerušte moje kruhy? Rozhodne nejaký múdry chlapík.
KONŠTRUKCIA
Čiernou kožou čalúnený mostík je tenší, než aký mávajú zvyčajne domáce slúchadlá. Dobre pruží a pôsobí pevne a odolne. Nadväzujúci 3D Axis mechanizmus uchytenia mušlí pozostáva z výsuvnej ryhovanej koľajnice, zaklápateľného kĺbu a otočného mechanizmu. To všetko umožňuje presné vyladenie slúchadiel na vašu hlavu a vaše uši, ako aj dobrú manipuláciu pri balení, skladovaní a transporte. Samotné alumíniové mušle kruhového tvaru majú zvonku jemne perforovanú krytku a zvnútra príjemne mäkké náušníky z kože a pamäťovej peny. Samotné akustické otvory sú pomerne malé a pokrýva ich priezvučná tkanina. Pod ňou sa skrývajú meniče s výkonným magnetickým systémom, ako aj sofistikovaná riadiaca jednotka Noise Cancellingu a batérie s výdržou až 30 hodín. Odpojiteľný kábel disponuje jednotlačidlovým ovládačom so vstavaným mikrofónom. Konektory sú pozlátené a pôsobia robustne. Súčasťou výbavy je aj adaptér do lietadla. Baterky sú dobíjateľné cez USB. Ak vám napriek tomu dôjde šťava – žiaden problém. Môžete ďalej fičať cez audio bypass kábel v pasívnom móde, koľko len chcete. Vysokovýkonná technológia potlačenia okolitého šumu vás zbaví ruchov ambientu až o -20 dB. No a to všetko pri dodržaní zvukovej referencie, na ktorú sme pri AKG zvyknutí.

AKG N60NC

POSLUCH

Áno, sú to nefalšované pravé „ákagéčka“. Sound je plnokrvný, plastický, s dostatkom basov a dodržaním neutrálnej textúry. Solídna analytickosť bez zničenia radosti z hudby. Znateľne načrtnutý priestor. Keď som sa v praveku svojej pubertálnej existencie túlaval sídliskom s kazetovým walkmanom Asahi z Tuzexu, zažíval som eufóriu z priestorového zvuku uprostred vlastnej hlavy. Dnes som na bicykli v zámockom parku a v hlave mi hrá zvuk zostavy, ktorá by v tých časoch stála milióny. Približujem sa k hlavnej ceste a cez hudbu ku mne začína doliehať hluk premávky. Stláčam tlačidlo NC a zapínam sofistikovanú technológiu eliminácie vonkajších ruchov. A zázrak je tu. O5 sa vraciam do stíšeného auditória koncertnej siene a komorný orchester dokonalo sype zlato nôt barokového majstra Henryho Purcella. Jeho Golden Sonata je taká autentická, aká len môže na bicykli byť. A hoci sa tvrdí, že svet je najkrajší z chrbta koňa, poviem vám – ani toto nie je na zahodenie. Slúchadlá som si vzal aj do mesta s jeho charakteristickým industriálnym hukotom. Noise Cancelling je pravým oslobodením od tohto akustického balastného smogu. A tak si nemusím ako novodobý Quasimodo chytať uši a prikrčene sa potácať zo strany na stranu s úškľabkom bolesti a znechutenia. Naopak – usmievam sa a oprotiidúci mi môj úsmev opätujú. Niektoré pohľady akoby sa pýtali: Čo tam máš? Depeche? Daft Punk? Nie, som „old schol boy“ a počúvam Jana Hammera. Like Children. Nárez, ako sa patrí. Ale potom si tam tých depešákov nakoniec šupnem a s radosťou zisťujem, že ani tá syntetika neznie vôbec zle. N60 sa mi podarilo otestovať aj vo výške cirka 10 000 metrov. Monotónny zvuk prúdových motorov lietadla som vygumoval vďaka zázračnému NC gombíku a výhľad na anjelsky kypré oblaky mi dokonalo dopĺňal Bachov Air. Tieto aerolinky by sa tak mali definitívne premenovať na Air Bach a trupy ich lietadiel by mala zdobiť podobizeň barokového génia v napudrovanej parochni.

AKG N60NC

ZÁVER
Senzačná vecička, tieto slúchadlá. Hoci ich mám pomerne bohatú kolekciu (privátnych aj štúdiových), tieto si jednoznačne pochystám. Keď budem sekať trávnik alebo náš robotický vysávač bude páchať upratovacie orgie naprieč naším domom, jednoducho po nich siahnem a razom budem v pohode. Nič nebude rušiť moje rendezvous s hudbou a to sa mi páči. Zážitok v čistej podobe je totiž niečo, čo si len veľmi nerád odopieram.

Neprehliadnite:
Recenzia: AKG N60NC
AKG N60NC
comments powered by Disqus