Atmosférický zvuk

Atmosférický zvuk

Stlmte svetlo, usaďte ju na pohovku a vystavte ju napospas vami overenému hudobnému výberu. Nielenže ju dostane romantická hudba, ale aj hra svetla. Harman/Kardon Aura Studio 2 je jednoducho stávka na istotu.
Reproduktory Harman/Kardon sú v akejkoľvek kategórií veľmi ťažký oriešok. Zvuk je na tak vysokej úrovni, že na hľadanie nedostatkov potrebujete takmer štúdiové ucho. Dizajnovo je spoločnosť bezchybná a celkový zážitok je vždy iný, svojský a nebojíme sa povedať, že až jedinečný. Ak sa na nás valí druhá generácia nejakého modelu, tak môžeme očakávať posun latky o úroveň vyššie. Pre fanúšika perfektné, pre recenzenta menej. Texty bez kritiky sú fádne a zbytočne sa rýpať v detailoch zasa nevyznieva dôveryhodne. Harman/Kardon Aura Studio 2 bol pre nás ťažkým orieškom.

Perfektná ilúzia
Unboxing prebehol tak, ako keď dieťa dostane na Vianoce vysnívanú hračku. Nevedeli sme sa dočkať, kedy bude pred nami stáť kus elektroniky s naozaj nádherným svojským dizajnom. Našťastie v balení toho zbytočne veľa nenájdete. Reproduktor, povinné čítanie, teda návod a papiere k záruke a kábel do elektriny. Samotný tvar štartuje fantáziu a istotne vás napadne množstvo prirovnaní. My sme v reproduktore videli centrálnu inteligenciu domácnosti, naša nežnejšia polovička vázu. Nechajme však vtipy bokom. Priehľadná plastová časť má tvar, vďaka ktorému reproduktor perfektne pracuje so zabudovaným LED svetlom. To je v strede reproduktoru pod valcom klesajúcim z obvodového priehľadného pláštu. Nadšenie z rozloženia prvkov pramení z toho, že sme v prvých chvíľach mali pocit, akoby svetlo prechádzalo priestorom hornej časti reproduktoru. Neprechádza, len sa veľmi šikovne odráža. Perfektná ilúzia. Pri tlmenom svetle vie reproduktor spraviť naozaj zaujímavú atmosféru práve vďaka svetelnému efektu. Jediná vec, ktorá nás trochu mrzí je, že svetlo nereaguje na rytmus počúvanej hudby. Svetlo má svoju „choreografiu“, ktorú tancuje či počúvate árie, elektronickú hudbu alebo gitarovky. Ak vám svetelná vychytávka príde ako zbytočný gýč, dá sa ľahko vypnúť hardvérovým tlačidlom.

Harman/Kardon Aura Studio 2

Hodí sa všade
Odbiť dizajn Aura Studio 2 dvoma vtipnými poznámkami, boli by sme barbari. Ako sme už povedali, tvar reproduktoru nás doslova uchvátil. A tento názor sme nezmenili počas celého testovania. Avšak uvedomujeme si, že pracovať s takto futuristickým prevedením v interiéri, nie je vôbec jednoduché. Umiestniť ho niekde do rohu, prichádzate o krásny tristošesťdesiat stupňový hudobný zážitok. Položiť Aura Studio 2 do stredu konferenčného stolíka v obývačke? Vlastne prečo nie? Rozmerovo nejde o žiadneho obra, preto zvládne umiestnenie aj na takto výraznom mieste. Narazíte tu však na dva problémy. Prakticky a estetický. Praktický je ten, že subwoofer reproduktoru je umiestnený práve zo spodnej strany. Ak ste fanúšikom basového hudobného žánru veci na stolíku by vám zaručene poskakovali. Estetický problém? Elektrický kábel je pripojený na obvodovú stenu, čo je zdá sa jediné možné riešenie, teda niekde bude určite trčať. Na zariaďovaní a práci s interiérom je však nádherné to, že fantázií sa medze nekladú. Takže zrejme na naše zdanlivé problémy s umiestnením rozhodne naraziť nemusíte. Jediné, čomu by sme sa vyvarovali, aby bol reproduktor umiestnený priamo na podlahe. Po stránke zvukového zážitku je toto umiestnenie podľa nás naozaj krízové. Ak je reproduktor umiestnený apoň vo výške kolien zvuk je zaujímavejší.

Neprehliadnite:
JBL – Reflect Response, Reflect Mini BT & Everest 100
Opatrne s tlačidlami
Aura Studio 2 je v ponuke v elegantnom čiernom prevedení. Vrchnú časť nepriehľadnej časti tvorí nenápadný pásik, v ktorom sú rafinovane skryté ovládacie tlačidlá. Ovládanie hlasitosti, tlačidlo na vypnutie a zapnutie svetla, Bluetooth tlačidlo a tlačidlo na prijatie a ukončenie hovoru. Piktogram znázorňuje slúchadlo telefónu, no viete ním prerušiť hrajúcu hudbu. Okrem ovládania hlasitosti sú tlačidlá podsvietené. Zdroj hudby viete pripojiť tiež pomocou AUXu. Tlačidlá sú naozaj citlivé, preto v prípade, že hrajúci reproduktor musíte prenášať, buďte opatrní.

Komunikuje perfektne
My sme pripájali reproduktor k iPhonu a MacBook Pro. V oboch prípadoch cez Bluetooth a v oboch to išlo tak ľahko, akoby sa zariadenia poznali už z minula. Čo sa nám na Harman/Kardon zariadení páči je označenie prístroja pre pripojenie cez Bluetooth. Vždy je pekne pomenované podľa názvu na krabici. Niektoré firmy totiž stále používajú ako názov zariadenia sériové číslo, čo nie je praktické a ak máte v okolí viaceré zariadenia skryté pod sériovým číslo nemusíte vybrať to správne. Komunikácia, zdroj hudby, reproduktor a naopak, bol promptný a bezproblémový. Avšak pri pozeraní filmov na počítači cez VLC player sa nám zdalo, akoby bol signál prerušovaný a zvuk občasne sekal. S iným prehrávačom sme reproduktor netestovali, je teda možné, že nie úplne dokonalá komunikácia je len v prípade tejto konkrétnej kombinácie.

Harman/Kardon Aura Studio 2

Aj viacero naraz
Pri konektivite treba rozhodne spomenúť možnosť spojiť viacero reproduktorov Harman/Kardon pre dosiahnutie lepšieho zvukového zážitku. Párovanie je pomocou Buetooth, hardvérové tlačidlo nájdete na zadnej strane reproduktoru a výrobca udáva, že možno takto spojiť dva kusy Aura Studio 2. My sme počas testovania nemali viacero reproduktorov k dispozícií, no z minulých testovaní môžeme potvrdiť, že komunikácia medzi reproduktormi je bezproblémová. Ak by ste mali tú možnosť párovať reproduktory, povedzme aj preto, aby ste ozvučili viacero miestností jediným zdrojom hudby, pri tejto značke nemáte dôvod váhať.

Zaplní miestnosť
To najdôležitejšie. Zvuk! načrtli sme, ze Aura Studio 2 nie je práve obor. Má kompaktné rozmery, no aj napriek tomu dokáže priemerne veľkú miestnosť doslova zaliať nádherným zvukom. Nebojíme sa povedať, že reproduktor by bez problémov obstál aj v naozaj veľkých miestnostiach. Za schopnosť doslova vyplniť priestor zvukom vďačí vďaka konštrukcií. Reproduktor je takmer po celom obvode, až na časť steny, kde sa pripája elektrický kábel.
Basy vás dostanú. Sú hutné a nebudete sa zdráhať povedať, že majú „gule“. Pri porovnávaní stredov a výšok sú mierne uprednostnené skôr výšky. Vyladenie rozhodne nie je štandardné. Cítite špecifickú charakteristiku, ktorá sa trochu ťažšie opisuje a skôr by sme odporučili otestovať reproduktor na vlastné uši. Nemusíte sa však obávať nezmyselných pokusov a experimentov. Zvuk Aura Studio 2 má svoj vlastný šmrnc a to dokonca aj skrz najrôznejšie hudobné žánre. Za tento zážitok vďačíme technológii DSP.

Neprehliadnite:
Legendární výrobek Harman Kardon Soundstick aneb Víte, jak vypadá dokonalost?
Sumár?
K Aura Studio 2 sme si vytvorili vzťah. Prečo? Sami nevieme. Repro „vajíčko“ nám učarovalo komplexnosťou, ktorú jednoznačne ponúka. Vskutku jedinečný dizajn, osobitý zvuk, ktorý pohltí všetko naokolo, a to všetko v kombinácii s jednoduchým svetelným efektom je ten správny recept.
comments powered by Disqus