Evergreen s Bluetooth

Evergreen s Bluetooth

Pred časom sme vám priniesli recenziu Harman/Kardon Aura Studio, v ktorej sme sa odvolávali na audiosystém Harman/Kardon Soundsticks®, z ktorého koncepcie Aura Studio vychádza. Samotný Soundsticks pritom nebol v High & Style nikdy prezentovaný.
To je určite škoda, pretože je to audiosystémik ako stvorený pre časopis, ktorému okrem dobrého zvuku záleží aj na dizajne. Ten už totiž poriadne preveril čas a právom sa označuje za ikonický. Prvá generácia Karman/Kardon Soundsticks® vznikla už v roku 2000 a ešte stále nie je opozeraná. Pritom v podstate ide o muzeálny kúsok. Veď „soundsticky“ sú jedným z exponátov expozície MoMA (Museum of Modern Art) v New York City.

Dnešná podoba Harman/Kardon Soundsticks ® Wireless sa oproti tej spred pätnástich rokov, pochopiteľne, veľmi nelíši. Pri vybaľovaní sa stále cíti človek tak trochu ako chemický laborant. Celá konštrukcia systému je zhotovená z číreho organického skla, ktoré nijako nemaskuje vnútornú techniku, ale povyšuje technický detail na dizajnovú záležitosť. Systém je jeden z tých, ktorých konfigurácia sa označuje ako 2.1. Pozostáva teda z páru priehľadných satelitných reproduktorov a nemenej priehľadného aktívneho subwoofera.

Soundsticks

Tubusy satelitných reproduktorov zdobia štvorice reproduktorov s priemermi membrán 25 mm. To sú rozmery prislúchajúce výškovým meničom vo veľkých reprosústavách. Tu napriek tomu hrajú aj stredy, ba dokonca idú možno i kúsok hlbšie. Paradoxne by som možno prijal o kúštiček viac výšok. Meniče sú však zapojené paralelne a plocha ich malých membránok sa sčítava – odtiaľ zrejme pramení nečakaný frekvenčný rozsah. Ozvučnice satelitov sú navyše otvorené, čo pomáha znížiť spodnú hranicu rozsahu. Basreflexový otvor ústi smerom k poslucháčovi, miniatúrny nátrubok je zahnutý do tvaru „L“ a smeruje nahor k reproduktorom. Na ľavej reprosústave je dvojica dotykových kontaktov na reguláciu hlasitosti reproduktorov. Ich spoločným dotykom je vyriešené úplné stlmenie hlasitosti. Prívlastok Wireless sa netýka bezdrôtového prepojenia reprosústav. Satelitné reproduktory nemajú vlastný zdroj energie – oba sú napájané z aktívneho subwoofera kvalitnými káblami. Rozostup reprosústav je nimi limitovaná približne na tri metre. To je dostatočná vzdialenosť, keď zvážime, že Soundstick slúži väčšinou ako repro k PC. Problém môže vzniknúť až pri použití systému k televíznym prijímačom s veľkou uhlopriečkou v prípade, že subwoofer nemožno umiestniť v strede pod telkou. A že takéto využitie nie je od veci, môžem potvrdiť praktickou skúsenosťou. Soundsticks strčí do vrecka zvuk teliek a môže nahradiť prípadne i soundbar. I tu však existuje riešenie: jeden z konektorov, ktorými sa pripájanú predné repro k subwooferu, je RCA (CINCH), takže zohnať alebo vyrobiť predĺženie nie je náročné. Inak všetky konektory, ktorými je systém pospájaný, sú odlišné, aby bolo zapojenie úplne „blbuvzdorné“. Nemožno si tak zároveň popliesť pravý a ľavý kanál. O stabilitu repro sa starajú masívne pogumované obruče. Tvoria podstatnú časť hmotnosti satelitných reprosústav a umožňujú ich ľubovoľne polohovať. Kruhové podstavce môžete prípadne otočiť až o 180 stupňov dozadu. Získate tak zrazu reproduktory nového vzhľadu.

Neprehliadnite:
Legendárne značky – Harman/Kardon, JBL, AKG – časť. 1
Soundsticks

Srdcom systému je oválny aktívny subwoofer. Jeho priemer je 232 mm a výška 254 mm. Obsahuje nadol ústiaci reproduktor s priemerom 150 mm. Odstup od podložky vymedzujú nožičky s gumovými podložkami. Nad ním je lievikovitý otvor basreflexového otvoru, cez ktorý sa basáčik nadychuje k čo najhlbším basom. Spodnú a hornú časť subwoofera oddeľuje striebristý kovový prstenec. Na jeho spodnej strane sú umiestnené plošné spoje, takže si ich pri obrátení dole hlavou môžete „naživo“ pozrieť. Zrejme z taktických dôvodov však chýba akékoľvek označenie súčiastok. Podstatné je to, že vďaka nim dosahuje systémik výkon predných satelitných repro 2 x 10 W na kanál, deklarovaný výkon subwoofera je 20 W. To (dnes skôr výnimočne) korešponduje aj s maximálnym príkonom systému 65 W. Hlasitosť subwoofera je možné regulovať potenciometrom na jeho zadnej strane. Jeho stláčaním sa Soundsticks zapína i vypína. Čerešničkou na subwooferi je jemné biele podsvietenie, pri aktivácii Bluetooth® sa k nemu pridá aj modrá LED. Je to efektné hlavne pri nočnom posluchu.

Soundsticks

Pri všetkých generáciách Soundsticks je vstupnou bránou do systému klasický analógový konektor s priemerom 3,5 mm, tá s prívlastkom Wireless má významné rozšírenie v podobe bezdrôtového pripojenia cez Bluetooth®. Hoci je audiosystém deklarovaný ako doplnok k PC, touto konektivitou sa jeho využiteľnosť podstatne rozširuje. Môže totiž plnohodnotne nahradiť domáci mikrosystém. A to doslova. Harman/Kardon Soundsticks Wireless hrá totiž tak, že nejeden mikrosystém sa pri ňom môže iba červenať. Reprodukcia je na daný druh výrobku totiž vysoko nadpriemerná. Napriek neobvyklému konštrukčnému materiálu, z ktorého je systém vytvorený, a atypickému tvaru reprosústav je zvuk akustických nástrojov nečakane reálny. Pri dizajnovkách to veru nebýva samozrejmosťou. Nezriedka býva efektný dizajn skôr prekážkou na dosiahnutie dobrého zvuku. Klavír je jednoducho klavírom, basa basou, bicie bicími, ľudský hlas znie prirodzene. Na prekvapenie stačí subwoofer iba jemne dávkovať, ďaleko od krajnej pozície potenciometra. I keď je systém primárne určený na blízky posluch, hrá šokujúco dobre pri veľkých hlasitostiach – odtiaľ pramení i moje odvážne vyhlásenie, že môže plnohodnotne nahradiť domáci mikrosystém. Aktuálna cena Harman/Kardon Soundsticks® Wireless je 199 €. Tým, ktorí sa zaobídu bez pripojenia cez Bluetooth®, je k dispozícii verzia Soundsticks ® III s cenovkou nižšou o 50 €.
comments powered by Disqus