HD zvuk v každej miestnosti: Harman/Kardon OMNI+

HD zvuk v každej miestnosti: Harman/Kardon OMNI+

Systém ozvučenia domácnosti takzvaný multiroom je z roka na rok populárnejší, a vďaka rastúcej konkurencii sa stáva aj stále dostupnejším. Najväčším hráčom na trhu v tomto segmente domáceho audia je nepochybne kalifornský výrobca Sonos. Má tradíciu, dobrý zvuk, vysokú funkčnosť a vysokú cenu. Laťka teda po každej stránke nastavená pomerne vysoko. Na päty mu však dnes začína šliapať viacero konkurenčných výrobcov vrátane zvučnej značky harman/kardon, ktorá len málokedy urobí pri svojich rozhodnutiach zlý krok. Modelovú radu HK Omni sme už v minulosi v časopise otestovali a nedopadolo to vôbec zle. Dnes je na trhu nová vylepšená verzia, ktorá zahŕňa viacero modelov v jemne pozmenenom dizajne s podporou viacerých hudobných poskytovateľov vrátane služieb Spotify a Tidal. Keďže ide o systém schopný bezdrôtovo preniesť audio signál s rozlíšením až 24bit/96 kHz je jasné, že aj osadené reproduktory a zosilňovače budú prvotriednej kvality, aby sa výsledný zvuk približoval fajnovejším domácim hifi zostavám.
Na testovanie mi dorazila trojička reproduktorov od základnej veľkosti Omni 10+, cez výkonnejší model Omni 20+ až po najvýkonnejšiu verziu Omni 50+, ktorá je vybevená zabudovaným akumulátorom a odolným telom pre vonkajšie využitie napríklad na terasách. V ponuke je už v súčasnosti aj Soundbar s bezdrôtovým subwooferom pre možnosť vytvorenia plnohodnotného 5.1 kanálového zvuku. Dizajnovo sa v podstate nič extra neudialo. Na tele modelov Omni 10+ a 20+ pribudol metalický pásik tiahnúci sa po obvode reproduktorov, vďaka ktorému pôsobia oba o čosi exkluzívnejšie. Naviac prúžok opticky oddeľuje kabinet od priezvučnej tkaniny s logom harman/kardon. Vo vrchnej časti maju 10 pluska i 20 pluska sústredené ovládacie tlačidlá. Pridávanie/uberanie zvuku, spustenie/pozastavenie skladby, prepínanie vstupov a centrálne umožňujúce párovanie a zmenu režimov. Oba modely sú vybavené aj zabudovaným mikrofónom pre telefónovanie. Väčšia 50 pluska je na tom s ovládaním podobne, akurát tlačidlá sú zakomponované v jednom rade a sú doplnené LED indikátorom stavu akumulátora. Všetky tri modely majú na zadnej strane tlačidlo reset, tlačidlo WPN, 3,5 mm analógový vstup a napájací konektor. Omni 10+ a Omni 20+ sú po novom vybavené aj konektorom Ethernet, Omni 50+ má naviac USB vstupný konektor pre spätné nabíjanie zariadení.

Harman/kardon Omni 10+ zapasuje skôr do menších priestorov pričom však v páre s ďalšou Omni 10-tkou vytvorí slušné stereo do miestnosti o rozlohe 15-20 m2. Je osadený výškačom s veľkosťou 19 mm a 90 mm basákom s výkonom 2 x 25 wattov. Na zadnej strane k zvýrazneniu nízkeho frekvenčného pásma usilovne pracuje membrána pasívneho žiariča.

Harman/Kardon OMNI+

O niečo viacej basu má prirodzene výkonnejší, už stereo model Omni 20+. Zvuk je väčší a detailnejší aj vďaka ďalším dvom integrovaným reproduktorom. Spolu sú teda v rozmernejšom elipsovom kabinete osadené štyri repráčiky s výkomom 4 x 15 wattov plus pasívny žiarič v zadnej časti kabinetu. Výškače majú veľkosť 19 mm, basáčiky 90 mm. Do vnútra sa pomestil aj napájací zdroj, ktorý je pri Omni 10+ mimo reproduktoru súčasťou sieťového kábla.

Neprehliadnite:
JBL Charge 3: videorecenzia od fony.sk
Najväčší z testovaných modelov Omni 50+ je konštrukčne určený aj na vonkajšie použitie. Vďaka stupňu ochrany IPX5 mu nevadí stekajúca voda, prach, zvládne menej šetrné zaobchádzanie a je vybavený zabudovanou batériou s 5 hodinovou výdržou prehrávania na plné nabitie. Výkon 4x25 wattov je viac ako postačujúci aj na ozvučenie veľkého priestoru 40-50 m2. Je osadený dvojicou 19 mm tweeterov a dvojkou rozmernejších 90 mm wooferov. Pre ukontrolovanie mohutného basu je potrebné ho usadiť najlepšie na masívny ťažký nábytok, poprípade na podlahu, ináč vám na zadnej strane kmitajúca pasívna membrána basáku narobí v priestore zvukovú paseku. Muzikálne sa mi zlatá stredná cesta v podaní modelu Omni 20+ zdala najoptimálnejšia, a aj zvukovo mi sedela najviac. Po vzájomnom spárovaní cez aplikáciu HK Controller je výsledok takmer ideálny. Spolu tvoria vyvážený a dobre vyladený zvukový celok.

Pri rozdeľovaní do jednotlivých miestností odporúčam vytvoriť si minimálne v centrálnom posluchovom priestore, ktorým bude pravdepodobne obývačka jednu stereo zostavu zdvojením reproduktorov. Aplikácia vám túto možnosť ponúkne pri prvotnom nastavení, ale reproduktor je možné do reťazca pridať aj kedykoľvek neskôr. Samotné párovnie je pomerne jednoduché a zvládol som ho bez problémov aj bez použitia manuálu, ktorý som ešte v čase testovania nemal k dispozícii. Na všetko vás krok za krokom navedie chytrá aplikácia a pri pridávaní reproduktorov sa nevyžaduje ani zdĺhavé a otravné zadávanie wi-fi hesla. Systému postačuje skutočnosť, že je už zariadenie so stiahnutou aplikáciou prihlásené do domácej wi-fi siete. HK Controller ponúka viacero prednastavených hudobných služieb. Ja som si vybral pre testovanie odporúčaný Spotify a obľúbený Tidal. V ponuke je však aj Deezer, Pandora, Tunein, Rhapsody, Google Play music, iHeartRadio a NPR one. Harman/Kardon sa rozhodol pre užšiu kooperáciu so službou Spotify, cez Spotify Connect. Obdobne to funguje aj s Tidalom, ale Spotify predsa len fungovalo počas testovania stabilnejšie. Výhodou apky Spotify je napríklad možnosť vybrať si dve rozdielne skladby a súčasne ich odposlať na rozdielne reproduktory. Na treťom som si v ďalšej zóne spustil hudbu cez Tidal stále z toho istého smartfónu. O čo jednoduchšie bolo prihlasovanie reproduktorov do siete, o to dlhšie mi trvalo zorientovanie sa a fungovanie v samotných aplikáciach. Nakoniec som to však zvládol a naučil sa pár jednoduchých fičúrok, ktoré dostali môj prvotný dojem z komplikovaného ovládania na novú úroveň. Pre spustenie skladby alebo albumu napríklad stačí podržať prst na ikonke skladby/albumu uloženej v hudobnom prehrávači, a tá sa automaticky presunie na plochu aplikácie HK Controller s práve aktívnymi reproduktormi. Následne nad vybratým reproduktorom uvoľníte prst so skladbou, a do pár sekúnd sa automaticky spustí prehrávanie. Hudbu viete následne jednoducho pridávať, zameniť reproduktor s prehrávaným obsahom, alebo aktivovať party mód. A žúr sa môže začať.

Harman/Kardon OMNI+

Zaujímavou funkciou je prenášanie hudby pomocou funkcie Follow Me Audio. Stlačením centrálneho tlačidla Link sa v miestnosti, kde sa nachádzate automaticky spustí prehrávaná hudba. Aké jednoduché a šikovné. Funguje to samozrejme aj pokiaľ sa pripojíte k jednému z reproduktorov cez bluetooth, alebo 3,5 mm analógový konektor. Šikovné nebyť odkázaný iba na wi-fi, ktorá nemusí byť vždy najstabilnejšia, a ľúbi si občas poštrajkovať. Nové reproduktory Omni+ sú však pre čo najlepšiu stabilitu vybavené dvojpásmovým WiFi pripojením s podporou najnovšej technológie 802,11ac. Spomenúť by sa patrilo, aj to, že vynovéná séria Omni+ je osadená novým až 11 krát rýchlejším čipom ako mala predchádzajúca generácia Omni. Výraznou obmenou prešla aj aplikácia HK Controller s podporou Chromecast vďaka ktorému je jednoducho možné prehrávať všetky do systému implementované aplikácie. V ponuke rodinky Omni HD+ je aj audio adaptér Adapt+Wireless HD receiver. Ten sme síce na testovanie zatiaľ nedostali, ale jeho úlohou je slúžiť na prepojenie sa z vašou existujúcou domácou audio zostavou a systémom Omni+. Obsahuje 3,5 mm analógový vstup aj výstup.

Rovnako digitálny optický vstup aj výstup a tiež Ethernet či výstup pre subwoofer. Vďaka bohatej konektivite je možné cez Adapt+ poslať bezdrôtovo zvuk až s HD audio rozlíšením 24-bit/96 kHz z domácej hifi zostavy do reproduktorov Omni+, alebo opačným smerom. Adapt+ má aj rozhranie Bluetooth a pripája sa samozrejme cez wifi rozhranie.

Neprehliadnite:
Užite si leto so skutočným zvukom kdekoľvek
Testovaná zostavička mi dala na začiatku zľahka zabrať. Problém so stabilitou bol nakoniec v nestabilnej WiFi a po zapojení do kvalitnej siete sa problémy vyriešili. Počas 5-týždňového testovania sa počuteľne zlepšil aj zvukový prejav série Omni+, ktorú som dostal takpovediac v surovom stave. Prejav prešiel z počiatočnej ostrosti do príjemnej zamatovosti so slušným basovým základom. Posledný týždeň som sa v ich prítomnosti začal dokonca cítiť príjemne, a dnes keď už sú na testovacom stolíku v inej redakcii, musím priznať, že mi je za nimi trošku clivo. Už sa teším, keď sa ku mne opäť vrátia v plnej zostave spolu s Adaptom+, Soundbarom a Subwooferom.

Harman/Kardon OMNI+
comments powered by Disqus