Hudobný demokrat

Hudobný demokrat

Keď som sa pred viac ako desiatimi rokmi stretol s audiosystémom Harman/Kardon SoundStick, veľmi ma oslovil jeho nevšedný dizajn. Nebol som asi sám, pretože sa stal držiteľom ceny International Design Excellence Awards (IDEA). Ikonický dizajn subwoofera z tohto systému použil Harman/Kardon opakovane pri hudobnom systéme Aura a najnovšie aj pri Aura Studio. Oproti SoundStickom je celý hudobný systém integrovaný v jednom tele, vyžarujúcom celé frekvenčné spektrum.
Hoci sú Aura a Aura Studio podobné, rozdielov by sme medzi nimi našli viacero. Líšia sa mierne dizajnom, farebným vyhotovením i výbavou. Nová Aura Studio je akousi ekonomickou verziou predošlej Aury. Tento fakt je však zohľadnený aj v cene. Čo má však lacnejšia Aura Studio (299 €) oproti predošlej Aure navyše, je zabudovaný mikrofón. Vďaka nemu môžete cez ňu uskutočňovať hovory prichádzajúce na mobil pripojený prostredníctvom Bluetooth®. Reprodukcia sa vtedy automaticky preruší a rovnako automaticky sa po skončení hovoru aj obnoví. Hovor je signalizovaný akustickým signálom a blikajúcou ikonkou slúchadla.

Aj pri Aure Studio dominuje zaoblený presklený valcovitý (či vajcovitý?) tubus z organického skla. Slúži ako ozvučnica basového meniča. Jeho priemer je 112 mm a vyžaruje do spodnej podstavy systému. V strede tubusu vyúsťuje basreflexový nátrubok podobný hlavni Rumcasjovej rozprávkovej flinty. Striebristá membránka pod ním plní okrem vizuálneho efektu aj úlohu pasívneho rezonátora na zníženie spodnej hranice frekvenčného rozsahu. Podľa výrobcu dosahuje hodnotu 50 Hz, pravda, bez stanovenia tolerancie. Ani kruhové podsvietenie okolo membránky nie je výlučne dizajnovou záležitosťou. Blikaním sprevádza napr. zmenu hlasitosti. V každom prípade však svietiaci prstenec korešponduje s názvom produktu. Efektný je najmä počas nočného posluchu.

Harman/Kardon Aura

V plastovom leme oddeľujúcom presklenú časť od spodnej potiahnutej priezvučnou tkaninou je štvorica dotykových ovládacích prvkov: zapnutia/vypnutia, párovania Bluetooth a regulácie hlasitosti. Zatiaľ čo prvé dve sú posvietené, druhé sú takmer neviditeľné. Znamienka regulácie hlasitosti + a – plasticky vystupujú z lemu nad logom Harman/Kardon. V spodnej časti Aury Studio je po obvode rozmiestnených symetricky šestica reproduktorov s priemerom až 40 mm. Nie sú vystavené na obdiv ako pri SoundStickoch, ale skrývajú sa za priezvučnou tkaninou. Ich úlohou je pokryť reprodukciu stredných a vysokých frekvencií a vyžiariť ju do priestoru okolo. Pri Aura Studio tak odpadá boj o najlepšie posluchové miesto medzi reproduktormi. Zvuk je demokraticky rozdeľovaný všetkým poslucháčom v okruhu 360 stupňov ako zvuková aura. Viem si ju živo predstaviť aj ako zdroj zábavy pre rozprávkových dvanástich mesiačikov. Len čo s tým ohníkom v strede? Posledné riadky však netreba brať ironicky. Úlohou Aury Studio je totiž vytvoriť rovnako príjemnú zvukovú kulisu v celom priestore. A na to nestačí len kruhové vyžarovanie. Potrebná je aj dostatočne kvalitná reprodukcia. Harman/Kardon produkuje príjemný zvuk s nečakane mohutným basovým fundamentom, slušnými stredmi, ale s menšou porciou výšok pri tichom posluchu. So zvyšovaním hlasitosti sa frekvenčná charakteristika postupne vyrovnáva. Pri stredných a vyšších hlasitostiach hrá už tento systémik naozaj zaujímavo, ale úroveň bratského Harman/Kardon SoundStick, pochopiteľne, nedosahuje. Napokon vzhľadom na úplne inú konštrukciu to nie je ani reálne. SoundStick navyše položil latku riadne vysoko. Nie je hanba byť pod ňou. Zvukový výkon Aura Studio je dostačujúci na ozvučenie bežných priestorov. Výrobca udáva výkon 2 x 15 W pre stredo-výškové tweetery a 30 W pre woofer. Napájanie v podobe externého adaptéra hlási príkon 57 W, čo ani pri použití spínaného zdroja akosi nesedí. Príkon systému v režime standby módu je zanedbateľných 0,5 W, zdá sa, že Brusel môže byť tentoraz spokojný. Rovnako spokojní môžu byť aj majitelia Studio Aura. Nie je totiž iba zaujímavou dizajnovou kreáciou, ale i dobre hrajúcim bezdrôtovým audiosystémom. Spolu s jemným podsvietením pomôže vytvoriť príjemnú atmosféru. Tak príjemný relax!
comments powered by Disqus