JBL Boombox 2: Dokonalý spoločník na záhradnú párty

JBL Boombox 2: Dokonalý spoločník na záhradnú párty

Letné teploty nás už od apríla vyháňajú z našich príbytkov na terasy a do záhrad. Okrem príjemného degustovania kvalitných nápojov a grilovaných pokrmov v kruhu rodiny či priateľov si to však vyžaduje ešte čosi navyše – poriadny hudobný „podmaz“. Jeden z tých najkvalitnejších vám poskytne skvelé zariadenie s názvom JBL Boombox 2.
Nie, nemajte strach, milí priatelia kvalitného zvuku, napriek názvu nejde o žiaden pubertálny ghettoblaster bez schopnosti reprodukovať aj náročnejšie hudobné žánre. Samozrejme, najlepšie mu ide disko, ale nezľakne sa ani decentného jazzu či poctivého rocku. Masívna konštrukcia s hmotnosťou 5,9 kilogramu ukrytá v odolnej tkanine okrem charakteristických okrúhlych pasívnych membrán po bokoch aj dva „neviditeľné“ basové reproduktory s priemerom štyri palce (106 mm) a dvojicu 20 mm výškových reproduktorov na prednej strane. Vzadu nájdete pod gumenou krytkou zásuvku na nabíjací kábel, USB vstup (na nabíjanie mobilných zariadení), servisný micro USB vstup a 3,5 mm vstup na hardvérové audio pripojenie. Praktická rúčka má – na rozdiel od Boomboxu jednotky – navrchu gumené intarzie ako na riadidlách motocykla, takže sa vám už teraz určite nevyšmykne ani zo spotenej či inak znečistenej dlane so zníženou adhéziou.

JBL Boombox 2

Spárovanie so smartfónom funguje klasicky cez Bluetooth a je pomerne jednoduché. Nie vždy však fungovalo na prvý raz. Nevadí, poďme si vyskúšať túto mašinku najskôr v interiéri. Hudbu si púšťame nielen z YouTube, ale aj cez aplikáciu MixCloud, kde nájdete skvelé kompilácie svetových diskdžokejov. Basy sú mohutné, akoby ste mali zapnutý poriadne veľký subwoofer. Výšky sú delikátne, stredy presvedčivé. O priestorovosti sa tu baviť nebudeme, tá nie je pri takýchto reproduktoroch prvoradá. Na prvom mieste je tlak a „hluk“, aký dokáže takýto reprák vytvoriť, samozrejme, bez akéhokoľvek skreslenia. Tou druhou najdôležitejšou vecou je výdrž na jedno nabitie. Ani v jednom prípade netreba mať najmenšie obavy – Boombox 2 dokáže šliapať neuveriteľných 24 hodín v kuse, za čo vďačí gigantickej zabudovanej batérii Li-Ion s kapacitou 10 000 mAh. Pokojne ho tak môžete používať aj ako zdroj elektriny pre všetky svoje mobilné zariadenia typu mobil, tablet, notebook.

Výkon 2 x 40 W (pri napojení na sieť) alebo 2 x 30 W v režime na batériu je viac než dostatočný nielen pre veľké miestnosti, ale aj exteriér – terasy alebo záhrady. V stredne veľkej miestnosti sa od basov bude triasť nielen stôl, ale aj skriňa a luster. Omnoho tvrdším orieškom je exteriér, kde sa basy nemôžu odrážať od okolitých stien a po vyjdení na terasu sa akoby stratia. Samozrejme, je na to riešenie – stačí pridať „volume“. Aj na poriadne veľkú vzdialenosť pocítite silu tohto zariadenia. Pocitovo sa basy od určitej hlasitosti (cca 80 %) nezvyšujú, len stredy a výšky. Aj Boombox 2 má teda svoje hranice, ktoré určuje fyzika – veľkosť membrán basových reproduktorov a výkon zabudovaného zosilňovača. Ak potrebujete ešte viac basov a vyššiu hlasitosť, riešením bude jedine masívny aktívny reproduktor typu JBL PartyBox 300 alebo ešte lepšie PartyBox 1 000. Tie však už tak ľahko do prírody so sebou nezoberiete. Sú určené na stacionárne ozvučenie veľkých terás, prípadne menších koncertov.

Neprehliadnite:
Multimediálne reproduktory s mega zvukom
JBL Boombox 2

Žiaľ, cena JBL Boombox 2 nie je najnižšia. Zaplatiť musíte takmer päť stovák, čo rozhodne nie je málo. Rozhodli sme sa preto poobzerať sa po lacnejších konkurentoch, najlepšie z rovnakého domu – značky JBL. Preskočili sme skutočne malé, príručné zariadenia typu JBL Flip 5, ktoré nie sú adekvátnym súperom. Boombox 2 sme sa rozhodli najskôr porovnať s menším bračekom, ktorý sám osebe dokáže narobiť poriadny „rambál“ u vás na dvore – JBL Xtreme 2. Už na prvý pohľad je Boombox 2 zhruba dvojnásobne väčší. Xtreme 2 má však jednu veľmi praktickú „vychytávku“ – popruh na prenos, navyše s integrovaným otváračom na fľaše. Praktická „fičúrka“, ktorá sa kdesi v hlbokom čiernom lese môže veľmi zísť... Boombox 2 naproti tomu definuje masívne držadlo, ktoré pri hmotnosti takmer šesť kilogramov určite oceníte. S Boomboxom sa tak, okrem posluchu skvelej hudby, vďaka nemu dá aj veľmi pekne pocvičiť svoje bicepsy alebo tricepsy. Stačí použiť ho namiesto jednoručnej činky... Späť však k tomu podstatnému – hudbe. JBL Boombox 2 odrovnal Xtreme 2 nielen omnoho vyššou hlasitosťou, ale najmä hĺbkou basov, ktoré dokáže ponúknuť aj v exteriéri. V interiéri potom rozvibruje steny a zaručí nenávistné vyklepávanie susedov, ktorí zostali počas koronakrízy doma, kovovými predmetmi po radiátoroch a metlami po strope. Výšky a stredy sa pri oboch zariadeniach až tak brutálne nelíšili, ale spodná linka jasne hrá v prospech väčšieho zariadenia. Treba však spomenúť, že zatiaľ čo Xtreme 2 zoženiete zhruba za 190 eur, Boombox 2 je až takmer o tri stovky drahší.

Je tu však ešte jedna možnosť – v predaji je stále aj Boombox jednotka, ktorá sa dá zohnať asi za 299 eur. Disponuje podobnými rozmermi a len o málo nižším výkonom (40 wattov na batériu, 60 wattov pri napájaní zo siete, verzus 60 W/batéria a 80 W/sieť pri Boombox 2). Navyše má volič režimov: interiér/exteriér. Prirodzene vyvstáva otázka: Oplatí sa doplatiť za dvojku, ktorá stojí takmer o dve stovky viac ako jednotka? Nuž, urobili sme poctivé porovnanie a môžeme s čistým svedomím povedať – áno! Dvojka je nielen v interiéri o čosi hlasnejšia a precíznejšia, ale aj v exteriéri si uvedomíte omnoho hlbšie a definovanejšie basy. Jednotka – jednoducho povedané – len poriadne duní, ale dvojka dokáže zahrať všetky nuansy hlbokých basov, je údernejšia, precíznejšia, hrá akosi viac hi-fi. Jednotka má výšky ostrejšie, ale dvojka ich dokáže reprodukovať lepšie, detailnejšie možno aj preto, že je o niečo ťažšia. Rozhodnúť sa či ísť po nižšej cene, alebo po novom lepšie hrajúcom reproduktore vybavenom navyše technolģiou Bluetooth 5.1 sa už musite sami Hoci je o dosť drahšia naša voľba padá v tomto prípade jednoznačne na Boombox 2. Vyššia kvalita zvuku a celkový výkon za to rozhodne stoja.

JBL Boombox 2

Boombox 2 je – samozrejme – vodoodolný podľa IPX7, to znamená, že ho môžete pokojne hodiť do bazéna (vydrží 30 minút v hĺbke až jeden meter). To sa však nestane, okamžite totiž vypláva na hladinu a zábava môže pokračovať. Na pobavenie publika však stačí naliať trochu vody na jednu z jeho pasívnych membrán na bokoch a nádherná šou vodných kvapiek sa môže začať – zažijete rovnaké obdivné híkanie ako nádherné fontány v Las Vegas pred hotelom Bellagio.

Jediné, čo nás zamrzelo (okrem vyššej ceny), je fakt, že JBL zmenilo starší protokol prepojenia svojich zariadení z Connect + na nový Party Boost (od modelu JBL Flip 5), takže svoj Boombox 2 neprepojíte s kamošovým Boomboxom 1 alebo Xtreme 2. Aj jeden Boombox 2 však dokáže vo vašej záhrade urobiť poriadnu party. Treba však na ňu celkom určite pozvať aj všetkých susedov, inak vás nebudú mať príliš v láske (ak teda nie sú sluchovo postihnutí)...

Neprehliadnite:
Recenzia JBL Boombox 2: Párty vo veľkom štýle
Náš verdikt:
Najlepší prenosný bluetooth party reproduktor, aký kedy JBL vyrobilo. Nie je najľahší ani najlacnejší. Niekedy sa však za kvalitu rozhodne priplatiť oplatí.

HODNOTENIE
+ skvelý zvuk bez skreslenia
+ skutočne silné basy
+ kvalitná konštrukcia
+ vodoodolnosť IPX 7
- vyššia cena
- nový protokol prepojenia s inými zariadeniami
comments powered by Disqus