JBL Cinema® SB 250

JBL Cinema® SB 250

Presne pred rokom sme priniesli pomerne vyčerpávajúci článok opisujúci okteto zariadení vylepšujúcich zvuk plochých televízorov. Vtedy sme vám predstavili aj topsoundbar z ponuky amerického výrobcu JBL, model Cinema® SB 400. Na jar prišiel rad aj na menší model JBL Cinema® SB 350 a teraz v rámci trendu populárneho downsizingu vás neminie ďalší, ešte menší soundbar JBL s označením Cinema® SB 250.
Vzhľadom na to, že všetky tri soundbary majú prakticky totožný dizajn, čaká nás pri opise vzhľadu isté déjà vu. Aj centrálny zvukový panel sounbar systému Cinema® SB 250 má štíhle telo modelky trpiacej anorexiou, ale na rozdiel od nej je aspoň na koncoch zaoblené. Zadná časť je z lesklého čierneho plastu, prednú tvorí čierna kovová perforovaná mriežka. Strieborný lem okolo mriežky pôsobí veľmi elegantne. Šírka soundbaru je 831 mm a korešponduje tak približne so šírkou televíznych prijímačov s uhlopriečkou 37 až 40 palcov (94 až 100 cm). Panel môže byť zavesený na stene alebo postavený na priložených nožičkách. Ďalšie dva rozmery sú anorektické: hĺbka 78 mm a výška 65 mm.

JBL SB250

Ovládacie prvky soundbaru sú umiestnené v strede horného panelu, ale majiteľ soundbaru bude určite ovládať Cinema® SB 250 priloženým miniatúrnym ovládačom. Zvládne prakticky všetky funkcie vrátane nastavenia porcie basov servírovaných subwooferom. Zapnutie, vypnutie a ovládanie hlasitosti celého systému môžete naučiť diaľkový ovládač od vášho televízneho prijímača.

Vzhľadom na to, že soundbar nemá OSD na obrazovke, zmenu ovládanej funkcie môže sprevádzať zvukový signál meniaci sa podľa toho, či funkciu aktivujete, alebo deaktivujete. V prípade krokového nastavenia intenzity basov sa orientujete podľa premenlivej výšky tónu. Komu by sa táto zvuková spätná väzba zdala otravná, ľahko ju môže deaktivovať tlačidlom na diaľkovom ovládači.

Neprehliadnite:
Výstava Audio, Video a Domáce kino 2015
JBL SB250

K televízoru bude zvukový panel pripojený vo väčšine prípadov optickým káblom, inak možno vstúpiť do systému ešte cez analógový vstup s priemerom 3,5 mm. Oba káble sú priložené. USB vstup slúži len na upgrage firmvéru. Výborným bonusom je Bluetooth®. Jeho prostredníctvom môžete plnohodnotne prenášať zvuk z mobilu či tabletu priamo do soundbaru. Prepínanie medzi zvukom z telky a mobilným zariadením opakovaným stláčaním jedného tlačidla umožňuje funkcia JBL SoundShift™. Rovnakú službu vám však urobí aj striedavé prepínanie vstupov, len musíte preložiť prštek z jedného tlačidla na druhé. Z iných technických vychytávok je tu zabudovaný dekodér Dolby® Digital a technológia Harman Volume, vyrovnávajúca hlasitosť napr. pri reprodukcii hlasitých a otravných reklám. Nevýhodou je to, že sa pomerne úspešne bráni aj v prípade, že chcete hlasitosť upraviť ručne pomocou tlačidiel Volume. Pri vyšších modeloch si veľkú pochvalu zaslúžil priestorový mód Harman Display Surround. Pri tomto modeli od JBL prekvapujúco nepodával také úžasné výkony. Radšej som preto uprednostňoval klasický stereofónny mód. Ten sa mi zdal veľmi kompaktný a možno lepší ako pri SB 350, ktorému som vytýkal mierne plastový nádych na stredoch. Zmenšená šírka panelu dovolila použiť iba dva moduly, každý osadený jedným výškovým a jedným širokopásmovým reproduktorom. To zrejme pomáha pri kompaktnosti stereofónnej reprodukcie, ale je limitujúcim faktorom pri podaní virtuálneho priestorového módu. Ozvučnica panelu je otvorená – nenápadné oválne basreflexové otvory ústia do zadnej steny. Aj kvôli nim je nutné na paneli navoliť prepínačom typ umiestnenia (na stene/na nábytku).

Neoddeliteľnou súčasťou soundbar systému je aktívny basový reproduktor – subwoofer. Je bezdrôtový, čím odpadajú problémy s káblovaním. Aktívny subwoofer je navlas rovnaký ako pri vyššom modeli SB 350. V relatívne malej a uzavretej ozvučnici je basový reproduktor s priemerom 165 mm vmontovaný do spodnej podstavy.

JBL SB250

Subwoofer produkuje veľmi príjemný, mäkký a pritom dostatočne presný bas, ktorý je ozdobou tohto systému. Výkon je takisto dostatočný a nebude vás pri posluchu v bežných miestnostiach absolútne limitovať. Obsluha subwoofera je nenáročná. Okrem tlačidla párovania s centrom má už len prepínač fázy. Žiadne ladenie deliacej frekvencie nie je nutné, o to sa veľmi úspešne postaral samotný výrobca.

Pri hodnotení zvuku celého systému musím označiť zvuk ako dobrý, ale nie mimoriadny. Má veľmi rozumnú cenu 349 €, ktorá je za daný zvuk a vyhotovenie férová. JBL Cinema® SB 250 rozhodne posunie zvuk plochého zobrazovača na úplne inú úroveň. Otázkou je, či nenašetriť pod stromček niekoľko desiatok eur navyše a neinvestovať do vyššieho modelu SB 350.

Neprehliadnite:
JBL Studio 230 a 290
Hodnotenie
+ dobrý stereofónny režim
+ dizajn a kvalita spracovania
+ bezdrôtové prehrávanie cez Bluetooth®
- chýba HDMI a On Screen Display
comments powered by Disqus