Prvá recenzia JBL Club ONE: Dokonalé slúchadlá

Prvá recenzia JBL Club ONE: Dokonalé slúchadlá

Slúchadlá JBL CLUB ONE z radu CLUB boli od predstavenia na výstave CES v Las Vegas veľmi očakávané. Sľubujú dokonalý zvuk, perfektný dizajn, vysokú spoľahlivosť a veľkú mieru prispôsobenia. Vieme, že papier znesie všetko a preto všetky informácie sme brali trochu s rezervou, ale teraz sú pred nami na stole a máme možnosť ich otestovať.
Balenie
1/2kg krabica dáva tušiť, že to nebudú len tak bežné slúchadlá. Hneď po otvorení sa zjaví robustné púzdro so slúchadlami. V priloženej papierovej krabičke sa nachádza veľmi bohaté príslušenstvo. Balenie obsahuje redukciu na 6.3mm jack, adaptér do lietadla, USB-C kábel na nabíjanie, jack kábel pre pripojenie napr. s telefónom a ešte rovnaký typ kábla s tým, že ten je robustnejší, podstatne dlhší a točený ako kábel k telefónnemu slúchadlu. Už z tohto obsahu vieme povedať, že to nebudú určite obyčajné slúchadla.

JBL Club One

Slúchadla sa z púzdra trochu ťažšie vyberajú, pretože zips ide dosť z tuha. Je to určte dané aj tým, že ho takmer nevidieť a je schovaný pod ochranným lemom. Samotné púzdro budí dojem, akoby malo byť vodeodolné. Možno aj je, to nemienime testovať, ale púzdro určite ochráni slúchadlá pred poškodením či už vodou, prachom, alebo nešetrnejším zaobchádzaním.

JBL Club One

Slúchadlá JBL Club ONE
Najcennejším kúskom celého balenia sú určite slúchadlá. Z počiatku sme trochu bojovali, ako ich poskladať do použiteľnej polohy? JBL Club One nemajú klasický skladací 3-D Axis mechanizmus ako poznáme z iných modelov značky JBL. Tento mechanizmus je úplne nový. Nakoniec stačí obyčajné potiahnutie za mušľu smerom k sebe. Geniálne!

Neprehliadnite:
Prvá horúca novinka JBL na CES 2020: Slúchadlá JBL Club

Výrobca mohol zvoliť tento mechanizmus aj kvôli tomu, že použité materiály sú veľmi pevné a odolné. O čom svedčí nastavovací hlavový pás so skladacím mechanizmom, je z ocele. JBL Club One predsa niečo vydržia. Aj ďalšie diely slúchadiel sú na veľmi vysokej úrovni. Hlavový pás je obalený príjemným koženým polstrovaním a náušníky tiež. Na celých slúchadlách prevláda najmä oceľ a koža. Plast je použitý na minime prvkov, ale i ten je tvrdený. Káble vedené k náušníkom sú tiež dosť tuhé a navyše obalené odolnou tkaninou pre čo najdlhšiu životnosť.

Veľmi bohatá konektivita a ovládanie
Značka JBL prezentuje tieto slúchadlá, ako urobené/navrhnuté DJ-mi pre veľmi široké možnosti použitia. Od použitia doma pri počítači, cez bežné nosenie na ulici, využitie s mixážnym pultom až po cestovanie. Od toho sa odvíja každý detail, ktorý je obsiahnutý v slúchadlách JBL Club One. Za nás je najväčšia vychytávka, možnosť pripojenia audiokábla do ľubovoľného náušníka. Môžete si zvoliť či audiokábel bude vedený po pravej alebo ľavej strane. Možno sa vám to zdá ako detail, ale veľmi to oceníte pri práci za počítačom. Napr. také notebooky, či usporiadanie výbavy doma nie je jednotné. Niekto má počítač po pravej strane a niekto vľavo. To isté platí pre umiestnené jack konektora na notebookoch. A nie je nič otravnejšie, keď kábel vedie krížom.

JBL Club One

Ďalšou konektivitou je už možnosť pripojiť zariadenia cez Bluetooth. Bluetooth je vo verzii 5.0, ktoré ponúkne veľmi ďaleký dosah (v prípade že aj zdrojové zariadenie disponuje Bluetooth vo verzii 5.0) a zníženú energetickú náročnosť.

Integrovanú batériu budete nabíjať pomocou vyššie spomenutého USB-C kábla, ktorý by mal byť už dnes štandardom pri všetkých zariadeniach, nabíjaných pomocou USB. Netreba použiť originálny kábel, ale akýkoľvek s koncovkou USB-C.

Neprehliadnite:
Sluchátka bez kabelů
Na rovnakom náušníku (pravý), ako je USB-C, sa nachádzajú ešte základné ovládacie tlačidlá, ktoré sú multifunkčné. Ovládacie tlačidlá pre hlasitosť slúžia aj na preskakovanie skladieb dopredu a dozadu. Pre ovládanie hlasitosti ich stačí krátko stlačiť. Pre preskakovanie skladieb, podržať 2 sekundy. Medzi týmito tlačidlami sa nachádza ďalšie multifunkčné tlačidlo pre pozastavenie a pustenie prehrávania. V režime telefonovania slúži na zdvihnutie resp. ukončeniu hovoru a 2 sekundovom pridržaním hovor odmietnete. Ak sa tlačidlo stlačí 2x aktivuje sa hlasový asistent ako Siri, Bixby, alebo iný.

JBL Club One

Ľavý náušník obsahuje ďalšie tlačidlá, ktoré slúžia na dodatočné režimy, najmä keď slúchadla sú spojené cez Bluetooth. Prvé tlačídlo slúži na zapínanie a vypínanie slúchadiel. To sa vôbec  nemusí používať, keď slúchadlá používame v režime káblového pripojenia. Tlačidlo s ikonou Bluetooth slúži najmä na párovanie so zariadeniami. Posledné tlačidlo je najzaujímavejšie, pretože sa v ňom schováva najväčšia sila slúchadiel. Aktivuje sa ním ANC (Active Noise Cancelling = Aktívne potlačenie okolitého hluku), ale aj režimy ako TalkThru či Ambient Aware. K týmto sa dostaneme o niečo nižšie. Posledné veľké tlačidlo je umiestnené z vonkajšej strany ľavej mušle. Tým sa aktivuje zabudovaný Google Assstant alebo Alexa.

JBL Club One

Prepracovaný ANC + Ambient Aware / TalkThru
Ďalšou inovatívnou a veľmi prepracovanou novinkou je ANC. Áno, ANC je dnes už štandardom aj pri lacnejších slúchadlách. Čo bolo kedysi doménou prémiových slúchadiel, dnes už nájdete aj v slúchadlách do 100,- €. Napr. JBL Tune 600BTNC. ANC integrované do slúchadiel JBL Club One idú míľovými krokmi ešte ďalej. Firma JBL nazvala túto technológiu ako True Adaptive Noise Cancellation. Z dodaných špecifikácii sa dozvedáme, že slúchadlá monitorujú zvuky z okolitého prostredia až 50.000x za sekundu a protifázou odfiltrujú tento zvuk pre vaše maximálne pohodlie. Už len to číslo je nepredstaviteľné. Navyše táto vlastnosť funguje nezávisle. Môžete si ju aktivovať aj pri káblovom pripojení.

Adaptívne potlačenie okolitého hluku, okrem vyššie uvedeného ide ešte o niečo ďalej. Ak ste už mali nejaké bezdrôtové slúchadla určite poznáte jednu nepríjemnú vlastnosť. Niekedy sa prenášajú do slúchadiel nežiadúce zvuky ako, pohyb vlasov, dotyk okuliarov o konštrukciu slúchadiel alebo niekedy aj obyčajný dopad na chodidlá pri behu. Slúchadla JBL Club One s pokročilým ANC vám odfiltrujú aj tieto nežiadúce zvuky. To môžeme potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. Pri testovaní sme sa na to zamerali.

Neprehliadnite:
Recenze JBL Pulse 3 - hraje všemi barvami
Ambient Aware / TalkThru sú vlastnosti, ktoré spríjemňujú používanie slúchadiel. Obe funkcie vám zosilnia zvuk z okolia, ale každý ide na to inak. Ambient Aware vám prepustí a zosilní zvuk z okolia pri zachovanej hlasitosti prehrávanej hudby. To je dobré napríklad pri počúvaní vonku, aby ste počuli prichádzajúci dopravný prostriedok, alebo zvoniaceho cyklistu. TalkThru vám pri zosilnení zvuku z okolia stlmí na minimum prehrávanú hudbu. To je dobré, ak chcete s niekým prehodiť pár slov bez toho, aby ste slúchadla museli dať dole z hlavy.

JBL Club One

Batéria
V JBL Club One slúchadlách je integrovaná až 730mAh batéria. Možno si poviete, že to nie je veľa, ale v kombinácii s Bluetooth vo verzii 5.0 je to viac ako dostačujúce. Práve nová verzia Bluetooth rozhrania, je šetrnejšia k batérii ako Bluetooth vo verzii 4.2. Slúchadlá vám poskytnú až 45 hodín prehrávania so zapnutým Bluetooth. Ak si zapnete funkciu ANC, tak výdrž slúchadiel klesá takmer na polovicu (23 hodín), ale stále máte celý deň na počúvanie bez nabíjania. Práve prepracovaná a inovovaná technológia ANC je asi najväčším žrútom batérie, pretože aj bez aktivovania Bluetooth, len v káblovom pripojení s aktívnym ANC sa dostanete na 25 hodín prevádzky. Našťastie aj úplne vybité slúchadlá môžete používať v káblovom prepojení. Slúchadlá do plna nabijete len za 2 hodiny.

Pohodlie nosenia a zvuk
Po nasadení slúchadiel, už nebude chcieť asi iné. Polstrovanie s nastavením uhla je úplne ideálne. Polstrovanie nie je ani pevné, ale ani príliš mäkké. Také "al dente". To isté sa týka aj aký prítlak na uši vyvíja hlavový most. Je to akurát. Vôbec netlačia, ale na druhej strane ani nepadajú. Budete mať pocit, akoby boli vyrobené priamo vám na mieru. Slúchadlá môžete mať na hlave aj 10 hodín a nikde vás nebude nič tlačiť.

JBL Club One

Náušníky na mušliach sú akurát tak veľké, že sa vám schová do nich celé ucho. Aj preto necítiť žiadny tlak na uši. A keď si pustíte do nich obľúbenú hudbu, máte pocit, akoby si vaše uši ľahli do perín zvuku. Zvuk vám príjemne obklopí celé telo. A keď si do toho ešte zapnete funkciu ANC, tak pocit sa znásobí.

Ťažko sa nám opisuje takto dokonalý zvuk. Vôbec mu nie je čo vytknúť. Všetko je na správnom mieste kde má byť. Pri živom vystúpení orchestra na skladbu Carmina Burana, máme pocit že stojíme na samotnom mieste dirigenta a v druhej polovici skladby, kde to začína naberať tie správne grády nám naskakujú zimomriavky po celom tele.

Aby toho nebolo málo, púšťame si ďalšie video, ktoré má emulovať 10bit Dolby Atmos. Áno vieme, Youtube nepodporuje Real Dolby, ale je to dobré na dostatočné rýchle otestovanie. Tu vieme presne, aj so zavretými očami identifikovať odkiaľ má zvuk znieť. A basy? Poznáte ten pocit na koncerte, keď vám basy z reproduktorov prechádzajú celým telom? Pri JBL Club One zažijete podobný pocit. A to všetko bez upraveného ekvalizéra, všetko je vo východzom nastavení. Ak vám to nevyhovuje, nie je nič jednoduchšie. Stačí siahnuť po aplikácii My JBL Headphones.

Aplikácia My JBL Headphones
Do vášho mobilného telefónu (iOS, Android) si stiahnite aplikáciu a vyberte si z prednastavených profilov, alebo si vytvorte profil podľa vlastných preferencií. Svoje ekvalizačné krivky poskytli aj svetoznámi DJ-i ako: Armin van Buuren, Sunnery James, Nicky Romero, Tigerlily či Ryan Marciano. Slúchadlá si môžeš teraz nastaviť tak, ako títo DJ-i. Snáď do budúcna vydá JBL aktualizácie a pribudnú ešte ďalšie profily.

JBL Club One

Pomocou aplikácie môžete ovládať aj vyššie uvedené vlastnosti ako ANC, Ambient Aware a TalkThru a v nastavení si predvoliť zabudovaného hlasového asistenta (Google Assistant alebo Amazon Alexa), či zapnúť si funkciu automatického vypínania slúchadiel, keď sa nič neprehráva.

JBL Club One

Len samé pozitíva? Nemajú slúchadla JBL Club One nejaké mínus?
Slúchadla v dobe COVID-19 a núteného homeworkingu sme preklepli poriadne z každej strany. Keď ste v domácnosti viacerí, čo pracujú teraz z domova veľmi oceníte slúchadlá, ktoré dokonale filtrujú okolitý hluk a pohodlne sa nosia. To spĺňajú na jednotku s hviezdičkou. Dokonca pri konferenčných hovoroch či poradách odporúčame používať slúchadlá. Okrem toho že nikoho v okolí nerušíte, tak zabudované duálne mikrofóny tiež monitorujú a odfiltrujú okolitý hluk. Takže dokonca vás druhá strana počuje ešte lepšie, akoby ste telefonovali priamo z telefónu.

Veľmi oceňujeme univerzálnosť slúchadiel. Sú vhodné pre akúkoľvek situáciu. Potrebujete slúchadlá pripojiť k počítaču? Žiaden problém. Siahnite po krútenom dostatočne dlhom kábli. Po natiahnutí má až 5m a pripojíte si ich na ľavú alebo pravú stranu. Na cesty k vášmu telefónu si vezmite druhý audio kábel, keby sa vám slúchadlá vybili. A aj keď si zabudnete nabíjací kábel so sebou, na nabitie slúchadiel použijete dnes už univerzálne USB-C rozhranie.

Pre dlhú životnosť slúchadiel JBL Club ONE hovorí okrem vysokej kvality aj spracovania to, že si môžete prikúpiť audio kábel podľa svojich potrieb. V každom lepšom audio obchode si môžete dokúpiť kábel o dĺžke, ktorú potrebujete. Slúchadlá nemajú špeciálny propertiárny konektor. Nehovoríme, že časom sa vám nezoderie polstrovanie náušníkov. To je vymeniteľné bez potreby zasielania slúchadiel do servisu. Náušníky držia na tele len extra silným magnetom. Žiaden bajonetový či iný komplikovaný systém. Len ich trochu silnejšie potiahnete. Otázka pár sekúnd.


Čerešničkou je už len vysoko odolné cestovné púzdro. To jediné nás mrzí, že sme nemohli otestovať. Radi by sme otestovali slúchadlá JBL Club One aj pri našich početných cestách lietadlom. Snáď niekedy v budúcnosti, ale veríme, že to zvládnu tiež na výbornú.

Jediné negatívum možno vidíme vo vyššej nastavenej cene, ale keď si zhodnotíme, čo všetko poskytujú a v akej kvalite, tak cena sa nám nezdá tak vysoká. Možno by sme našli ešte funkcie, ktoré by sme privítali, ale to už je vymýšľanie, aby sme na silu našli nejaký nedostatok. Napríklad vieme si predstaviť integrované solárne nabíjanie, ako pri slúchadlách JBL ktoré možno budú predstavené koncom roka.

JBL Club One

Záver
Ak máte možnosť, do týchto slúchadiel treba ísť okamžite a ani na chvíľu neváhať. My asi konečne po 14 rokoch vyhodíme naše AKG K141 Studio. Pre nás je najdôležitejší parameter, dlhodobé nosenie bez obmedzovania, dostatočne dlhý kábel, výmena dielov, ktoré sa dlhým používaním opotrebujú a príjemná kvalita zvuku. To slúchadlá JBL Club ONE spĺňajú na jednotku. K tomu ešte vyhodíme asi aj naše cestovateľské AKG N60NC, lebo naozaj tieto slúchadlá zastúpia oboje s prehľadom. Určite sa vyššia investícia oplatí a JBL Club ONE budú slúžiť dlhé roky.
comments powered by Disqus