JBL Flip 4 - prenosný reproduktor minulého roka

JBL Flip 4 - prenosný reproduktor minulého roka

Je to len pár dní, čo skončilo hlasovanie v ankete Mobil roka 2017. Najväčším prekvapením v nej boli určite výsledky kategórie Bluetooth reproduktor roka 2017. V tej totiž 53 % zo všetkých účastníkov dalo hlas JBL Flip 4.
Z ôsmich nominovaných produktov si tak ostatné ani len neškrtli. Druhý a tretí najpopulárnejší produkt získali po približne desať percent hlasov. Tým ste dali jasne najavo, že Flip 4 bol tak prevratným Bluetooth reproduktorom minulého roka, že až doteraz nemá výraznejšieho súpera.

JBL Flip 4

Sám tento produkt používam už niekoľko mesiacov. Na pracovnom stole mi okrem toho stále svieti Bose SoundLink Mini II, doma v obývačke zas dlhodobo používam Bose SoundLink III.

V cene okolo dvesto eur by som rád ešte upozornil na Harman Kardon Onyx Studio. Druhú generáciu som testoval v roku 2016, dnes už je v predaji štvrtá. Keby som svojho času nehľadal niečo menšie, určite by som si zaobstaral práve tento kúsok. Veľmi dobré hodnotenia má aj Denon Envaya DSB-250BT, ktorý som, žiaľ, nemal možnosť naživo počuť. Zarazilo ma však, že všetky Bluetooth reproduktory Denon majú problém so samovoľným vybíjaním (po dvoch týždňoch od úplného nabitia stratia až polovicu kapacity batérie).

Neprehliadnite:
Porovnávací test: Prenosné reproduktory nielen k vode
JBL Flip 4

JBL Flip 4 sa predáva za oficiálnych 129 eur. Na Black Friday som ho videl v obchodoch aj lacnejšie, odvtedy si však drží pôvodnú úroveň. A tej je bez debaty hodný. Vlastne, lacnejšie reproduktory považujem väčšinou za vyhodené peniaze, na Flip 4 sa viete spoľahnúť za každých okolností.

Pol roka praxe
Najprv som ho zobral na splav Vltavy, kde si ten červený chudáčik vytrpel celodenný dážď aj niekoľko pádov do vody. Dodnes bez problémov funguje.


Potom som ho využíval v podnájme na spestrenie rán. V mobile stačilo otvoriť appku iRadio RTVS a zvoliť Rádio_FM, Devín či Junior, podľa zloženia poslucháčskej základne, alebo nejaký playlist na Spotify, a ráno bolo vždy o čosi veselšie.

JBL Flip 4

Na silvestrovskú chatu som vzal môj Bose SoundLink Mini II, no kamarát doniesol Flip 4 a všetkým sa zvuk z neho páčil viac. A vlastne aj mne. Navyše sme sa nemuseli obávať obliatia, a aj proti miernemu pádu je jeho konštrukcia zhotovená lepšie.

Neprehliadnite:
JBL Flip 4 - parádny spoločník na splav Vltavy
Základné parametre JBL Flip 4
Hmotnosť: 520 gramov, rozmery: valec s priemerom 7 cm dlhý 17,5 cm, meniče 2 x 40 mm (smerujúce dopredu), hudobný výkon 8 W, 3,5 mm audio jack, Bluetooth 4.2, mikrofón pre hlasné telefonovanie, spojenie viacerých reproduktorov cez JBL Connect+, batéria 3000 mAh, nabíjanie 3 - 4 h, výdrž 12 h, nabíjanie cez microUSB konektor, indikácia stavu batérie pomocou 5 LED, pútko pre uchytenie.

JBL Flip 4

Porovnanie s Bose SoundLink Mini II
Na pracovnom stole vyzerá Bose lepšie. Aj v obývačke. Pri nižších hlasitostiach je zvuk z neho mohutnejší, hĺbky precítenejšie a počas práce si ho denne užívam. Žiadne káble na stole, výdrž dlhé hodiny, všetko je, ako má byť. Vtedy oceňujem aj slabšie výšky a výraznejšie basy, ktorých vibrácie cítim na stole už pri 10 % hlasitosti.

Pri zvyšovaní hlasitosti už preberá štafetu JBL, ktorý je zvukovo vyváženejší, akoby sa menej snažil zvuk vylepšovať, navyše výšky reprodukuje ochotnejšie a celý zvuk je vďaka tomu akýsi živší, pestrejší aj čistejší. Pri 1/3 je JBL možno až príliš ploché a ožíva až pri polovici, no pri 2/3 hlasitosti je už Bose oproti JBL výrazne zastreté, akoby ste ho prikryli plachtou.

JBL Flip 4

Veľa spraví umiestnenie reproduktora v miestnosti. V rohu či pri stene bude viac dunieť než v priestore. Všeobecne platí, že pokiaľ reproduktory nebudete priamo porovnávať, budete veľmi spokojní aj s JBL Flip 4, aj Bose SoundLink Mini II, ktorý sa už medzičasom prestal vyrábať a chýba mu zatiaľ nástupca.

Neprehliadnite:
Ideálny spoločník pre zážitok z hudby pri bazéne
Dizajn JBL Flip 4 je vecou vkusu. Ja by som ho do obývačky nechcel ani zadarmo. No dobre, možno v bielej verzii. Na pracovnom stole sa tiež radšej pozriem na vkusnejší produkt, no v detskej izbe, v podnájme či na chatách a stanovačkách zas tvary a vlastnosti Flip 4 jednoznačne vyniknú. A na splave Vltavy ma potešilo aj pútko.

JBL Flip 4

Vo všeobecnosti je zvuk JBL Flip 4 na spodnej tretine hlasitosti vyvážený až flatový, na polovici ožíva, na 2/3 sa už začínajú jednotlivé tóny zlievať a od tohto momentu do maxima (podobne ako na konkurentoch) znie dobre len s dvomi promile v krvi. Vtedy vám je už všetko jedno.

Oceníte ho snáď pri všetkých hudobných žánroch - od elektroniky až po Nirvanu. V cene okolo 130 eur naozaj nemá konkurenta, nech sa ho akokoľvek snažím nájsť.

Výdrž na jedno nabitie je veľmi slušná, bez problémov dosahuje výrobcom udávaných 12 hodín na 1/3 hlasitosti. Viac na bežné počúvanie v miestnosti s kamošmi ani nie je treba.

JBL Flip 4

Výhody:
+ to najlepšie v cene 100 - 150 eur
+ odskúšaná odolnosť voči vode
+ ideálny rozmer
+ fajn zvuk, najmä od 1/3 do 1/2 hlasitosti
+ výdrž na jedno nabitie

Nevýhody:
- špecifický dizajn
- výrazná zmena prejavu od 2/3 hlasitosti vyššie

Záver
Jeden z najvydarenejších produktov, aké som v poslednom roku testoval. Praktický, funkčný, cenovo dobre nastavený. Všetci, ktorým som ho odporučil, sú s ním veľmi spokojní. Okrem špecifického dizajnu mi na ňom nič neprekáža. Valček so 7-centimetrovým priemerom ma neustále prekvapuje svojou maximálnou hlasitosťou, pekným zvukom, odolnosťou voči vode aj dlhou výdržou na jedno nabitie. Čo viac si priať? Ocenenie Bluetooth reproduktor roka 2017 si JBL Flip 4 určite zaslúži.
comments powered by Disqus