JBL Live 300TWS: Najlepšie True Wireless slúchadlá od JBL

JBL Live 300TWS: Najlepšie True Wireless slúchadlá od JBL

Nové slúchadlá JBL Live 300TWS si zobrali to najlepšie zo všetkých existujúcich modelov a pridali ešte niečo navyše. Cenovo dostupné slúchadlá v troch farebných variantách je to najlepšie, čo môžete momentálne mať v kategórii True Wireless od JBL.
Balenie
V neveľkej krabici sa schováva aj niečo navyše, čo doteraz nebolo štandardom v žiadnom balení od tejto firmy. Okrem samotných slúchadiel a nabíjacej krabičky, schováva balenie aj množstvo doplnkových nadstavcov. Okrem troch veľkostí nadstavcov do uší (S, M, L) sa v balení nachádzajú aj tzv. krídlovité rozšírenia nadstavcov do uší a to hneď v štyroch veľkostiach. To aby naozaj každému sadli.

JBL Live 300TWS

Nabíjací kábel, ukončený rozhraním USB-C je potešením. Konečne toto rozhranie sa stáva štandardom aj pri JBL značke. USB-C je dostupné aj u nedávno testovaných slúchadiel JBL Club One. Ostatné súčasti balenia sú už len povinnou jazdou: Záručný list, Manuál, ... a ďalšia dokumentácia. Veľmi sa nám páči, že aj manuály sú spracované prehľadne a zrozumiteľné štýlom IKEA. Obrázkový manuál toho povie podstatne viac a zrozumiteľnejšie.

Pohodlnosť nosenia
Celé púzdro aj so slúchadlami váži len 65.7g, z toho samotné slúchadla len 12g (každé 6g). Napriek veľmi nízkej hmotnosti, ktorú ani nebudete cítiť v ušiach, vydržia prehrávať hudbu 6 hodín. So samotným púzdrom sa dostanete až na 20 hodín, púzdro dodá vašim slúchadlám ďalších 14 hodín.

Neprehliadnite:
Ako si správne vybrať True Wireless slúchadla
JBL Live 300TWS

Ak si zvolíte správnu veľkosť gumenných nadstavcov, tak slúchadla nebudete ani cítiť pri nosení. Nebojte sa aj experimentovať, nie každý má obe uši identické. Môžete aj pre každé slúchadlo zvoliť inú veľkosť gumenných nadstavcov. To sa vám potom odmení nadštandardným pohodlím. Ku komfortu nosenia a používania určite prispejú aj funkcie ktoré firma JBL mohla vtesnať do tak malého priestoru.

Technická stránka slúchadiel JBL Live 300TWS
Prvé prekvapenie sa dostavuje ihneď pri otvorení púzdra. Tu sa nechali inšpirovať u Apple, ktorý je nepísaným kráľom v tomto segmente. Otvorením púzdra sa slúchadlá automaticky zapínajú a pri prvom použití sa automaticky nachádzajú v párovacom režime. Nedá sa nevšimnúť ani zapustené tlačidlo nachádzajúce sa uprostred medzi slúchadlami. Veľká škoda, že samotné nabíjacie púzdro nepreberá možnosti na napárovanie slúchadiel s telefónom a neukazuje sa ani stav. Dané tlačídlo slúži na resetovanie slúchadiel a spárovanie slúchadiel medzi sebou, keby sa vám náhodou nejakým nedopatrením "rozpárovali". Stavová dióda nad tlačídlom dáva vedieť iba základne stavy.

JBL Live 300TWS

Párovanie so zariadením prebieha výhradne s pravým slúchadlom. Ľavé slúchadlo je samostatne bez pravého nefunkčné.

Čo musíme veľmi oceniť, je dotykové ovládanie. Nemusíte nikde nič stláčať ani silnejšie sa dotýkať a môžete základnu funkcionalitu ovládať len zo slúchadiel bez toho, aby JBL Live 300TWS sa nejako pohli, keď už sú v uchu pohodlne usadené. Základné gestá dotykov fungujú bezchybne. S dotykmi ovládate hlasového aktiváciu a deaktiváciu hlasového asistenta či prehrávanie skladieb, zdvíhanie/položenie hovorov, či preskakokavnie skladieb. Trochu cviku (asi tak 30 sekúnd) treba na zistenie gesta ako funguje swiping pre ovládanie hlasitosti. Akonáhle dôjdete na správny gríf, je to úplne prirodzené.

Neprehliadnite:
Bezdrátová sluchátka s Bluetooth do 3 500 Kč
Pomocou aplikácie My JBL Headphones (iOS a Android) si môžete upraviť možnosti dotykového ovládania z preddefinovaných možností. Aplikácia je veľmi intuitívna a nebude vám robiť žiaden problém ju ovládať. Súčasťou aplíkácie je aj ekvalizér.

JBL Live 300TWS

Trochu schované v aplikácii (pod ozubeným kolieskom) sú ďalšie zaujímavé možnosti. Aktivácia automatického pozastavenia a prehrávania. Aby ste ušetrili batériu, prehrávaná skladba sa pozastaví, keď si vyberiete slúchadlá z uší a pustí sa, keď si ich zas do uší dáte. Táto funkcia je pre nás zaujímava a začali sme skúmať na akom princípe to funguje. Radi sa do takého niečoho "vŕtame". Nakoniec je to jednoduchý a geniálny princíp. Na vnútornej strane slúchadiel je zabudovaný svetelný senzor. Ak slúchadlá neregistrujú žiadne svetlo, tak prehrávajú aktuálnu skladbu. Preto vám táto funkcionalita nebude fungovať v noci, keď je tma. Za nás to nie je určite chyba, ale príjemná vychytávka.

Druha vychátavka sa nachádza v menu pod položkou "Find my buds". A ako z názvu vyplýva, môžete takto nájsť zapadnuté či stratené slúchadlá, ak sa nachádzajú v dosahu. Ťuknutím na slúchadlo začne stratená časť vydávať vysoký tón. Akonáhle nájdete stratené slúchadlo, stačí ťuknúť znova a stlmíte prehrávaný zvuk.

Poslednou vlastnosťou sú technológie TalkThru a Ambient Aware. Ambient Aware / TalkThru sú vlastnosti, ktoré spríjemňujú používanie slúchadiel. Obe funkcie vám zosilnia zvuk z okolia, ale každý ide na to inak. Ambient Aware vám prepustí a zosilní zvuk z okolia pri zachovanej hlasitosti prehrávanej hudby. To je dobré napríklad pri počúvaní vonku, aby ste počuli prichádzajúci dopravný prostriedok, alebo zvoniaceho cyklistu. TalkThru vám pri zosilnení zvuku z okolia stlmí na minimum prehrávanú hudbu. To je dobré, ak chcete s niekým prehodiť pár slov bez toho, aby ste slúchadla museli vyberať z uší.

Neprehliadnite:
Recenze AKG N20NC – referenční poslech bez žádného vyrušování
JBL Live 300TWS

Slúchadla sa vyznačujú vodeodolnosťou IPX5. To stačí na to, že môžete slúchadlá použiť i pri športe. Pot im neublíži. Takisto sa nemusíte báť o slúchadlá keď začne pršať, alebo vám náhodu padnú do mláky.

Kvalita zvuk
Vlastnosťou všetkých slúchadiel, ktoré sa vkladajú do uší, je ich mať správne nasadené. Od toho sa tiež odvíja kvalita zvuku. Poznať to najmä na basovej zložke. Ak nemáte slúchadlá správne nasadené, máte pocit, akoby slúchadlám tie basy chýbali, ale ani veľký menič (5.8mm) nedokáže zázraky. Stačí trochu zasunúť slúchadlá do zvukovodu a hneď to je iná pesnička.

Bluetooth vo verzii 5.0 vám spolu s AAC kodekom zabezpečí vysokú kvalitu prehrávania v dlhom dosahu bez akýchkoľvek kompromisov. Čo vám nevyhovuje na charakteristike zvuku, ľahko upravíte ekvalizérom v horespomenutej aplikácii. Jedine sme mali pocit, že prehrávaná hudba je akoby posunutá trochu ďalej od nás.

JBL Live 300TWS

Čo je daňou za kvalitný zvuk v AAC kodeku (24bit / 96kHz), je určenie slúchadiel. Tie využijete určite pri počúvaní hudby, alebo podcastov. Video obsah si s týmito slúchadlami veľmi neužijete, pretože šírka pásma Bluetooth už nestíha na synchronizáciu obrazu so zvukom a zvuk je prehrávaný asi s 1/2 sekundovým oneskorením.

Záver
Slúchadlá JBL Live 300TWS prinášajú množstvo technických inovácii, ktoré určite oceníte pri počúvaní audio kníh, hudby či podcastov kdekoľvek. Či už na ceste do práce, školy ale aj pri cestovaní lietadlom či autom. Veľmi nízka hmotnosť, dlhá výdrž a základná vodeodolnosť z nich robia univerzálne slúchadlá na denné počúvanie.

JBL Live 300TWS
comments powered by Disqus