JBL Tuner 2: DAB a FM rádio kdekoľvek a za každých okolností

JBL Tuner 2: DAB a FM rádio kdekoľvek a za každých okolností

JBL zaradil do svojej ponuky hneď dva modely nahradzajúce prvý model reproduktora s integrovaným FM a DAB rádiom. Sú to JBL Tuner 2 a Tuner XL. Dnes sa najprv pozrieme na menší a kompaktnejší model.
Balenie
Ako sme si už zvykli u JBL, balenie býva väčšinou veľmi strohé, pretože ani veľmi netreba. Iba to najnutnejšie. Aj v tomto prípade, okrem samotného reproduktora nájdete v balení len potrebný USB-C kábel pre nabíjanie. Adaptér do elektrickej zásuvky vôbec netreba, určite každý má nejaký k svojmu mobilnému telefónu. A ak nie, stále sa da nabiť z USB portu vášho notebooku či počítača. Takto sa aspoň ani nezvyšuje cena. Potom v balení sa už nachádzajú povinné "papiere" v podobe manuálu či o bezpečnosti.

JBL Tuner 2

Prevedenie JBL Tuner 2

Sami sa nevieme rozhodnúť či sa nám viac páčil pôvodný dizajn alebo aktuálny. V podstate sa stále jedná o reproduktor v prevedení kvádra s integrovanou výsuvacou teleskopickou anténou. Samotné ovládacie tlačídla ostali na svojom mieste, len sa zmenil ich dizajn. Čo si určite všimnete je, že sa zmenil samotný displej. Ten teraz zaberá až štvrtinu čelného panela. Tým dostanete naraz viac zobrazených informácii. Samotný reproduktor narástol o pár milimetrov v každom smere a pribla na váhe o 100g. Na zadnej časti sa stále nachádza AUX-In konektor a po novom, ako ste už mohli vytušiť z balenia sa nabíja pomocou USB-C rozhrania.

JBL Tuner 2

JBL Tuner 2

Čo sa zmenilo vo vnútri
To, že reproduktor trochu nabobtnal má svoje pozitíva. Reproduktor sa už teraz môže chváliť certifikáciou vodeodolnosti IPX7. Ak vám padne teraz do bazéna, alebo zmokne, už sa mu nič nestane. Všetko hravo zvládne. Navyše sa zvýšila aj kapacita integrovanej batérie. Teraz vám vydrží na jedno nabitie hrať až 12 hodín (predchádzajúca verzia mala "len" 8 hodín).

Neprehliadnite:
Prenosné digitálne rádiá JBL
Aj samotný menič sa dočkal vylepšenia, aj keď jeho výkon a rozmery sa nezmenili, len dokáže zahrať o niečo basovejšie. Vylepšenia sa dočkalo aj rozhranie Bluetooth, ktoré povýšilo z verzie 4.1 na 4.2. Aj keď by sme tu radi videli už verziu 5.0, nijako to extra neprekáža ani nechýba.

JBL Tuner 2

Jeden celý týždeň s JBL Tuner 2
Chceli sme si sami na sebe odskúšať, či nový JBL Tuner 2.0 je naozaj, tak univerzálny reproduktor. Z pracovného stola sme odstránili všetky reproduktory a slúchadlá a dali sme sa do použivania len s reproduktorom. S telefónom iPhone XR sme reproduktor JBL Tuner 2.0 spojiti pomocou Bluetooth. Samotné párovanie bolo úplne bezproblémové. Takisto nebol problém ani pri párovani s MacBook PRO.

Pre šetrenie batérie sme ho napojili na napájanie priamo z MacBook-u. Na to sme museli použiť vlastný USB-C kábel, keďže nové MacBooky nedisponujú už klasickým USB-A konektorom. K tomu je potrebný kábel ktorý má oba konce USB-C.

JBL Tuner 2

Reproduktor disponuje duálnym FM tunerom. Jeden je ešte klasický analógový a druhý už digidtálny (DAB). Ak máte JBL Tuner 2 umiestnený pri okne, anténu netreba ani vysúvať. V miestach s horším pokrytím treba túto anténu povysunúť. Keďže sa nachádzame v Bratislave, nebol absolútne žiaden problém s príjmom DAB rádii. Dokonca nám automatické ladenie našlo aj širokú škálu rakúskych rádii. Výhodou príjmu rádii cez DAB je to, že nedochádza k žiadnemu rušeniu. Rádio buď ide, alebo nie. A to veľmi jasno a čisto. Navyše dostávate množstvo informácii z rádia. Záleži aké údaje konkrétna stanica vysiela. Tie sa vám potom zobrazujú na prednom displeji. Čí sa jedná o názov prehrávanej skladby, alebo dopravné či iné informácie.

Neprehliadnite:
6 vianočných tipov od JBL
Na rozdiel od našich západných susedov, DAB pokrytie ešte nie je na celom Slovensku. Vtedy sa stačí prepnúť na FM vysielanie a spustiť automatické skenovanie staníc. Obľúbené stanice si potom môžete či už v prípade DAB alebo FM vysielania uložiť pod jednotlivé číslovky pre rýchle prepnutie.

JBL Tuner 2

Počas celej pracovnej doby sme mali naladené rádio v DAB režime. Za celých 8 hodín sme vôbec nezaznamenali žiaden výpadok a celý čas rádio hralo čisto. Jediné čo nám trochu prekážalo, že museli sme ručne prepínať vstup, keď sme chceli prehrať video z YouTube na notebooku. Na druhej strane, reproduktor nemôže vedieť, z ktorého zdroja chceme akurát počúvať.

I pozeranie filmov či seriálov bolo skvelé. Podstatne lepšie ako integrované reproduktory v tele notebooku. Všetky zvuky boli jasné a čisté a veľkosť reproduktora zabezpečilo aj to, že aj basov bolo dostatok. Jedná jediná vec nám chýbala. Asi už veľmi využívame možnosti, ktoré nám JBL servíruje. Tou je technológia JBL PartyBoost (príp. Connect či Connect+). JBL Tuner 2 nedisponuje žiadnou takouto technológiou. Síce to dáva zmysel, ale bolo by dobré to tam mať ako skrytý bonus.

JBL Tuner 2

Použitie JBL Tuner 2 vonku
Počkali sme si na pekné počasie a vybrali sme sa s plne nabitým reproduktorom k vode. Chceme totiž otestovať reálne vodeodolnosť JBL Tuner 2. Najmä nás zaujímalo či reproduktor zostane plávať na hladine alebo sa potopí na dno. Toto vôbec bohužiaľ neuvádza. A je to naozaj dôležité, pretože vodeodolné to môže byť ako chce, keď to padne do vody a klesne to na dno kde to už nik nenájde. A to nie je prípad tohto kúsku. JBL Tuner 2 totiž po páde vypláve na hladinu a tam zostane. Nemusíte sa vôbec báť, že by ste ho doslova "utopili"

Neprehliadnite:
Recenzia JBL Tuner 2: Bezdrôtový reproduktor s rádiom podruhé
Pri prehrávaní na batériu JBL Tuner 2 bez problémov zvládne udávanú 12 hodinovú výdrž. Záleži naozaj od úrovne hlasitosti a keďže neradi rušíme okolie, tak sme dokonca výdrž mierne dokázali aj prekročiť. Následne reproduktor do plna nabijete za 3.5 hodiny. Ak máte dostatočnú powerbanku, dokonca môžete aj z nej nabíjať.

JBL Tuner 2

Je JBL Tuner 2 pre vás?

JBL Tuner spája prenosný reproduktor s rádiom, kde dôraz sa kladie práve na prehrávania rádio stanic. Či už pomocou moderného DAB, alebo časom overeného FM vysielania. Zobrať si ho môžete kamkoľvek. Hmotnosť 540g nie je veľa. Či už ho budete mať položené na stole v práci, doma, v kuchyni či dielni. Na záhrade či chalupe sa tiež nestratí, aj keď tam nemáte elektrinu. Stále ho môžete napr. nabiť aj z autozapaľovača s USB výstupom. Zastane úlohu aj prenosného reproduktora keď požadujete lepší zvuk ako je vo vašom notebooku či monitore. Je to taký malý príjemný spoločník na každý deň. Doma ho zapíname každé ráno pri káve pred vyrazením do práce, aby sme zistili aká je situácia na cestách.

Na budúce sa pozrieme na väčší model: JBL Tuner XL.
comments powered by Disqus