JBL Xtreme 3: Evolúcia smerom k dokonalosti

JBL Xtreme 3: Evolúcia smerom k dokonalosti

Séria prenosných reproduktorov JBL Xtreme volia tí, ktorí chcú veľký výkon ešte pri zachovanej prenositeľnosti a mobilnosti. A to už prvá generácia zvládala dokonalo a je žiadaná dodnes. Xtreme druhej generácia doslova určil štandard, lenže už je tu s nami viac ako dva roky a chcelo to už inovácie. Privítajte preto JBL Xtreme 3!
Dizajn
Zmenou prešlo prepracovanie dizajnu reproduktoru. Hlavné črty ostávajú zachované, ale zmenilo sa logo, ktoré jedna polovica nenávadí a druhá polovica miluje. Je to otázka vkusu. A keď sa pozrieme na ďalšie uvedené novinky ako JBL GO 3, či Clip 4, tak sa to bude uberať štýlom veľkého loga ladiaceho s dizajnom. Určite má nové logo aj prvok ochrany originality, keďže to asi tak ľahko neskopírujú. Navyše logo pri JBL Xtreme 3 je zapustené do tela reproduktoru a zbytočne nevytŕča ako pri Clip 4. Ovládacie prvky ostali zachované na svojom mieste, len prehodili Bluetooth tlačídlo s PartyBoost.

JBL Xtreme 3

Zmene sa nevyhol ani samotný popruh. Nie, nebojte sa. Otvárač na fľaše ostal zachovaný. Mechanizmus skoby a úchyt na popruh je robustnejší a samotný popruh má gumenné prvky, kde sa dotýka ramena pri prenose, pre väčšie pohodlie.

JBL Xtreme 3

Čo nie je na prvý pohľad viditeľné, tak aj celé telo reproduktora je odolnejšie. Už nemá len certifikáciu IPX7 vodeodlnosti, ale už je vybavený certifikáciou IP67. To znamená, že vodeodolnosť ostala zachovaná, ale teraz je JBL Xtreme 3 odolný aj voči pevným časticiam. Reproduktor tak znesie aj veľmi prašné prostredie, či iné nečistoty.

Neprehliadnite:
Recenzia JBL Xtreme 3
JBL Xtreme 3

Technické inovácie
Pod kapotou sa tiež udialo niekoľko pozitívnych zmien. Predovšetkým spôsob nabíjania. JBL Xtreme 3 nabijete cez USB-C konektor. A aj príslušnu nabíjačku nájdete v balení. USB-C konektor môžete využiť obojsmerne. Či pre samotné nabíjanie reproduktora, ale aj pre nabíjanie zariadenia z reproduktora (alebo použiť klasické USB pre nabíjanie zariadení). Pozitívnou zmenou je aj zvýšenie Bluetooth verzie na 5.1, čo zaručuje stabilnejšie pripojenie a hlavne väčší dosah, ak aj zdrojové zariadenie disponuje takouto verziou Bluetooth. 3.5mm jack konektor ostal zachovaný pod záslepkou.

JBL Xtreme 3

Veľkým prekvapením je, že reproduktor je ľahší ako predchádzajúce generácie. Inžinieri z JBL dokázali skresať hmotnosť pod 2kg pri zachovaní takmer identických rozmerov. Oproti Xtreme 2 je len o 9mm dlhší.

JBL Xtreme 3

Technológia JBL PartyBoost je už samozrejmosťou pri všetkých novo uvedených prenosných reproduktorov. Pomocou tejto funkcie môžete prepojiť bezdrôtovo viac reproduktorov s rovnakou technológiou.

JBL Xtreme 3

Inováciou prešli aj reproduktory. Pri zachovaných rozmeroch je výkon 2x 25W (tweeter) + 2x 25W (woofer) pri napájaní zo siete, čo je o 5W viac, ako predchádzajúca generácia. Dokonca tieto meniče zahrajú aj o niečo hlbšie tóny. Tentoraz dokáže JBL Xtreme až na frekvenciu 53.5 Hz. Síce neduní až tak, ako JBL Boombox 2, ale nemá od neho ďaleko.

Neprehliadnite:
Najväčšie terno budú TWS slúchadlá, hovorí produktový manažér JBL
JBL Xtreme 3

Výdrž reproduktora ostala na rovnakej hodnote 15 hodín, ale nabíjanie sa zrýchlilo. Z nuly na 100% dosiahnete s dodávanou nabíjačkou za 2.5 hodiny.

JBL Xtreme 3

Zvuková stránka
Každou generáciou reproduktora je zvuk lepší, hlasnejší a plastickejší. Sme zvedaví kam to výrobcovia môžu dosiahnúť. Pri testovaní JBL Xtreme 3 sme najmä pri pozeraní filmoch a určitých audioskladbách mali pocit, akoby sme nemali jeden reproduktor, ale viacero rozložených. Aj keď sa vám môže zdať, že reproduktor nehrá hlasnejšie, ale vie viac "naplniť" miestnosť a zvuk správne umiestniť do priestoru. Samozrejme záleži od toho v akej výške a kde ho budete mať umiestnený. Samotnej kvalite zvuku nemáme čo vytknúť. JBL Xtreme 3 hraje dokonale, ak dodáte skvelú skladbu. Reproduktoru najviac prospieva hlasitosť medzi 50% až 75%, kde basy sú presné a cítite ich na svojom tele a výšky sú príjemné. Nikde nič sa nezlieva. Už tretinová hlasitosť dokáže zaplniť zvukom celú obývačku. Pri vyššej hlasitosti v paneláku o sebe určite dajú vedieť aj vaši susedia s názorom, čo si o vás myslia a aj o vašom hudobnom vkuse.

JBL Xtreme 3

Maximálna hlasitosť má zas nepríjemnú vlastnosť ako pri všetkých reproduktoroch, že začína veľké skreslenie. Stačí trošku ubrať a všetko je v poriadku. Radšej tých 95% ako 100%. Neplatí to pri prevádzke na batériu, kde hraje reproduktor o niečo tichšie, aby čo najdlhšie vydržal.

JBL Xtreme 3

Malý bonus
Určite si nainštalujte aj aplikáciu JBL Connect. V aplikácii si síce neupravíte zvuk pomocou ekvalizéra, ale môžete si nastaviť režim PARTY či STEREO pri spárovaní viacerých reproduktorov a takisto môžete aktualizovať firmware reproduktora, ak nejaký v budúcnosti vyjde. A ešte môžete deaktivovať audio efekty pri zapínaní a vypínaní reproduktora.

Neprehliadnite:
6 vianočných tipov od JBL
Oplatí sa upgradovať?
Na túto otázku je jednoduchá odpoveď. Určite áno. IP67 odolnosť, Bluetooth 5.1, univerzálne USB-C, JBL PartyBoost hovoria v prospech tohto reproduktora. Za nás je JBL Xtreme 3 prirodzenou evolúciou a určite osloví ľudí, ktorí hľadajú vysoký výkon s prijateľnou hmotnosťou na prenos.

JBL Xtreme 3
comments powered by Disqus