Jednoducho perfektné špunty

Jednoducho perfektné špunty

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a hneď na úvod vám prezradím, že už pekne dávno som nič lepšie ako in-ear slúchadlá AKG N40 v ušiach nemal. Ak teda vôbec. Rovnako celkové vyhotovenie a spracovanie mi podľa zaužívaného školského hodnotenia vychádza na výbornú. Jednoducho povedané – za nezanedbateľnú sumičku som dostal do uší porcie zvuku dosiaľ nepoznaného.
Otvorenie Pandorinej skrinky
Už samotné vybaľovanie slúchadiel bolo pre mňa zážitkom a predzvesťou, že v ruke nedržím len také hocijaké slúchadlá do uší. Otváracia krabička ako na luxusný šperk ukrývala dvojicu oddelených slúchadiel s povrchom z nerezovej ocele, kvalitné prenosné puzdro, čistiaci nástroj, adaptér do lietadla v kovovom finiši, dvojicu kvalitných káblov s pozlátenými koncovkami a súpravu zvukových filtrov osadených do kovovej platničky. A samozrejme, tiež trojicu náhradných nadstavcov do uší vo veľkostiach XS, S a L. Veľkosť M bola nasadená na slúchadlách a presne tá sadla do môjho ucha. Famózne.

AKG N40

Inštalácia

Ako som už spomínal, na výber sú dva kábliky. Jeden cestovný obsahuje aj zabudovaný diaľkový ovládač s mikrofónom. Oba kábliky majú z väčšej časti textilnú povrchovú úpravu odolnú proti namáhaniu i zamotaniu a sú osadené 3,5 mm pozlátenou koncovkou s nerezovou obručou s logom AKG pre pohodlné uchopenie pri zasúvaní do vstupu zdroja zvuku. Podotknem, že mne sa ich zamotať podarilo, a to hneď niekoľkokrát. Na opačný koniec sa do mäkkej gumenej konštrukcie s pozlátenými koncovkami nasadzujú samotné slúchadlá. Aby ste si nepoplietli kanál, sú pre pravý označené červenou a pre ľavý modrou farbou. Vyznačené je aj presné miesto osadenia, aby pri občasnej výmene káblov nedošlo k poškodeniu. Unikátnou záležitosťou AKG N40 je možnosť výmeny zvukových filtrov. Štandardne je osadený filter REFERENCE SOUND, ale na výber je ešte BASS BOOST s basovým akcentom alebo HIGH BOOST s dôrazom na výšky. Filtre majú na drobnom kovovom tele vyfrézovaný závit, vďaka ktorému sú bezpečnou súčasťou buď kovovej plakety, alebo priamo slúchadiel. Pred ich výmenou však treba stiahnuť aj gumený nadstavec do ucha. Celá výmena oboch filtrov však nezaberie viac ako 5 – 6 minút.

Posluch
Osadenie do uší prebieha maximálne intuitívne, ale v prípade potreby je k dispozícii aj ilustračný manuál. Slúchadlá fantasticky sedia a umožňujú dlhé, skutočne dlhé hodiny komfortného počúvania. Ťahal som takmer 6-hodinový maratón absolútne bez problémov a bez potreby na chvíľu si odpočinúť. Pre dobré zafixovanie sú N40 vybavené slučkovou konštrukciou za ucho, ktorú som rovnako pri nosení vôbec nevnímal. Čo sa týka komfortu nosenia, zaslúžili by si opäť hodnotenie výborné.

Neprehliadnite:
Recenze JBL Reflect Mini BT: bezdrátová sportovní sluchátka pro budoucí majitele iPhonu 7
AKG N40

Premýšľam, ako presne opísať zvuk, ktorý tvorcovia dostali do týchto luxusných slúchadiel. Jednoznačne by som začal ich neuveriteľnou ľahkosťou a univerzálnosťou. Počúval som výhradne nahrávky v hi-fi kvalite 44,1 kHz cez službu Tidal. Tieto Hi-Res slúchadlá si totiž nič iné ako kvalitné porcie hudby nezaslúžia a trápiť ich nebodaj formátom mp3 by bolo kacírstvom a rúhaním sa najvyššieho levelu. Prešli sme si spolu jazzom, rockovými peckami, ale zabŕdol som aj do mojej nie práve obľúbenej klasiky. Všetko brilantne zvládnuté. Hudobné nástroje znejú, ako keby ste sedeli v prvých radoch koncertnej sály v Gothenburgu. Zatiaľ som tam ešte nesedel, ale predpokladám, že to bude podobný zážitok, aký som si užíval a aký sa tu snažím opísať. Činelky, sláčiky, bicie, všetko neuveriteľne reálne, detailné a presné ako skalpel skúseného chirurga. Dokonca aj priestor, s ktorým si skutočne na úrovni poradí iba vyvolená vzorka slúchadiel, bol reálny a hmatateľný.

Prechádzanie prstov po hmatníku akustickej gitary, úžasne znejúce piano, metličky v pozadí a zamatový hlas Diany Krallovej v skladbe Sway ma priviedli na pokraj zvukovej nirvány. Zimomriavky mnou prechádzali, keď som si vypeckoval obľúbený Red Hot Chili Peppers v skladbe Dark Necessities či Metallicu Nothing Else Matters. Bicie Larsa Ulricha a hlboký hlas Jamesa Heltfielda ma doteraz na žiadnych slúchadlách nebavili tak ako na týchto viedenských špuntoch. A keď už som pri Viedni, plynule presedlávam na nesmrteľného Mozarta. Pre potešenie si púšťam hádam najznámejšiu „odrhovačku“ 13. serenádu Malú nočnú hudbu a veru započúval som sa hádam ako nikdy doteraz. Nepočúval som ani prehnane nahlas, ale aj tak ma zvuk úplne pohltil. Pokračujem ďalej v Ordinary Love od U2, púšťam si Michaela Jacksona a silnú baladu Liberian Girl, temný Thriller a Dirty Diana. Všetko perfektne zvučí. Basové pásmo je pevné, presné, no napriek tomu príjemne zaoblené a uši netrhajúce, ani keď hlasitosť osolím na maximum. Super. Pri citlivosti 115 dB SPL/V @1 kHz a impedancii 20 Ω dostávam do uší aj pri niečo viac ako polovičnej úrovni hlasitosti množstvo detailov, na ktoré som doteraz nebol zvyknutý. Nástroje sú oddelené od vokálov a ani pri náročných basových častiach sa zvuk nezlieva, ale stále je dostatočne prekreslený a prevzdušnený.

AKG N40

Resumé
AKG N40 sú na pohľad krásne prenosné slúchadlá, s ktorými za cenu atakujúcu 400-eurovú hranicu dostanete okrem množstva doplnkov vrátane vymeniteľných zvukových filtrov a štýlového puzdra predovšetkým ultimatívny zvuk, aký v slúchadlovom svete pozná iba málo konkurencie. Páči sa mi, že sa tieto slúchadlá na nič nehrajú, a pred ich testovaním som nemal o nich takmer žiadne informácie. Vypýtal som si ich viac-menej z vlastnej zvedavosti a nakoniec, ako sa zdá, ma moja zvedavosť bude stáť pár stoviek eur, keďže sa s N40 už asi nedokážem rozlúčiť. Po prvý raz, a to prízvukujem, som dokázal dopočúvať aj skladby, ktoré mi nezahrá ani moja domáca referenčná aparatúra. Za tento počin vzdávam hold pánom z AKG. Snáď ešte na záver drobné odporučenie. Otázka kupovania pomerne drahých slúchadiel naslepo bez vypočutia na odporúčanie z recenzie je na mieste, preto odporúčam jedinečnú možnosť vyskúšať si ich v bratislavskej predajni Techhouse.

+ zvuk
+ vyhotovenie
+ výbava
– dokonca ani cena nie je mínus
comments powered by Disqus