Krabica plná prekvapení

Krabica plná prekvapení

Na trh sa každoročne dostávajú desiatky nových modelov slim televízorov s viac-menej kvalitným obrazom, no často podpriemerným zvukom. Poriešiť adekvátne ozvučenie teda ostáva na externom zvukovom systéme. Kompaktnejším riešením môže byť soundbar, ale pokiaľ si chcete užiť skutočne priestorový viackanálový zvuk, môže byť dobrým riešením, ako nenaštrbiť rodinný rozpočet, aj takzvaný „krabicový“ systém domáceho kina. Jeden 5.1-kanálový systém zvučného mena Harman/Kardon s označením BDS 635, ktorého základ tvorí viackanálový blu-ray prehrávač schopný upscalovať klasický blu-ray disk na 4K, som sa rozhodol otestovať, i keď osobne tieto „krabičáky“ extra nemusím. Nakoniec aj napriek skutočne otravným káblom, ktoré sa hlavne pre zadné satelity pomerne ťažko integrujú do prostredia obývačky, ma tento dizajnový systém svojím zvukom a výbavou postupne presviedča o svojich kvalitách.
Náročnejšie začiatky
Aj tak by sa dalo opísať prvé vzájomné zoznámenie. Každý z reproduktorov nesie výrazné logo Harman/Kardon. Štvorica satelitov má rovnakú veľkosť a cez ochrannú kovovú mriežku vidieť osadenie výškovým a stredobasovým reproduktorom. Center má presne o jeden reproduktor viac a pasívny subwoofer s priemerom 21 cm ústi priamo do podlahy. V krabici nachádzam aj gumené antirezonančné podložky pod reproduktory, ak sa rozhodnete neinštalovať ich na stenu. Ak áno, je tu aj kompletná súprava vrátane potrebných skrutiek a matíc na bezpečné uchytenie. Súčasťou balenia je aj diaľkové ovládanie, FM anténa, wi-fi anténa, USB kábel a HDMI kábel s dĺžkou 1 m. Pri pohľade na pekne zmotanú kabeláž ma pri predstave balenia a rozmotávania začínala obchádzať nevoľnosť, ale nakoniec som sa do toho pustil. Príšerne totiž neznášam spleť zamotaných káblov. Pre zadné satelity je k dispozícii 10 metrov kábla so slušnou hrúbkou. Predné satelity, center a subwoofer disponujú zhruba polovičnou dĺžkou, čo zďaleka presahuje potreby miestnosti, do akých je toto domáce kino určené. Každý káblik je farebne označený a zakončený holým upraveným vodičom, ktorý sa pohodlne vkladá do svoriek na zadnej strane prehrávača v zosilňovacej časti a na druhej strane do farebne označených svoriek reproduktorov. Subwoofer má klasický skrutkovací terminál.

Moderný dizajn a slušná konektivita
Blu-ray prehrávač má typický dizajn komponentov Harman/Kardon. Zapustený otočný ovládač hlasitosti s podsvieteným prstencom. Regulácia hlasitosti sa tak uskutočňuje krúživým pohybom prsta po ovládači. Vedľa je dobre čitateľný displej a, samozrejme, slot na vkladanie diskov. Tlačidlo na vysúvanie nie je vlastne tlačidlo, ale iba dotyková ikonka, a aby som nezabudol, pod štrbinou mechaniky je ešte USB vstup na jednoduché pripojenie kľúča s filmovým alebo hudobným obsahom. Zadný panel obsahuje ďalej dva HDMI vstupy, dva analógové vstupy AUX, koaxiálny audiovstup, optický audiovstup, vstup rozhlasovej antény, Ethernet a druhý USB vstup, ktorý slúži aj na aktualizáciu firmvéru. Postačujúca je aj séria výstupov. Napočítal som jeden HDMI (ARC) a tiež po jednom optickom a AUX analógovom výstupe, na ktoré je možné pripojiť HK adaptér a následne napárovať bezdrôtový reproduktor HK Omni 10 alebo Omni 20. Takto sa dá jednoducho rozšíriť hudobný systém na multiroomový. Jednoduché spojenie s vašimi chytrými zariadeniami zabezpečí integrácia bluetooth. Takto v priebehu pár sekúnd spustíte prehrávanie obľúbenej muziky. Sériu konektorov uzatvára šesť párov svoriek na pripojenie reproduktorov a vstup na pripojenie Wi-Fi antény.

Harman/Kardon BDS635

Má všetko, čo očakávate

Začiatočné nastavenie zvládnete pomocou diaľkového ovládania celkom jednoducho v šiestich krokoch aj v angličtine, keďže slovenčina nie je podporovaná. Diaľkové ovládanie je pre jednoduchosť rozdelené do viacerých zón. Všetko je prehľadné, ale ocenil by som väčšie tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Hlavne potme ich je ťažko identifikovať. Mechanika prehrávača dokáže okrem klasických 12 cm diskov prehrať aj disky s rozmerom 8 cm. Systém podporuje prehrávanie klasických blu-ray jedno- alebo dvojvrstvových diskov 3D Blu-ray, DVD-Video, DVD+R/+RV, DVD-R/-RV, CDDA a CD-R/RW. USB si poradí so súbormi MP3, FLAC, JPEG, MPEG 1, MPEG 2, WMA, WAVAV a DivX Plus HD.

Neprehliadnite:
Recenzie: Harman/Kardon Esquire Mini
Aj napriek tomu, že čo do veľkosti jedinou seriózne pôsobiacou „bedňou“ 5.1 systému je subwoofer, systém bez problémov a na slušnej úrovni ozvučí aj nadštandardnú obývačku s rozlohou do 35 m2. Každý zo štvorice satelitov disponuje výkonom 50 wattov, rovnako 50 má center a 100 wattov subík. V stereorežime 2.1 je podanie zvuku viac-menej uspokojivé. Chýbajúce spodné pásmo drobných predných satelitov dôstojne supluje výkonný subwoofer. Podstatná pri sledovaní filmov je však podpora zvukových filmových formátov DOLBY True HD Digital Plus a DTS-HD master audio. Akčné scény v oboch režimoch majú výborný drajv a už pri polovičnej úrovni hlasitosti sa dalo napätie pri sledovaní napínavých scén doslova krájať. Skvelú prácu pri klasických dialógoch odvádza predný center. Aj pri nízkej hlasitosti vám neunikne žiaden detail, čo je pri použití integrovaných TV reproduktorov takmer nemožné. Celkový dojem z priestorového efektu by som zhodnotil školsky na chválitebnú, čiže na dvojku, možno 2+. Prakticky mi nič vo zvuku nechýbalo, ale treba si nechať malú rezervu, ak by sa v rámci krabicového systému objavilo v budúcnosti ešte niečo lepšie.

Kompaktný systém domáceho kina Harman/Kardon BDS 635 ma na začiatku zľahka potrápil svojou kabelážou. Verím, že už to dlho nepotrvá a podobné domáce systémy budú fungovať pekne bezdrôtovo v rámci domácej Wi-Fi siete. Trend je v tomto smere jasný. Dobrou správou je aj systémová podpora DLNA, ktorá umožňuje získať okamžitý prístup k audio- i videoobsahu vášho domáceho archívu. Príjemným spestrením tiež môže byť podpora internetového rádia Vtuner a bohatá konektivita na vstupe i výstupe. Ak sa vám teda sústavu piatich reproduktorov s kabelážou podarí esteticky zakomponovať do interiéru obývačky, zo zvukovej i estetickej stránky vás bude tento systém domáceho kina určite dobre baviť niekoľko rokov.

Hodnotenie
+ slušný zvuk, vyhotovenie prehrávača, konektivita
- kabeláž
comments powered by Disqus