O čom sa mlčí pri Bluetooth

O čom sa mlčí pri Bluetooth

Rukami nám prešlo už množstvo rôznych bluetooth zariadení. Hlavne produkty prehrávajúce hudbu ako slúchadlá či rôzne prenosné reproduktory alebo reproduktory na doma. No všimli sme si jednu chybu o ktorej sa veľa nevraví a ľudia na ňu nemyslia pri výbere.
Bluetooth rozhranie je už v dnešnej dobe dostupné všade a dokokonca vytláča aj klasický Aux-In konektor ako aj v prípade najnovšieho mobilného telefónu od Apple: iPhone 7. Ono samo o sebe je tento spôsob prepojenia šikovný bez zbytočných káblov a už ani to nebadať tak na spotrebe batérie a preto je to vhodné aj na cesty. No toto rozhranie schováva jednu nepeknú vlastnosť na ktorú dôjdete až neskôr na ktorú sme aj my došli pravidelným testovaním.

Reproduktory ani slúchadlá netestujeme len počúvaním hudby z nejakého mobilného zariadenia či počítača. Hlavne pri reproduktoroch sa snažíme testovacie kúsky nahradiť tým, čo už je pripojené káblom k počítaču. Cez deň väčšinou hraje cez  reproduktor nejaké internetové rádio, ale večer si pustíme film. Ale tu zas radšej prepneme na káblové pripojenie. Prečo?

JBL Flip 4

Všeobecne v Bluetooth konektivite dochádza k opozdeniu. To je na úrovni približne 250ms. Si poviete, však to je nič. No v skutočnosti je to dosť. Pri hudbe to ani nepostrehnete, ale pri filme keď herec otvorí skôr ústa ako vyjde nejaký zvuk je dosť rušivé. A to sa bavíme o štandarde Bluetooth verzie 4.x. Ak máte nižšiu verziu, toto opozdenie môže byť ešte väčšie. A nedeje sa to len na počítači. Stačí, že aj na telefóne si pustíte nejaký klip z YouTube!

Neprehliadnite:
TEST Harman Kardon Onyx: špička aj po čase
Riešenie
Nejaké univerzálne momentálne neexistuje a aké dlhé opozdenie budete mať záleži od mnohých faktorov. V prvom rade závisi od kvality spojenia a čo najmenšieho rušenia (Bluetooth využíva pásmo 2.4GHz a rovnako ho využíva aj WiFi. Dokonca v rovnakom pásme sú aj mikrovlny vašej mikrovlnky). Potom svoju rolu hrajú verzie dvoch spárovaných bluetooth zariadení. A napriek tomu, nemusíte dôjsť k uspokojivému výsledku. Nič iné neostáva, len skúšať a skúšať.

Na počítačoch v pokročilých prehrávačoch si môžete nastaviť predbehnutie zvuku oproti videu a tým vyrovnáte toto opozdenie. Je to síce trochu kostrbaté riešenie, ale aspoň nejaké. To zvládajú prehrávače ako VLC či MPC-HC.

MPC HC

Najjednoduchším riešením je samozrejme použitie kábla, ak dané produkty tým disponujú, ale to sme zas o krok späť. No svitá na lepšie časy. Nedávno bol predstavný štandard aptX Low Latency, ktorý by mal tento neduh odstrániť. Momentálne je na trhu málo produktov s týmto profilom a skôr ich budte hľadať lupou.

V špecifikáciach nájdete mnoho skratiek pri Bluetooth konektivite, ktorým bežný spotrebiteľ nerozumie a stačí mu že to má vôbec Bluetooth. Skratky ako: A2DP, AVRCP, HFP, HSP, GFSK, DQPSK, 8DPSK, SBC či aptX niekomu nič nepovedia dokopy. Ujasnime si najprv nejaké pojmy. Aby ste vôbec dokázali prehrávať hudbu, musí produkt disponovať profilom A2DP (Advanced Audio Distribution Profile). V tomto profile je už použitý nejaký kodek. To už veľa výrobcov nezverejňuje, prípadne sa chváli iba tými výnimočnými. V dvivej väčšine je použitý SBC a vo výnimočných prípadoch aptX. Ako si všimnete na nižšom grafe, použitý kodek veľmi ovplyvňuje dané opozdenie. Už aby tu bol štandard aptX Low Latency. Zatiaľ sa budeme musieť spoľahnúť na osvedčený kábel pri sledovaní filmov.

Neprehliadnite:
Recenzia: AKG Y50BT
aptX LL

Reálne testovanie
Momentálne máme zapožičaný produkt JBL Flip 4. A práve pri tejto novinke nás to "trochu nahnevalo". Je jasné, že produkt je určený na vonkajšie použitie a málokto bude sledovať filmy pomocou tohto reproduktoru. Špecifikácia tohto produktu nehovorí o žiadnom použitom kodeku, tak sme sa rozhodli to zistiť. Pod OS Windows to tak ľahko nezistíte, iba pomocou doplnkových programov. Na Mac OS X, to je jednoduchšie. Stačí podržať klávesu ALT a kliknúť na ikonku Bluetooth a hneď viete na čom ste. V prípade JBL Flip 4 je použitý kodek SBC.

JBL Flip 4

Pripojili sme teda ešte staršie slúchadla Harman/Kardon BT, ktoré sú určené skôr na domáce použitie a aj informácia nám potvrdila, že tu sa už používa kodek aptX. To sme aj ihneď otestovali na filme a nebolo badať žiadne opozdenie. Iba keď ste sa doslova na to zamerali, tak sme ho občas postrehli. Ale nie je to také rušivé ako v prípade JBL Flip 4.

H/K BT
comments powered by Disqus