Odolné trio

Odolné trio

Začnem teda pekne poporiadku a vybaľujem drobný repráčik, ktorý sme si tu už pred časom predstavili. Tentoraz má však za názvom CLIP „plus“, čo značí, že okrem praktickej karabíny, zabudovaného 3,5 mm audiokábla a päťhodinovej výdrže batérie disponuje aj už spomínanou odolnosťou proti vode.
Tá však neznamená, že si spolu skočíte zaplávať. Ide skôr o odolnosť proti kvapkám vody, ktoré sa naň dostanú pri bazéne alebo keď vás na túre zastihne letná prehánka. My sme všetky podrobili aj trošku náročnejšiemu testu, keď nakrátko skončili aj pod vodovodným kohútikom. Výrobca dôrazne varuje jedine pred akýmkoľvek ponorením do vody, opláchnutie pod tečúcou vodou im však vrásky nenarobí. Drobný repráčik je vybavený aj vstavaným mikrofónom pre pohodlné telefonovanie. CLIP+ je osadený jedným meničom s priemerom 40 mm, čím od neho nemožno očakávať dychvyrážajúce divadlo, ale svoju hudobnú úlohu si vzhľadom na svoju veľkosť plní svedomito. S hmotnosťou 150 gramov a skvelou výdržou batérie je však možné mať ho neustále poruke.

JBL Clip+

Druhým z trojice je nedávno predstavená Charge 2-ka, tiež dovybavená jedným „plus“, ktoré zabezpečuje – ako ináč – zlepšenú odolnosť proti vode. Tento výkonný valec, ako som ho už v minulosti nazval, má batériu s kapacitou až 6000 mAh, čo predstavuje až 12-hodinový hudobný maratón, pričom zvuk, ktorý toto kompaktné zariadenie s hmotnosťou 600 gramov vyludzuje, by ste mu určite nepripisovali. Duálne pasívne basové meniče vytvárajú presvedčivé spodky a rozhodne ich nie je málo. Okrem zvuku sa ich tempom môžete pokochať aj vizuálne, keďže sú na oboch koncoch štýlovo odkryté. Plné nabitie trvá presne 4 hodiny a uskutočňuje sa cez Micro USB vstup. Klasické USB slúži na spätné nabíjanie vašich mobilných zariadení.

JBL Charge 2+ má tiež zabudovaný mikrofón s reproduktorom pre kvalitné telefonovanie s funkciou potláčania šumu a ozveny. Možnosť pripojiť k zariadeniu až tri mobilné hudobné zdroje pre ešte väčšiu zábavu pri počúvaní, tiež nie je na zahodenie.

Neprehliadnite:
Výstava Audio, Video a Domáce kino 2015
JBL Charge 2+

No a zlatý klinček na záver. Alebo radšej čerešnička na torte? Vyberte si, čo sa vám páči viac. Ja som si vybral „obríka“ JBL Xtreme s hmotnosťou 2112 gramov, ktorý si ma získal ešte predtým, ako som doň vpustil prúd hudby. Príjemná tkanina na celom povrchu v modrom vyhotovení s krikľavo oranžovým zipsom na zadnej strane v spodnej časti, pod ktorým ukrýva slušnú plejádu koncoviek.

Na vrchnej strane reproduktora sú po oboch stranách masívne kovové ušká na prenosný remienok zapustené do robustného gumového krytu chrániaceho samotné telo speakera. Medzi nimi sú integrované dostatočne veľké, takisto pogumované tlačidlá na ovládanie párovania, hlasitosti, zapnutia, vzájomného spárovania, prehratia a pozastavenia. Podobné, aké má tiež model Charge 2, ale fajnovejšie. Okrem už spomínaných funkcií z JBL Charge 2+ sa dokáže tento sumček spárovať prostredníctvom JBL Connected s ďalšími priateľmi v rybníčku a vytvoriť tak vlastný ekosystém pre dokonalo ohlušujúci zážitok z počúvania. A teraz pozor, ideme do finále. Vstavaná Li-ion batéria s kapacitou 10 000 mAh sa z nula na 100 % naplní za 3,5 hodiny a následne dokáže streamovať muzičku neuveriteľných 15 hodín. Trvalo mi skutočne tri dni, kým sa mi na čelnom diódovom indikátore rozsvietila červená kontrolka, a to som ešte drzo vyhrával ďalšiu hodinu aj pol. JBL Xtreme je vybavený dvojicou USB nabíjacích výstupov, z toho jedným duálnym. Aj toto je vychytávka, aká sa v bluetooth reproduktorových zemepisných šírkach len tak nevidí. Samozrejmosťou ako pri predošlých modeloch je zabudovaný mikrofón na telefonovanie. Tak ako sa mi na začiatku zaľúbil Xtreme dizajnovo, tak som sa s ním ešte ťažšie lúčil po víkendovom hudobnom testovaní.

JBL Xtreme

Udávaný menovitý výkon 2 x 20 W Bi-amp (pri režime napájania zo siete) často nájdete aj na zadnej strane slušného mikrosystému. Tento Little Boy je totiž osadený štvoricou meničov, ktoré pri maximálnej hlasitosti slušne ozvučia záhradnú bazénovú párty. Bočné basáky majú vysoký zdvih a ich tlak je citeľný už pri polovičnej úrovni hlasitosti. Pri maximálnej sa neradno prstom priblížiť ku kovovému povrchu membrány, ináč dostanete „pecku“, ako keď kopne rozhnevaný poník. Ale je to lákavé a pár kopančekov mi preto bolo za trúfalosť uštedrených. Zvukovo by som reproduktor opísal ako nadmieru vyvážený, a dovolím si tvrdiť, že pri jeho konštrukčných kvalitách začína mať pri streamovaní cez bluetooth zmysel aj kvalita použitej nahrávky. Cez hudobnú aplikáciu TIDAL som si vo vysokej kvalite prešiel cez rock, pop aj jazzík a všetko hralo brilantne a čisto. Basové pásmo bolo perfektne ohraničené a pevné, stredy, výšky presne také, aké mám rád.

Odolné trio bluetooth reproduktorov JBL hodnotím ako maximálne dobrý ťah značky na nastávajúce leto. Ja už mám ten svoj vybratý, tak dúfam, že sa ho už čo nevidieť dočkám

Neprehliadnite:
Vode odolné JBL kvarteto so špičkovým zvukom
JBL Xtreme bol ocenený združením novinárov EISA ako najlepší európsky prenosný reproduktor 2015/16
comments powered by Disqus