Odpútajte sa od káblov

Odpútajte sa od káblov

Nie je to tak dávno, čo sme pre vás otestovali reproduktory JBL Control X, a máme tu wireless verziu v rovnakom dizajne a odolnom vyhotovení. Keďže na zadnej strane nenájdete reproduktorové terminály, nejde tu o generačnú výmenu, ale skôr o rozšírenie ponuky pre používateľov, ktorí neholdujú káblom a čas od času si chcú svoje nadupané stereo pribaliť na dovolenku alebo na plážovú párty. Zaujmavosťou je možnosť spárovať navzájom dva páry (4 reproduktory) reproduktorov pre posilnenie zvukového zážitku.
V balení sa nachádza dvojica reproduktorov, pričom už pri vyberaní debničiek z krabice je na váhe poznať, že ide o aktívne monitory, ktoré sú, ako sa postupne dozvedám, navyše vybavené zabudovanou dobíjateľnou batériou, čím sa stávajú neobvykle flexibilnými. Batéria s kapacitou 2600 mAh je súčasťou každého reproduktora a pri štandardnej izbovej hlasitosti, keď sa ešte dokážete medzi sebou pozhovárať, vydrží 4 hodiny prehrávania pri plnom nabití. Vybitý reproduktor sa dostane na plnú úroveň do dva a pol hodiny pričom úroveň stavu indikuje 5 LED diód, ktoré postupne, ako monitorom dochádza šťava, zhasínajú. Na vrchu hlavného reproduktora sú pod gumovou ochrannou vrstvou tlačidlá na ovládanie. Zapnutie, párovanie cez bluetooth, spätné prehrávanie, spustenie/zastavenie, posunutie skladby a nakoniec pridávanie a uberanie hlasitosti. Všetko pekne priamo bez nutnosti otvárať aplikáciu a zvládnete to aj s mokrými rukami. Druhý reproduktor má vo vrchnej časti namiesto tlačidiel nápis CONTROL X, pričom posledne X-ko slúži na zapnutie a vypnutie, čím sa automaticky bez nutnosti vzájomného prepájania káblom pripojí k hlavnému reproduktoru.

JBL Control X Wireless

Pod čelnou odnímateľnou ochrannou mriežkou je osadený dobre známy 133 mm stredobasový menič a palcový výškový reproduktor s technológiou High Definition Imaging (HDI), čo je patentovaná technológia vlnovodu poskytujúca realistický štúdiový sterozvuk. Konštrukcia stredobasového meniča je z odolného polypropylénu vystuženého karbónom. Výškač je z hliníku a je pokrytý vrstvou keramiky. Z vrchu je pre lepší rozptyl zvuku a zároveň svoju sekundárnu ochranu prekrytý terčíkom. V zadnej časti oboch debničiek je vstup na sieťový kábel slúžiaci na nabíjanie, závit na uchytenie montážnej konzoly a pod gumenou ochrannou krytkou má hlavný reproduktor 3,5 mm AUX vstup, ďalej tlačidlo na prepínanie medzi stereo/mono, nasleduje prepínač pre umiestnenie na stene/v priestore a nakoniec možnosť nastaviť reproduktor ako ľavý/pravý alebo spojený ľavo/pravý. Druhý reproduktor umožňuje posledné dve nastavenia primárnej jednotky, čiže umiestnenia a voľby kanálu. Vymakané, myslelo sa na všetko.
S JBL Control X wireless viac nepotrebuje prepojovacie káble a hudbu si môžete servírovať cez bluetooth priamo zo smartfónu alebo po spárovaní s moderným AV receiverom či televízorom vo viacerých zónach. Len pre zaujímavosť spárovanie s televízorom mi zabralo necelú minútu. Svojím odolným vyhotovením sa reproduktory vyslovene pýtajú viac na letnú terasu ako do interiéru, no v elegantnom bielom vyhotovení si ich viem živo predstaviť aj ako súčasť modernej kuchyne či obývačky. Výhodou je pomerne jednoduchá inštalácia na stenu s možnosťou polohovania vďaka otočnému kĺbu.

JBL Control X Wireless

Ale poďme sa pekne povenovať zvuku. Ten bol silnou stránkou modelu testovaného už v minulosti. Repráčiky som rozohrával od nova a každým dňom sa mi zdal zvuk o niečo čistejší a otvorenejší. Výkon 30 wattov by sa mohol zdať nepresvedčivý, ale digitálny zosilňovač triedy D osadený v každom z reproduktorov pracuje s minimálnym skreslením, čím zabezpečuje čistý zvuk aj pri posluchu vo vysokej hlasitosti. Basové pásmo je vzhľadom na veľkosť ozvučnice nadpriemerne bohaté. Aj pri nižších úrovniach hlasitosti sú basy dávkované tak akurát, a nič sa nezmení ani pri postupnom naberaní decibelov. Ani pri maximálnom vybudení necítiť vo zvuku nervozitu či nepríjemné zlievanie zvukov. Stále skvelá kontrola a ohraničenosť bez dunenia či doznievania. Prekvapivé množstvo detailov v nahrávkach, ktoré mám napočúvané na rôznych reproduktoroch, no objavujem v nich aj čosi nové, doteraz nepoznané nuansy. Hudobné nástroje aj vokály znejú reálne a nebudem preháňať, keď ich prejavom prirovnám k štúdiovým monitorom dvojnásobnej cenovej kategórie. Pritom sa na nič podobné ani nehrajú. Aj podanie priestoru je na slušnej úrovni, a pokiaľ sa pohráte so správnym rozmiestnením v miestnosti, odmenia vás zvukom zostavy, do ktorej by ste investovali aj niekoľko stoviek eur viac. Pôvodne som tomuto páru reproduktorov neplánoval venovať viacej ako jednu stranu.

Neprehliadnite:
Zvuk pod kontrolou
Veď sme o nich písali len prednedávnom. Nakoniec mi to však nedalo, keďže tieto kompaktné debničky, ktorých hudobné parametre výrazne prekračujú tie rozmerové, ma zaujali viac, ako som predpokladal. Myslím, že keď dozrie čas na novú terasu, budú JBL Control X Wireless jej súčasťou.

+ zvuk
+ odolné vyhotovenie
+ variabilita a univerzálnosť
+ možnosť navzájom spárovať až 4 reproduktory
- montážna súprava
- nie je súčasťou balenia
comments powered by Disqus