Omni séria - bez káblov prosím

Omni séria - bez káblov prosím

Spoločnosť Harman predstavila na svetovej výstave IFA v Berlíne horúcu novinku – bezdrôtový multiroomový systém reproduktorov Harman/Kardon Omni. To však má byť len začiatok veľkej ofenzívy v oblasti bezdrôtového prenosu zvuku, ktorú Harman pripravuje. V podobe systému Omni si konštruktéri stanovili niekoľko cieľov. Rozhodli sa vybudovať otvorený systém audio zariadení, ktoré by komunikovali bezdrôtovo, disponovali nadčasovým dizajnom a kompaktnými rozmermi. Zároveň by mali byť schopné produkovať v danej kategórii zvuk na špičkovej úrovni. Tomu nasvedčuje aj fakt, že systém Harman/Kardon Omni ako prvý dokáže bezdrôtovo prenášať audio signály s vysokým rozlíšením 24bit/96kHz. Ovládanie systému pritom musí zostať maximálne užívateľsky prívetivé a cena prijateľná. Ako sa im tieto ciele podarilo naplniť je možné posúdiť zatiaľ podľa troch produktov. Ide o dva modely aktívnych reprosústav Omni 10 , resp. Omni 20 a HD audio adaptér zvaný Adapt.
Aktívny reproduktor Omni 10 je ekonomickejšia voľba (199 Eur) určená do menších priestorov. Ide o takmer guľaté „ lesklé plastové čudo“ s priemerom cca 18 cm. Spodná podstava je zrezaná a pogumovaná, čelná stena je potiahnutá priezvučnou tkaninou. Svet okolo nás síce nie je len čiernobiely, ale reproduktory a adaptér Omni sú však dostupné v týchto dvoch farebných vyhotoveniach. Práve tieto farby sú najľahšie kombinovateľné s rôznymi interiérmi. Reprosústavy Omni sú totiž aj zaujímavým dizajnovým doplnkom. Ovládacie prvky reproduktorov Omni sú umiestnené zhora a sú tiež pogumované. Ich počet je zredukovaný na minimum : regulácia hlasitosti + a -, tlačidlo párovania Bluetooth, tlačidlo pozastavenia/spustenia reprodukcie a centrálne umiestnené multifunkčné tlačidlo Link. To prostredníctvom svojho podsvietenia stredného segmentu a vonkajšieho prstenca oznamuje užívateľovi, v akom režime sa reproduktor práve nachádza. Na hornej stene je aj nenápadný otvor, pripomínajúci prácu červotoča. V skutočnosti je za ním osadený malý mikrofón, umožňujúci cez reproduktor Omni viesť telefónne hovory. Pri prichádzajúcom hovore sa aktuálna reprodukcia utlmí. Na spodnej strane ozvučnice nájdete konektor na pripojenie napájacieho adaptéra, vstupný konektor AUX s priemerom 3,5 mm a tlačidlo Reset a WPS. Na zadnej strane Omni 10 je zabudovaný pasívny žiarič – kovová membránka upevnená na gumovom závese. Je to jeden zo spôsobov, ako posunúť spodnú hranicu frekvenčného rozsahu reprosústavy nižšie. Konštrukcia je dvojpásmová s 35 mm výškačom a 90 mm basáčikom, ktoré podľa výrobcu poháňajú dva 25 W zosilňovače. „Dvadsiatka“ má oválny tvar a oproti menšiemu bratovi objem približne 1,5 až 2-násobný. Je určená na ozvučenie väčších priestorov. Aj počet meničov narástol na štyri, i keď menšieho rozmeru. Omni 20 v sebe skrýva dva výškové meniče s priemerom 19 mm a basové meniče s priemerom 70 mm. Deklarovaný výkon reprosústavy je 4 x 15 W. Vďaka väčšiemu telu sa zdroj vmestil priamo do ozvučnice, prívodný kábel je odoberateľný. Prípojné miesta a ovládacie prvky sú prakticky identické s Omni 10, cena je vyššia o 100 Eur.

Harman/Kardon OMNI

Možno si možno poviete, že posluch takýchto výrobkov má iba zmenšovať utrpenie gazdiniek pri krájaní cibule, aj to len od chrbta. Prípadne len hučať v spoločnosti, kde priemer promile neklesá pod 2,5 a keď má niekto menej, hneď je považovaný za outsidera. Naopak, reproduktory Omni majú vyššie ciele, o čom svedčí aj to, že sa z nich dajú vytvárať stereopáry. Pri počúvaní vám dajú jasne najavo, že to, čo do nich „ládujete“ je len veľmi komprimovaná mp3-ka. Keď do nich nasmerujete kvalitný flac či wav, odmenia sa vám až takmer audiofilským zážitkom. Veď inak by bezdrôtový prenos HD audia s vyšším rozlíšením ako má CD ani nemalo zmysel.
Už zvuk menších Omni 10 je na danú veľkosť a kategóriu reproduktorov mimoriadne dospelý, veľmi čistý na výškach a stredoch a položený na viac než slušnom basovom základe. Podľa údajov výrobcu je frekvenčný rozsah 52 Hz – 20 kHz v pásme -6dB.

Väčšie Omni 20 majú obdobný charakter výšok a stredov, basov však citeľne pribudlo. A to napriek tomu, že podľa výrobcu je frekvenčný rozsah dokonca o 1 Hz menší (53 Hz – 20 kHz, v pásme -6dB). Zväčšený objem jednoducho počuť a pri slepých testoch by ste tipovali, že hrá oveľa rozmernejšia reprosústava. Udávaný frekvenčný rozsah je len ďalším dôkazom toho, že jediným spôsobom ako vybrať reprosústavu je len posluch. Z technických údajov je obyčajne zaujímavý len vonkajší rozmer, aby sa vám repro vmestili na policu, alebo aby svojou veľkosťou nerozvrátili váš harmonický manželský zväzok.
HD audio adaptér Adapt je drobná oválna „krabička“ s cenovkou 129 Eur. Tvorí akýsi most napr. medzi vašou existujúcou „hifinou“ a bezdrôtovým systémom Omni. Obsahuje analógový vstup a výstup v podobe konektora s priemerom 3,5 mm. Môžete tak cez Adapt poslať bezdrôtovo zvuk až s HD audio rozlíšením 24-bit/96 kHz z hifi zostavy do reproduktorov Omni, ale i opačným smerom. Adapt má aj rozhranie Bluetooth a pripája sa samozrejme cez wifi rozhranie.

Neprehliadnite:
Bezdrôtový multiroomový hudobný systém Harman/Kardon OMNI
Harman/Kardon OMNI

Hoci moje prvé spojenie s Omni reproduktormi sprostredkovala technológia Bluetooth, väčšinu ich potenciálu možno využiť až po ich pripojení k domácej wifi sieti. Prvým krokom však musí byť inštalácia bezplatnej aplikácie Harman/Kardon Controller do mobilov či tabletov. Takto získate toľko sofistikovaných ovládačov systému, koľko potrebujete. Aplikácia vám prezradí postup pri zosieťovaní zariadení. K dispozícii je využitie funkcie WPS, ale ak ju váš router nepodporuje, môžete sa pripojiť manuálne. Ku každému zariadeniu – reproduktorom či adaptéru priradíte miestnosť, kde sa nachádza. V každej miestnosti môžete prehrávať v tom istom čase rozdielny obsah. Keď je v jednej miestnosti umiestnených viac reproduktorov, logicky musí byť reprodukovaný obsah totožný. Aplikácia umožňuje vytvárať i páry reproduktorov rovnakého modelu pre stereofónnu reprodukciu. Z ozvučených miestností je možné vytvárať cez aplikáciu variabilné bloky, ktoré prehrávajú rovnaký obsah, napr. iný na hornom a iný na dolnom podlaží a pod. Po aktivácii tzv. Party módu je rovnaký obsah streamovaný do všetkých reproduktorov. Hlasitosť reproduktorov je individuálne nastaviteľná, k dispozícii je aj Master Volume, ktorým ovládate hlasitosť všetkých reproduktorov súčasne. Zaujímavou je možnosť prenášať si hudbu „so sebou“. Pri prechádzaní jednotlivými miestnosťami stačí jednoducho stlačiť tlačidlo Link na prístroji a zvuk vás bude všade sprevádzať. Bez prítomnosti signálu sa reproduktory vypínajú po desiatich minútach. Príkon v pohotovostnom stave je veľmi prijateľný – len 1,6 W.

Voľba prehrávaného obsahu je maximálne jednoduchá. Navolíte na displeji mobilu príslušnú miestnosť, klepnutím na skladbu či celý album z playlistu odošlete obsah do príslušného reproduktora. V aplikácii nájdete aj prístup k internetovým službám Deezer a MixRadio, ďalšie ako napr. Spotify, vTuner a ďalšie majú postupne pribúdať. Okrem streamovania obsahu bezdrôtových zariadení netreba zabúdať ani na možnosť pripojenie analógových zdrojov, veď každý z reproduktorov je vybavený aj analógovým vstupom, podobne ako Adapt. Podľa Harman/Kardon je OMNI svetovým unikátom v bezdrôtovom restreamovaní zvuku vstupujúceho do systému cez Bluetooth, resp. cez analógový AUX. Pritom je jedno, či sa pripájate do adaptéra alebo ľubovoľného reproduktoru. Ten sa potom stáva bezdrôtovým vysielačom pre ďalšie tri zariadenia, čo zatiaľ žiadna konkurencia nedokáže. Zapnutie a vypnutie zvuku pri restremovani zo vstupov AUX a Bluetooth na tejto trojici je možné zatiaľ iba stlačením tlačidla Link, ale čoskoro už bude možné restream úplne ovládať aj cez aplikáciu, tak ako i klasický stream. Na neskôr je ohlásené ďalšie rozšírenie počtu zariadení, ktoré dokážu restream prijímať.

Harman/Kardon OMNI

Možnosti systému sú však už teraz zaujímavé. Konštruktéri H/K odviedli pozoruhodnú prácu. Ku modernému ale nadčasovému dizajnu pripojili tradične výborný zvuk. Pozitívne sa prejavila spolupráca spoločnosti Harman s kalifornskou firmou Blackfire Research, ktorá poskytuje technológie a riešenia pre vysoko výkonné multimediálne aplikácie cez Wi-Fi. Bezdrôtový prenos sa javil počas skúšania ako veľmi stabilný. Na rozšírení možností systému Omni sa neustále pracuje, čoho dôkazom sú pravidelné aktualizácie softvéru aj počas mojho testovania. Ako som v úvode spomínal, systém je otvorený a čakajú ho postupne viaceré prírastky. Prvé budú odprezentované už na výstave CES Las Vegas v januári 2015, ďalšie budú postupne prichádzať počas celého budúceho roku. Do rodiny „bezdrôtovcov“ majú pribudnúť bezdrôtový Omni soundbar, Omni Subwoofer a surroundové reproduktory, čo umožní v budúcnosti zostavovať ďalšie konfigurácie reproduktorov, napr. 2.1, 5.0 a 5.1.

Pripravujú sa aj vonkajšie reproduktory, napr. na ozvučenie terás, balkónov atď. Ak ste tam zabudli dotiahnuť káble, nevadí. Aktuálna éra známa z médií ako „tukabel,tukabel“ zdá sa pomaly končí. Vyzerá to tak, že zlodejom káblov nastávajú ťažké časy...

Neprehliadnite:
Poznačte si: Audio Video Show Praha
Hodnotenie
+ moderný a nadčasový dizajn, kvalitné vyhotovenie a kompaktné rozmery
+ vzhľadom na kategóriu výborný zvuk
+ bezdrôtový prenos HD audia 24-bit/96 kHz
+ bezdrôtové restreamovanie zvuku z jedného zariadenia na ďalšie aj zo zdrojov AUX a Bluetooth
+ jednoduché ovládanie cez prehľadnú mobilnú aplikáciu
- aplikácia pre Android tablet mierne zaostáva za tou pre iOS*
- chýbajú zatiaľ ďalšie služby ako Spotify, vTuner a podobne*
- nepodporuje zatiaľ prehrávanie z DLNA a z NAS*
*treba však dodať, že všetky tieto mínusy sú dočasné a budú postupne odstránené aktualizáciou softvéru
comments powered by Disqus