Originál je len jeden: AKG Y50

Originál je len jeden: AKG Y50

Model Y50, ktorý už nejaký ten týždeň útočí na naše oči a uši, sa konečne dostal aj do našich rúk. Priznám sa, po tom, čo sa mohli slúchadlá AKG Y50 vyhrať v ankete AUDIO ROKA 2014, celkom ma zaujali. Po prvé – obrovským logom a pekným modrým vyhotovením. Po druhé – určite zo zvukovej stránky. Tú som však nemal možnosť otestovať, až dosiaľ...
Balenie
     V neveľkej škatuli sfarbenej podľa variantu, ktorý si vyberiete, nájdete okrem samotných slúchadiel odpojiteľný kábel a látkové puzdro. Viac nám nebolo treba, takže sa Y50 v tomto smere ani nedočká žiadnej úvodnej výčitky.

Dizajn a konštrukcia
     Ešte než budete mať možnosť si slúchadlá vôbec prvý raz nasadiť na uši, AKG si vaše srdce (a peňaženku) bude chcieť ukradnúť naozaj podareným vyhotovením. Niekto možno bude namietať, že veľké logo na lesklom povrchu mušle slúchadiel je infantilné, mne sa páči. Originálny nápad, ako zakomponovať logo, upozorniť naň a zároveň neprestreliť. Koniec koncov, viacerí v mojom okolí sa zhodli, že ide skôr o vydarený krok ako o dizajnový nepodarok.

AKG Y50

     Rovnaké logo vás čaká aj na hlavovom moste, ktorý takisto pokrýva farebný plast. AKG sa modelom Y50 snaží konkurovať hravým a farebným modelom napríklad od Creative či Sony. Palec hore za odvážny a vydarený krok.

Neprehliadnite:
4 tipy na slúchadlá AKG, ktoré potešia každého milovníka kvalitného zvuku
     Konštrukčne sa slúchadlá podarili. Aj keď telu dominuje plast, nemôžem si dovoliť kritizovať ho. Vyhotovenie je kvalitné, pevné a aj napriek viacerým kĺbom nič nevŕzga. Mušle slúchadiel možno otáčať o 90 stupňov v horizontálnom smere, ako aj zaklopiť ich smerom dovnútra. Na prenos ako stvorené!

     Veľké on-ear náušníky z mäkkej a na dotyk príjemnej koženky spĺňajú komfortný účel. Navyše, takisto celkom slušne tlmia okolitý hluk. Ako som už spomínal, kábel je odnímateľný a pripája sa do pravého slúchadla. Obsahuje aj zabudovaný jednotlačidlový ovládač s mikrofónom, takže si cez Y50-ky aj zavoláte.

AKG Y50

Zvuk
     Na svoju cenu ma AKG Y50 zvukovou stránkou naozaj príjemne prekvapili. Prednes je tradične kvalitný, no tentoraz so štipkou dôrazu na silnejšie basy. Predsa len model Y50 je určený trochu inej cieľovej skupine ako väčšina modelov rakúskej značky. Počítajte teda s dôrazom na basovú linku s príjemnými, mäkkými hĺbkami. Tie navyše nemajú tendenciu rezonovať ani pri vysokej hlasitosti.

     Y50 si ma získali aj príjemným podaním zvyšku pásma. Stredy a výšky sú na úrovni podstatne drahších slúchadiel. Sú vykreslené jasne a čisto, čo cítiť hlavne v precítenejších skladbách. Vďaka ostrému a presnému prednesu výšok si zasa užijete tanečnú muziku, ktorá si okrem dynamickejších basov vyžaduje práve jasno na opačnej strane pásma. A to všetko AKG Y50 bez akýchkoľvek problémov ponúkajú.

Neprehliadnite:
Recenzia: AKG Y50
AKG Y50

Záver
     S cenovkou kúsok pod sto eur ide o výborný počin z dielne viedenskej legendy AKG. Podarený dizajn, príjemné farebné vyhotovenie a dobrý zvuk predurčujú tieto slúchadlá na úspech. A ja nemôžem povedať nič iné ako to, že ich odporúčam všetkými desiatimi.
comments powered by Disqus