Poriadny vodný kúpeľ pre JBL Flip 4

Poriadny vodný kúpeľ pre JBL Flip 4

Tento kúsok, je už nejaký ten deň na trhu a v recenziách časopisov sú len samé pochvaly na tento inovovaný reproduktor. Len sme si všimli zaujímavú vec. Napriek tomu, že reproduktor disponuje certifikáciou IPX 7, žiadna redakcia sa neodhodlala na poriadny vodný kúpeľ. My to určite napravíme!

Na test sme dostali JBL Flip 4 v bielej farbe, čo pre naše účely nie je najvhodnejšia farba. Chceme mu dať poriadne zabrať nielen v domácich podmienkach, ale nebudeme predbiehať udalosti.

JBL Flip 4
Balenie
JBL Flip 4 je dodávaný v tvrdej štýlovej papierovej krabici s magnetickým úchytom kde vo vnútri okrem samotného reproduktoru už nájdete len typický oranžový microUSB kábel pre nabíjanie. Nabíjačku do 220V budete hľadať márne a ani ju vôbec nepotrebujete. Reproduktor nabijete z USB portu počítača či hocakej nabíjačky s USB výstupom. Napr. z tej, čo ste dostali k telefónu. My sme síce dostali "testovaciu vzorku", ale v klasickom balení sa bude ešte nachádzať aj manuál. Ale i bez toho sa zaobídete. My ho používame, až keď zlyhajú všetky pokusy. Za celý čas testovania sme ho ale vôbec nepotrebovali.

JBL Flip 4
Reproduktor
Od svojho staršieho súrodenca JBL Flip 3 sa veľmi nelíši. Hlavne keď ich nemáte vedľa seba. Trochu nám síce novšia verzia "narástla", ale stále si zachovala svoje kompaktné rozmery a hlavne získala plnú vodeodolnosť, ako JBL Charge 3. Poďme sa pozrieť v prehľadnej tabuľke pozrieť na hlavné rozdiely.

JBL Flip 4 JBL Flip 3
Bluetooth 4.2 4.1
Prevodník 2x 40mm 2x 40mm
Výkon 2x 8W 2x 8W
Frekvenčný rozsah 70Hz - 20kHz 85Hz - 20kHz
Batéria 3.7V, 3000mAh 3.7V, 3000mAh
Čas prehrávania až 12 hodín až 10 hodín
Rozmery 68 x 175 x 70mm 64 x 169 x 64mm
Hmotnosť 515g 450g


Ako vidieť na prvý pohľad, vďaka novšiemu štandardu Bluetooth vo verzii 4.2 získal JBL Flip 4 pri zachovaní rovnakej kapacity batérie dlhšiu výdrž o 2 hodiny. Reproduktory zahrajú basovejšie (môžeme potvrdiť), len bohužiaľ kvôli plnej vodeodolnosti trochu pribral.

JBL Flip 4
JBL Flip 4
JBL Flip 4
Inak tu nájdete štandardné tlačídla pre prehrávanie, ovládanie hlasitosti, párovanie s bluetooth zariadeniami a pre spárovanie s ďalšími reproduktormi pomocou JBL Connect+. JBL Connect+ prepojí viac reproduktorov medzi sebou s rovnakou technológiou, ktoré môžete nakonfigurovať či už do sterea alebo zrkadlenia. Len pre úplnosť: JBL Connect+ nie je kompatibilný s JBL Connect (bez prívlastku +), ale je možné, že pre staršie produkty vyjde update firmware práve pre kompatibilitu.

JBL Flip 4
Párovanie
Okrem takmer už bežného rozhrania Bluetooth je pod krytkou schovaný okrem microUSB konektora pre nabíjanie schovaný aj AUX-In konektor pre prípad, že vaše zdrojové zariadenie nedisponuje Bluetooth rozhraním. No v dnešnej dobe Bluetooth už v drvivej väčšine obsahujú všetky zariadenia pre prehrávanie hudby. Tento reproduktor tak jednoducho spárujete s mobilnými zariadeniami s operačným systémom Android, iOS či Windows Phone. Stačí dlhšie podržať tlačídlo so znakom Bluetooth na JBL Flip 4.

JBL Flip 4
No nie ste obmedzený len na telefóny či tablety. Rovnako spárujete reproduktor aj s počítačom či notebookom s akýmkoľvek operačným systémom. Je jedno či máte Windows, Mac OS X alebo Linux. Vďaka tomu máte univerzálny reproduktor na doma, pracovisko či so sebou na cesty a výlety.


Vodeodolnosť

Hlavnou prednosťou a vlastnosťou tohto kúsku je vodeodolnosť s certifikáciou IPX 7. Jej definíciou je: "Chránené proti ponoreniu do vody. Ponorenie na 30 minút do hĺbky 1 m." Toľko teoretická definícia, no my sme boli zvedavý na realitu. A tak sme sa rozhodli zistitť možnosti reproduktora v praxi podľa vyššie uvedenej definície. No nie zas za účelom zničenia, ale či naozaj zvládne to, čo deklaruje výrobca.

JBL Flip 4
Pred tým ako sme ho zobrali do vonkajších podmienok, sme sa rozhodli to otestovať v domácom prostredí. V umývadle je to nezáživné. Tak sme si ho zobrali do sprchovacieho kúta. Ak máte pri kúpeli či sprchovaní radi hudbu a márne ste hľadali ozvučenie do kúpeľne ktoré zvládne vodu a aj vysokú vlhkosť, máme pre vás kandidáta. JBL Flip 4 to zvládol na jednotku. Vôbec nič mu nevadilo a hral nám po celú dobu bez akéhokoľvek prerušenia. Jedinou nevýhodou nie je ani tak reproduktor, ako zdroj hudby. Ten musí byť tiež vodeodolný. Pretože dosah Bluetooth spojenia v ideálnych podmienkach je 10 metrov. My sme síce ako zdroj hudby zvolili iPhone 6, ktorý nie je vodeodlný a v prostredí kúpeľne sa mu nič nestalo, ale radšej by sme zvolili iPhone 7, ktorý je už vodeodolný alebo iný telefón s vodeodolnosťou.

JBL Flip 4
Druhý test sme už zvolili trochu drsnejší. Pôvodne sme ho chceli nechať vonku v daždi, ale za celý týždeň čo sme ho mali k dispozícii vôbec nechcelo pršať. Tak sme sa dohodli spolu s Vodáckym centrom, že ho zoberieme na splav kde bude vody viac než dosť. Vybrali sme si nádhernú udalosť, kde sme sa splavili hlavným tokom Dunaja cez centrum mesta. Reproduktor sme uchytili do sieťky na prednú časť morského kajaku, kde ostal celý čas dvojhodinového splavu a spríjemňoval nám tak slnečný podvečer. Člen posádky sa za celý čas vôbec neprevrátil a JBL Flip 4 bol tak vystavovaný iba špliechaniu dunajskej vody, čo mu vôbec tiež neprekážalo.

JBL Flip 4
Nedalo nám to a chceli sme ešte drsnejší test. Určite má každý doma bazén a padajú mu veci do neho :) Keďže nepatríme práve medzi tých vyvolených a kúpaliská ešte nie sú otvorené, tak tento test s ponorením pod vodu sme museli odskúšať na prírodných miestách. Ešte čisté a nerozvírené jazero Draždiak nám prišlo najvhodnejšie. Boli sme zvedavý či reproduktor ostane plávať na hladine tak ako JBL Charge 3. Snažili sme sa akokoľvek, ale JBL Flip4 bohužiaľ klesne pod hladinu. Nieže by mu to nejako extra vadilo, ale keď vám padne do hlbšej vody, ťažko ho bude následne hľadať. Preto asi výrobca pridal aspň šnúrku na uchytenie k reproduktoru ktorý nám zase chýbal pri JBL Charge.

JBL Flip 4
JBL Flip 4
Záver
Za JBL Flip 4 si v apríli 2017 zaplatíte 139,- € čo je adekvátna cena za tak univerzálny reproduktor. Kto preferuje skôr menšiu hmotnosť a menšie rozmery bohužiaľ aj s nižšou výdržou a nie plnou vodeodolnosťou môže ušetriť 30,- € ak siahne po JBL Flip 3. Každopádne ani s jedným reproduktorom od značky JBL neurobíte chybu.

JBL Flip 4

comments powered by Disqus