Povinnosť pre dokonalý 4K zážitok

Povinnosť pre dokonalý 4K zážitok

Zaobstarali ste najnovší model zakrivenej 4K UHD televízie. Máte radosť, veď čo môže byť viac? Nuž, kompletný zážitok. K perfektne ostrému obrazu totiž patrí aj zážitkový priestorový zvuk. Môžete si izbu zastavať niekoľkými reproduktormi alebo siahnuť po soundbare JBL Cinema SB450.
Ruka v ruke. To je najlepšia charakteristika toho, v akom vzťahu je dnes zvuk a dizajn. Prémioví výrobcovia to dobre vedia a aj preto je už pohľad na reproduktory často zážitkom. Áno, my sa týmto postrehom opakujeme ako obohratá platňa, ale nedá sa inak. SB450 je ďalší soundbar, ktorý je perfektným doplnkom interiéru. Zvukový panel má tvar čierneho ležatého polvalca. Jemný chrómový lem príjemne rozbíja stereotyp čisto čierneho trendu. Panel má nožičky, no viete ho tiež zavesiť na stenu. V priestore sa s reproduktorom dá veľmi príjemne pracovať a nemusíte byť ani študovaný interiérový dizajnér, aby ste ho umiestnili tak, aby zaujal prípadnú návštevu. Prepojenie so subwooferom je bezdrôtové. V tomto prípade to je oveľa väčšia výhoda, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Subwoofer je na jednej strane vzhľadom na výkon kompaktný, no na strane druhej je to „kus nábytku“. Ak ho budete chcieť šikovne umiestniť do už zariadenej miestnosti, celkom sa zapotíte. Ak však máte radi extravaganciu, tak čierna kocka s oblými hranami na štvrťguľových nožičkách je pre vás ako dar na mieru.

JBL SB450

Pripojíte, čo len chcete

Zvukový panel je veľmi bohatý na porty. Ponúka až tri HDMI vstupy, súčasne môžete mať zapojený televízor aj hraciu konzolu a jeden HDMI ARC výstup. Nechýba však ani možnosť zapojiť optický kábel a klasický AUX. Všetky porty sú na zadnej strane zvukového panelu šikovne umiestnené, tak že žiadna koncovka nebude zavadzať, ak zavesenie na stenu bude absolútne pohodlné. Bezdrôtovo nekomunikuje soundbar len v rámci systému, ale vďaka Bluetoothu aj s inteligentnými zariadeniami či laptopom. Čo nás milo prekvapilo, bola schopnosť SB450 rozkódovať signál diaľkového ovládača televízora a vedieť prijímať jeho signály. Na reguláciu hlasitosti teda nepotrebujete ďalšie ovládanie. To však v balení JBL Cinema SB450 je a potrebovať ho bude, napríklad pri výbere zdroja vstupu do reproduktorov. Ak budete prepínať z televízie na hraciu konzolu. Zvukový panel má hardvérové tlačidlá na vrchnej strane. Vytkli by sme im slabé podsvietenie. Tiež by sme uvítali kontrolku prijatia signálu z ovládača.

Vyberte správny profil
Na ovládači SB450 máte na výber z dvoch prednastavených zvukových profilov. Harman Volume a Virtual surround. Harman Volume slúži na udržanie konštantnej hlasitosti pri počúvaní či pozeraní televízie. Výrobca odporúča použiť toto zvukové nastavenie, najmä ak pozeráte televíziu večer. Predídete tak šokom z neprimeranej hlasitosti počas reklám. Nám sa zdalo, že Harman Volume udržuje konštantnú hlasitosť aj počas filmov z DVD. Teda tlmí zvukové efekty. Prikláňame sa k rade výrobcu, že na „večerné domáce kino” je táto možnosť veľmi nápomocná, ak nechcete rušiť susedov či deti spiace vo vedľajšej izbe. Tlačidlo Virtual surround pôsobí presne opačne. Zvuk pretransformuje do virtuálneho zážitku pomocou módu Harman Display Surround alebo vám umožní mód klasického sterea. Pri móde Harman Display Surround budete mať pocit, že máte izbu plnú reproduktorov. Zvuk veľmi príjemne zaplní miestnosť a zážitok bude nápadne podobný tomu v kine. Ako drobnejší nedostatok sa nám zdalo, že je počuť, ak nesedíte presne oproti stredu zvukovému panelu. Ak sedíte, povedzme, v pravo od stredu, akoby bola hlasitosť z ľavej strany nižšia. Tento jav môžete poznať aj z kín. A však ak bude vaša pozornosť stopercentne sústredená na film, zrejme si zvukové odchýlky ani nevšimnete. Ak nie ste fanúšikom filmového zvuku, teda zápasíte s tým, že dialógy sú pre vás tiché a zvukové efekty naopak hučia, oceníte funkciu Clear dialogue, ktorá vyrovná hlasitosť v rozumnej miere.

Neprehliadnite:
JBL Cinema® SB 250
JBL SB450

Preferujeme stenu
Ako sme už spomenuli, zvukový panel máte možnosť zavesiť na stenu, kotviaca lišta je súčasťou balenia. Tu oceníte ďalšiu, trochu skrytú vychytávku, ktorú SB450 ponúka. Zo zadnej strany pri HDMI portoch je možnosť prepínania ekvalizéra stena/stôl alebo teda wall/table. Rozdiel medzi zvukovými profilmi je pomerne citeľný. Zvukový profil stôl vysiela zvuk takmer len vo vodorovnej hladine. Ak pred reproduktorom spravíte drep, bude počuť rozdiel vo zvuku, takmer v každej polohe pohybu. Jasne, že najlepší zvukový zážitok budete mať, keď bude reproduktor v úrovni hlavy. Profil stena šíri zvuk priestorovo, teda nech je reproduktor v akejkoľvek polohe a výške voči vám, zvuk je všade rovnako kvalitný. Osobne by sme odporúčali zvukový profil stena, aj keď máte reproduktor položený na stolíku. Vedľa prepínania zvukového profilu je otvor na USB, ten, bohužiaľ, slúži len na servisné účely, a tiež tlačidlo na spárovanie zvukového panelu so subwooferom.

Príjemné bonusy
Soundbar ponúka zopár ďalších vychytávok, ktoré oceníte najmä z praktického hľadiska. Funkcia soundshift, má samostatné tlačidlo na ovládači, bez oneskorenia prepne medzi zvukom televízora a inteligentného zariadenia. Funkcia je naozaj dobre vyladená a SB450 skutočne reaguje bez zaváhania. Ak ste majiteľom viacerých reproduktorov značky JBL, viete ich pomocou JBL Connect spárovať. Túto funkciu viete využiť pri vylepšovaní priestorového zvuku alebo ak chcete počúvať hudbu či film vo vedľajšej miestnosti. JBL Connect má tiež vlastné tlačidlo na dodávanom ovládači.

Takže…
JBL cinema SB450 je skvelý soundbar do priestrannejšej obývačky. Ak zvyknete rozmaznávať svoje uši, tak zopár drobností na zvuku nájdete. Ak však zbytočne nepátrate po chybách a radšej si užívate skvelý filmový zážitok či počúvate v pohodlí obľúbenú hudbu, nevytknete SB450 naozaj nič. Krásny dizajn, skvelý zvuk, veľmi jednoduché ovládanie a rovnako jednoduché prepínanie zvukových profilov. Bluetooth reaguje na zdroj hudby veľmi svižne a reproduktory si veľmi dobre pamätajú už pripojené zariadenia. Ak sa rozhodnete pre tieto JBL reproduktory, ľutovať rozhodne nebudete.

+ dá sa zavesiť na stenu
+ veľa možností nastavenia zvuku
+ rozpozná diaľkový ovládač televízie
- subwoofer sa ťažšie integruje do interiéru
comments powered by Disqus