Prečo volíme slúchadla AKG a sme s nimi spokojní?

Prečo volíme slúchadla AKG a sme s nimi spokojní?

Tieto slúchadla som si zakúpil pred viac ako 9 rokmi, keď vtedy stáli približne okolo 100€, A nemohol som si lepšie vybrať. Okrem toho, že tieto slúchadla neboli vyrobené v Číne, ale tu neďaleko vo Viedni, ma zaujal i dizajn. Dizajnom pripomínajú štúdiové slúchadla (preto aj ten názov) a po rýchlom odskúšaní, či sedia pohodlne som si ich aj zakúpil. A to som ešte nevedel, že tieto slúchadla mi budú slúžiť tak dlho.
Mám trochu väčšiu hlavu a preto nie každé slúchadla sú mi pohodlné. Z niektorých ma už po hodine bolia uši z prítlaku slúchadiel. Napr. som si nedávno zaobstaral do zbierky Harman/Kardon BT, ale i po nasadení veľkého hlavového pásu majú stále veľký prítlak. Samozrejme je to individuálne, a záleži kto má akú veľkosť a tvar hlavy. Zato slúchadla AKG K141 Studio môžem mať na hlave celý deň a nikde ma nič netlačí. Toto je najpodstatnejší dôvod, prečo som tieto slúchadla ešte nevymenil.

AKG K141 Studio

Denne mám tieto slúchadla na ušiach minimálne 2-3 hodiny, takže opotrebovanie je bežné. To sa odrazí aj na polstrovaní, ktorého prevedenie je z umelej kože a po čase sa začne šúpať. Obdobie, kedy sa začne toto diať je približne 2-3 roky. A tu hneď narážam na vhodnosť investície do značky AKG. Stačilo napísať na servis, a nové polstrovanie som dostal do 3 týždňov. Samotná výmena je jednoduchá, keďže sa jedná o bajonetový systém.

AKG K141 Studio

Druhým maximálnym pozitívom je dodávaný rýchlo upínací 3m kábel. Pri používani pri počítači je táto dĺžka dostatočná v ničom neobmedzujúca. Dokonca sa mi podarilo, tento kábel aj zopár krát pricviknúť a bohužiaľ som "zlomil". Takisto mi v servise vyšli v ústrety a tento kábel mi objednali, bez toho aby som slúchadla musel posielať niekam. Stačí na pravej mušli, stlačiť poistku a kábel odopnete a vymeníte za druhý. Konektor je typu mini XLR, takže ani do budúcna nie je problém ho vymeniť a za dĺžku ktorá mi maximálne vyhovuje.

Neprehliadnite:
AKG zo skupiny Harman spolupracuje s Quincy Jones na rade slúchadiel Signature
AKG K141 Studio

Presne tieto pozitíva mi maximálne vyhovujú a verím že slúchadla mi ešte ďalších 10 rokov poslúžia. Ak by už z akéhokoľvek dôvodu nevydržali, tak sa ihneď budem obzerať po značke AKG s horeuvedenými vlastnosťami. Ak by som si teraz mal vybrať, idem asi do Quincy Jones edície, konkrétne model Q701, ktorý ma polstrovanie z látky. Ešte by vyhovovali napr. slúchadla K550 alebo K545, ale mňa osobne tlačili po hodine približne. Ešte pripadajú do úvahy K142HD, ktoré bohužiaľ už nemajú vymeniteľný kábel (jedine v servise), ale dizajnom pripomínajú moje K141 Studio, čiže by mohli zas byť pohodlné.

Čo sa týka zvuku, ten nebudem hodnotiť, pretože nemám extra nejaký sluch, ale oproti bežným značkam ako sú PC verzie Razer, Genius, Creative alebo kvázi HiFi Sony, Koss, Beats, tak v kvalite máte neporovnateľný zvuk. Samozrejme, niekto má rád prebasovaný zvuk, ktorý mu môže v AKG chýbať, ale táto značka Vám dodá zvuk, taký ako to autor nahral a neskreslene. Prečo je asi práve táto značka hodne zastúpena u spevákov, nahrávacích štúdiach a rádiach?

AKG K141 Studio

Zaujimavosť na záver. Keď si pozriete videoklip "USA for Africa - We are the World", identifikujete tam u mnohých spevákov, práve tieto slúchadla v profesionálnej verzii.
comments powered by Disqus