Quincy Jones Choice

Quincy Jones Choice

Producent jedného z najpredávanejších albumov všetkých čias Thriller kráľa popu Michaela Jacksona na ne prisahá a tvrdí, že v nich našiel svätý grál slúchadlového sveta. Tieto slúchadlá referenčnej triedy s automatickou kalibráciou na potlačenie vonkajšieho rušivého hluku anonsuje rešpektovaný rakúsky výrobca ako jedny z najpresnejšie znejúcich na svete. Toť – čujme.
VYCHYTÁVKY
Vďaka vstavanej technológii TrueNote sa slúchadlá samočinne kalibrujú na potlačenie vonkajšieho hluku. Elektronike v tom účinne napomáha aj dvojica komfortných kožou obšitých penových náušníkov, ktoré vďaka oválnemu tvaru kopírujúcemu tvar ušníc dokonale priľnú a uzavrú zvukovú scénu oddelene od okolitého sveta. Vonkajšie korpusy mušlí sú vybavené ovládačmi hlasitosti, voľby priestorového zobrazenia a úplnej kontroly zvukovej stopy s jej tonálnou charakteristikou. Patentovaný ergonomický dizajn sa realizoval z ušľachtilých materiálov – hliníka a kože. Celkovo päť patentovaných technológií predurčuje tieto slúchadlá na plnokrvný posluch vo vysokom rozlíšení, nech už ste kdekoľvek. Tri režimy priestorového zobrazenia vám dávajú možnosť dodatočnej úpravy zvukovej scény. Vstavaným DAC prevodníkom odpadá potreba externého zariadenia bez toho, aby dramaticky vzrástla hmotnosť slúchadiel. Samotný Quincy Jones dozeral na výber ovládaných pásiem basov a výšok, vďaka ktorému možno prispôsobiť zvukovú stopu a jej tonálnu charakteristiku. Úprava scény zahŕňa tri módy: Normal, 2.1 Studio a 5.1 Surround Sound. USB terminál poskytuje jednak prístup k HD audiu, ako aj možnosť dobíjania a aktualizácie softvéru. Už spomenutý zabudovaný D/A prevodník umožňuje prvotriednu konverziu digitálneho signálu na HD analógový zvuk. Na palube je aj powerbank, ktorý vám mimo domova umožní saturovanie slúchadiel energiou a znásobí tak výdrž batérie, a tým aj prehrávací čas. Slúchadlá sú vhodné aj pre smartfóny pracujúce pod Androidom aj iOS, ako aj tablety a notebooky.

AKG N90Q

POČÚ/R/VANIE

Slogan „Slúchadlá, ktoré počúvajú vaše uši“ je nielen vtipný, ale aj výstižný. Oslovenie Quincy Jonesa na spoluprácu bol dobrý ťah a dobrá voľba. V AKG v kooperácii s touto skutočnou celebritou svetového jazzu a popu pripravili pre audiofilov majstrovský kúsok. Neočakával som nič menej než špičkové podanie, vernú a precíznu zvukovú reprodukciu, ale aj tak ma N90Q dostali. Spočiatku som bol trochu nedôverčivý, a tak som ich „nahlucho“ nechal počas celej jednej noci rozohrať. Potom som si sadol ako na lavičku v parížskom Louvri pred obraz Mony Lisy, obradne si ich založil na uši a pustil si prekrásnu hudbu renesančnej Bologne. Dostavil sa mimoriadne pôsobivý zvukový i estetický zážitok. Hudba sa vymanila zo zvukovej konzervy, jedným šmahom spravila z mojej lebky koncertnú sieň, aby v nej ožili všetky elementy tvoriace spolu zázrak živej hudby. Obzvlášť prirodzenosť zobrazenia starých drevených nástrojov s dobre postrehnuteľným chvením ich rezonančných dosiek a vzduchových stĺpcov ma celkom odrovnali. V praxi som si overil možnosti jemnej kalibrácie, ekvalizácie a voľby priestorovej scény aj v exteriéri, kde som naplno ocenil možnosť potlačenia vonkajšieho hluku. Na prechádzke s mojou vlčiačkou Roxy som počúval malebné Dvořákove Slovanské tance a miestami som sa pristihol, ako po tej „rašiacej“ tráve v náznaku krepčím, ale tak, aby som nevzbudil pohoršenie okoloidúcich psíčkarok s obéznymi jazvečíkmi v kabátikoch. Samozrejme, že mi nedalo nepustiť si Quincyho klasiku The Dude s bohovskou ústnou harmonikou Tootsa Thielemansa v skladbe Velas. Husia koža. Z nostalgie aj zo zvuku. Zimomriavkový hlas Barryho Whitea z Quincyho neskoršej profilovej platne Jook Joint má nielen úchvatnú hĺbku, ale aj užasnú farbu so všetkými mysliteľnými nuansami. Hrdých 460 gramov hmotnosti slúchadiel je oproti Barryho, žiaľ, už nie živej váhe, ako pierko. Všetky frekvenčné pásma pôsobia vyvážene a spojito. Precízne podanie sa osvedčilo naprieč hudobnými žánrami. Naleštený smoothjazz skupiny Fourplay znel tak elegantne, až som sa zahanbil quoli diere na domácich fusakliach. Rockový nárez starých Purplov z japonského remastra albumu Burn ma dal do pozoru, obzvlášť Blackmoorove gitary zneli mimoriadne vitálne a plasticky. Ale šupnite si tam niečo krehké a subtílne (ja som siahol po Philippovi Jarousskom a jeho majstrovskej interpretácii Händlovej árie Ombra Mai Fu z opery Xerxes) a zaplaví vás intímny dotyk ľahkého hodvábu. Vyskúšal som aj streamovanie zo Spotify vo vysokom rozlíšení a všetko bolo OK. Surroundové hračičky som využíval len minimálne. Suchý mód Normal si však možno ozvláštniť štúdiovým 2.1 (širšia priestorová báza, vzdušnejšie dozvuky) a surroundovým 5.1, keď do hry vstupujú fázové „kejkle“, ktoré ja osobne príliš nepreferujem. V každom prípade však vítam možnosť vyhrať sa, keď už človek nevie, čo by od samopaše ešte nevyskúšal.

AKG N90Q

FACIT
AKG N90Q sú slúchadlá pre tretie tisícročie a na celý život. Robustná odolná konštrukcia, pokrokové technológie a vysoká cena z nich robia rozhodnutie na dlhé roky, počas ktorých vás budú sprevádzať doma, pri relaxe a športe, na dovolenkách i pracovných cestách. Ich zvukový prednes je mimoriadne univerzálny a vyrovnaný. Všetku prehrávanú hudbu podávajú so suverenitou a noblesou, čím dávajú počúvajúcemu pocit luxusu a jedinečnosti. Obstoja aj v štúdiu (Hello Quincy!), vďaka powerbanke zvládnu aj let na Nový Zéland, ani bicyklový prejazd okolo partičky so zbíjačkami nezničí potešenie z jemnej čipkovej textúry komornej orchestrácie a na dôvažok ešte aj dobre držia na hlave, a to aj pri crosse dolu lesom. Ak máte odložených baťovských 1399 €, je to dobrá investícia, ak je váš vkus vcelku jednoduchý a uprednostňujete len to najlepšie.

Neprehliadnite:
AKG N90Q – slúchadlá zamerané na každučký detail
AKG N90Q

HODNOTENIE
+ konštrukcia
+ spracovanie
+ zvuk
- cena
comments powered by Disqus